fbpx

W Szwecji powstanie najdalej wysunięty na północ meczet świata

W Szwecji planowana jest budowa meczetu, który będzie najdalej wysuniętą na północ świątynią tego typu w całej Europie. Ten wyjątkowy tytuł nie podoba się jednak mieszkańcom miasta Norylsk, w azjatyckiej części Rosji. Stoi tu bowiem Nurd Kamal – miejsce kultu muzułmańskiego, które faktycznie jest położone najdalej na północy i to w skali całego świata.

Miejscowość Luleå zlokalizowana jest bardziej w głąb Szwecji – jest bardziej wysunięta na południe kontynentu niż Norylsk w Rosji. Jednak władze regionu Norbotten i tak okrzyknęły swoją przyszłą budowlę jako „najdalej wysunięty na północ meczet”. Świątynia będzie nosiła nazwę Centrum Muzułmańskiego Norbotten.

Budynek stanie w dzielnicy Hertsön – największej w całym mieście, po śródmieściu. O powstaniu meczetu mówiono już w 2013 roku, dotąd jednak plany nie zostały zrealizowane. Ostatecznie postanowiono zbudować mniejszy budynek, ograniczając też budżet inwestycji.

„Wcześniej rozmawialiśmy o budowie wielkiego obiektu, co wiązałoby się z olbrzymim kosztem. Nasz budżet sięgał 100 mln koron (ok. 43 mln PLN – przyp. red.)”, powiedział Hesham Ahmed, prezes organizacji stojącej za inwestycją, w rozmowie ze Sveriges Television.

Obecnie budżet oszacowano na 12 mln koron (5,2 mln PLN). Inwestycję wspierają muzułmanie z całej Szwecji, a pieniądze są zbierane online.

W Luleå mieszka blisko 50 tys. osób, a w całej gminie – 76 tys. Mieści się tu ważny na mapie Szwecji port, miasto słynie też z prężnego przemysłu stalowego. Z tego powodu niektórzy nazywają Luleå jako „Steel City”. W miasteczku położony jest najdalej wysunięty na północ uniwersytet szwedzki.

Media rosyjskie podkreślają, że meczet w szwedzkim miasteczku portowym nie będzie najbardziej położoną na północy świątynią muzułmańską. Luleå jest położona bliżej centrum kraju niż Norylsk.

W Norylsku mieszka 177 tys. ludzi. Jest to najdalej wysunięte na północ miasto z gęstością zaludnienia powyżej 100 tys. osób. Norylsk leży we wschodniej Syberii, nad kołem podbiegunowym, a działający tu meczet, ze względu na swoje położenie, wpisany został do Księgi Rekordów Guinnessa.

Meczet Nurd Kamal działa od końca lat 90. Pierwsi wierni zaczęli odwiedzać świątynię w 1998 roku.

Strona główna Wiadomości Szwecja W Szwecji powstanie najdalej wysunięty na północ meczet świata

Warto przeczytać

Tegnell o wzroście zachorowań na koronawirusa: „zmierzamy w złym kierunku”

Szwecja. Podczas gdy premier znów ostrzega obywateli, by stosowali się do restrykcji i nakazów, obowiązujących od początku pandemii koronawirusa, Andersowi Tegnellowi zbiera...

Szwecja: „klany” gangsterskie sprawują władzę nad dzielnicami dużych miast

Szwedzka policja ma trudności w zapanowaniu nad „klanami” gangsterskimi, które korzystają rzekomo z własnego wymiaru sprawiedliwości i przyczyniają się do wzrostu brutalnych...

Jedyny taki sklep w Szwecji: kupicie tu zarówno “śmieci”, jak i wysokiej klasy odzież.

Anna Bergstrom wpadła na pomysł nietypowego biznesu. Postanowiła otworzyć centrum handlowe, w którym nabyć można produkty używane. Nie jest to jednak standardowy...