Horror w Danii: wybite norki „powstały” ze swoich grobów

Duńskie fermy hodowlane, na których konieczne było uśmiercenie milionów norek, przeżywają prawdziwy horror. Zakopane zwłoki zaczęły wydobywać się na powierzchnię ziemi.

Do nietypowego zdarzenia doszło w Północnej Jutlandii. Kilka tygodni temu potwierdzono tu mutację koronawirusa u norek hodowlanych. Niebezpieczny wirus mógłby zagrozić życiu ludzi. W brytyjskim dzienniku „The Guardian” opisano straszliwy powrót norek do życia.

Okazuje się, że norki, które po wybiciu pośpiesznie zakopano w płytkich grobach, postanowiły „odpłacić się” swoim oprawcom – ponoć wydostają się na powierzchnię ziemi. W wyniku procesów naturalnych i działania gazów ich gnijące ciała wydobywają się spod gleby, bo pęcznieją i są wypychane poza grunt. Koszmarną sytuację na fermach opisał brytyjskim dziennikarzom rzecznik duńskiej policji Thomas Kristensen.

Parę tygodni w Danii zaplanowano odstrzał około 15 mln norek. To dla kraju potężna strata: 40 proc. wszystkich futer z tych właśnie zwierząt, dystrybuowanych na całym świecie, pochodzi właśnie z Jutlandii.

Norki zakopano około jednego metra pod ziemią. Planuje się kolejny pochówek: w grobach dwa razy głębszych. Niepokojąca jest jednak bliska odległość między „cmentarzem” a pobliskimi źródłami wody. Już teraz władze obawiają się, że lokalne zasoby wodne zostaną zanieczyszczone. „Jyllands-Posten” podaje, że co najmniej dwóch burmistrzów tutejszych miast oczekuje spalenia zwłok norek.

W środę Uniwersytet Johns Hopkins podał, że w Danii od początku epidemii potwierdzono 74 tys. infekcje koronawirusowe oraz 800 zgonów.

Szwecja wiadomości

Dania wiadomości

Norwegia wiadomości

Warto przeczytać

Szwecja: surowsze restrykcje covidowe

W czwartek rząd Szwecji zaktualizował ogólnopaństwowe restrykcje dotyczące koronawirusa. Johan Carlson, dyrektor generalny Agencji Zdrowia Publicznego, podkreśla, że choć...

Polsko-szwedzki film zgarnia europejskie nagrody

„Sweat” to polsko-szwedzka koprodukcja, za którą odpowiadają m.in. Svenska Filminstitutet, Polski Instytut Sztuki Filmowej, EC1 Łódź oraz Canal+ Polska....

Szwecja: w 2020 roku mniejszościom etnicznym wypłacono prawie 20 mln koron

Na przestrzeni 2020 roku Agencja ds. Młodzieży i Społeczeństwa Obywatelskiego (Myndigheten för ungdoms- och civilsamhällesfrågor, MUCF) wypłaciła miliony koron...

Musisz przeczytać

Szwecja: surowsze restrykcje covidowe

W czwartek rząd Szwecji zaktualizował ogólnopaństwowe restrykcje dotyczące koronawirusa....

Gmina Botkyrka pod Sztokholmem: płonie 100 tys. ton śmieci

W ciągu ostatnich dni mieszkańcy pewnych obszarów Sztokholmu mogli...