fbpx

W Szwecji powstanie najdalej wysunięty na północ meczet świata

W Szwecji planowana jest budowa meczetu, który będzie najdalej wysuniętą na północ świątynią tego typu w całej Europie. Ten wyjątkowy tytuł nie podoba się jednak mieszkańcom miasta Norylsk, w azjatyckiej części Rosji. Stoi tu bowiem Nurd Kamal – miejsce kultu muzułmańskiego, które faktycznie jest położone najdalej na północy i to w skali całego świata.

Miejscowość Luleå zlokalizowana jest bardziej w głąb Szwecji – jest bardziej wysunięta na południe kontynentu niż Norylsk w Rosji. Jednak władze regionu Norbotten i tak okrzyknęły swoją przyszłą budowlę jako „najdalej wysunięty na północ meczet”. Świątynia będzie nosiła nazwę Centrum Muzułmańskiego Norbotten.

Budynek stanie w dzielnicy Hertsön – największej w całym mieście, po śródmieściu. O powstaniu meczetu mówiono już w 2013 roku, dotąd jednak plany nie zostały zrealizowane. Ostatecznie postanowiono zbudować mniejszy budynek, ograniczając też budżet inwestycji.

„Wcześniej rozmawialiśmy o budowie wielkiego obiektu, co wiązałoby się z olbrzymim kosztem. Nasz budżet sięgał 100 mln koron (ok. 43 mln PLN – przyp. red.)”, powiedział Hesham Ahmed, prezes organizacji stojącej za inwestycją, w rozmowie ze Sveriges Television.

Obecnie budżet oszacowano na 12 mln koron (5,2 mln PLN). Inwestycję wspierają muzułmanie z całej Szwecji, a pieniądze są zbierane online.

W Luleå mieszka blisko 50 tys. osób, a w całej gminie – 76 tys. Mieści się tu ważny na mapie Szwecji port, miasto słynie też z prężnego przemysłu stalowego. Z tego powodu niektórzy nazywają Luleå jako „Steel City”. W miasteczku położony jest najdalej wysunięty na północ uniwersytet szwedzki.

Media rosyjskie podkreślają, że meczet w szwedzkim miasteczku portowym nie będzie najbardziej położoną na północy świątynią muzułmańską. Luleå jest położona bliżej centrum kraju niż Norylsk.

W Norylsku mieszka 177 tys. ludzi. Jest to najdalej wysunięte na północ miasto z gęstością zaludnienia powyżej 100 tys. osób. Norylsk leży we wschodniej Syberii, nad kołem podbiegunowym, a działający tu meczet, ze względu na swoje położenie, wpisany został do Księgi Rekordów Guinnessa.

Meczet Nurd Kamal działa od końca lat 90. Pierwsi wierni zaczęli odwiedzać świątynię w 1998 roku.

Strona główna Wiadomości Szwecja W Szwecji powstanie najdalej wysunięty na północ meczet świata

Warto przeczytać

Tegnell: „Gdyby tylko można było cofnąć czas…”

Szwedzka strategia walki z koronawirusem okazała się kontrowersyjna. Przypomnijmy: podczas gdy większość państw Europy zdecydowała się na bezwzględny lockdown, w Szwecji życie...

Szwecja miała właśnie najgorętszy dzień w roku

Lato jeszcze się nie rozpoczęło a już jedno miasto odnotowało najgorętszy dzień w Szwecji. Według wstępnych danych szwedzkiej krajowej...

Spada zaufanie obywateli do szwedzkiego rządu

Nowy sondaż sporządzony przez Sifo wskazuje, że zaufanie Szwedów do rządu spadło poniżej 50 procent. Mieszkańcy Szwecji coraz mniej ufają też Agencji...