fbpx

Szwecja: utrzymanie bezdomnego kosztuje 600 tys.

Utrzymanie osoby bezdomnej w Szwecji może kosztować nawet 600 tys. koron rocznie (czyli w przybliżeniu 245 tys. PLN). Przeznaczanie tak wysokich pieniędzy na pomoc dla najbiedniejszych w wielu gminach przyczynia się do ryzyka kryzysu gospodarczego.

Linda Johnsson, ekspert ds. mieszkaniowych i znawca rynku nieruchomości, przestrzega też przed „załamaniem społeczeństwa szwedzkiego”. Koszty utrzymania tych, którzy pozbawieni są dachu nad głową, rosną w zawrotnym tempie, a do kraju wciąż przybywają kolejni imigranci. Wśród uchodźców często trafimy na osoby, które żyją potem w Szwecji jako bezdomni.

W gazecie „Dagens Samhälle” ukazał się felieton Johnsson. Z jej szacunków wynika, że w 2020 roku na terenie Göteborga ok. 2700 imigrantów utraci dom lub mieszkanie.

Göteborg to drugie co do wielkości miasto szwedzkie, o populacji sięgającej 570 tys. ludzi.

Raport Veidekke ujawnił, że w Szwecji przebywa ok. 33 tys. osób bezdomnych. Liczba ta obejmuje ludzi, którzy śpią w różnego rodzaju noclegowniach i domach opieki społecznej, a także tych, którzy spędzają noce w miejscach publicznych, na klatkach schodowych czy na przykład pod mostami. Obliczono, że w 62 proc. są to mężczyźni. Jedna trzecia z nich ma dziecko poniżej osiemnastego roku życia. Z raportu wynika też, że niemal połowa bezdomnych w Szwecji to cudzoziemcy.

W większych miastach bezdomni to w znacznej mierze imigranci. Tak jest na przykład w Malmö, gdzie 70 proc. osób pozbawionych domu to uchodźcy lub azylanci. Z tej grupy aż połowa osób żyje w Szwecji krócej niż trzy lata.

Malmö: mieszkania dla setek bezdomnych nie zostaną zbudowane.

Veidekke zaznacza, że pomiędzy rokiem 2015 a 2019 liczba osób bezdomnych w Malmö wzrosła o 253 procent.

Johnsson natomiast bije na alarm: rośnie nie tylko liczba osób bezdomnych, ale coraz większe są też koszty utrzymania potrzebujących. W Malmö takie wydatki wzrosły z 260 mln (2015) do 600 mln SEK (2018). W Göteborgu w roku 2011 koszty utrzymania osób bezdomnych wynosiły ok. 400 mln koron. W ubiegłym roku ta stawka sięgnęła 1 miliarda SEK.

W 2015 roku ustalono, że wszystkie gminy szwedzkie wydają w skali roku łącznie 5,2 mld SEK na pomoc dla osób bezdomnych. To około 2,1 mld PLN.

Strona główna Wiadomości Szwecja Szwecja: utrzymanie bezdomnego kosztuje 600 tys.

Warto przeczytać

Koronawirus w Szwecji nie odpuszcza

Szpital Uniwersytecki Sahlgrenska w Göteborgu wydał ostrzeżenie, że liczba przyjęć związanych z koronawirusem wzrosła w ciągu ostatnich dwóch tygodni, po gwałtownym spadku od...

Białe noce w Kirunie. Słońce nie zajdzie tu przez najbliższe dwa miesiące.

W Kirunie, najdalej wysuniętym na północ mieście szwedzkim, nastały tak zwane dni polarne (lub białe noce). Słońce nie zajdzie w tym...

Tegnell krytykuje włoską służbę zdrowia. Ambasador Włoch: „Pandemia to nie zawody sportowe”.

Ambasadorowi Włoch w Sztokholmie nie spodobała się ostatnia wypowiedź głównego epidemiologa państwowego. Przypomnijmy: Anders Tegnell stwierdził ostatnio, że szwedzka służba zdrowia powinna...