fbpx

Drewniane turbiny wiatrowe niedaleko Göteborga

Firma inżynieryjno-projektowa Modvion dotarła na wyspę Björkö, nieopodal Göteborga, by tam propagować pozyskiwanie energii ze źródeł odnawialnych. Na wyspie została wzniesiona pierwsza drewniana turbina wiatrowa.

Wieża ma 30 metrów wysokości i została zbudowana dla użytku centrum technologii energii wiatrowej, które jest częścią Politechniki Chalmers. Turbina będzie wykorzystywana w celach badawczych.

„Laminowane drewno jest mocniejsze niż stal o tej samej wadze. Dzięki wbudowaniu modułów energetycznych turbiny wiatrowe mogą być wyższe. Ta opcja pozwala też znacząco ograniczyć emisję dwutlenku węgla do środowiska”, tłumaczy Otto Lundman, dyrektor generalny Modvion.

Konstrukcja niesie ze sobą więcej korzyści. Okazuje się, że budowa drewnianych turbin jest dużo tańsza niż w przypadku tych stalowych i efektownie obniża koszty energii wiatrowej. Dzięki konstrukcji modułowej odcinki wieży można przewozić po drogach publicznych.

Materiały konstrukcyjne i komponenty dostarczył Modvionowi producent Moelven Töreboda. Obie firmy zamierzają kontynuować współpracę na etapie produkcji seryjnej.

Należąca do Lundmana firma podpisała też kontrakt na kolaborację z Varberg Energi, zakładem energetycznym, a także z Rabbalshede Kraft AB, dzięki któremu powstanie dziesięć wież o wysokości co najmniej 150 metrów.

Produkcja wież na skalę komercyjną ruszy za około dwa lata.

Strona główna Szwecja Göteborg Drewniane turbiny wiatrowe niedaleko Göteborga

Warto przeczytać

Rośnie liczba infekcji covidowych. Jest ich o 173% więcej niż we wrześniu

Szwecja przeżywa drugą falę zachorowań na koronawirusa – podobnie zresztą jak większość Europy Zachodniej. W ubiegłym tygodniu wskaźnik umieralności wyniósł 58,6 na...

Szwedzcy nauczyciele o islamskim radykalizmie i zabójstwie Paty’ego: „bądźmy gotowi, to dla nas rzeczywiste ryzyko”

Samuel Paty to francuski nauczyciel, który padł ofiarą brutalnego morderstwa. Uczył historii w szkole w Conflans-Sainte-Honorine, nieopodal Paryża. Na jednej z lekcji...

Policyjne drony będą patrolowały szwedzkie miasto.

Linköping. Lokalna policja zacznie monitorować strefy „no-go” przy wykorzystaniu dronów z wbudowanymi kamerami. Nowoczesne rozwiązanie wprowadzono w życie 19...