Drewniane turbiny wiatrowe niedaleko Göteborga

Firma inżynieryjno-projektowa Modvion dotarła na wyspę Björkö, nieopodal Göteborga, by tam propagować pozyskiwanie energii ze źródeł odnawialnych. Na wyspie została wzniesiona pierwsza drewniana turbina wiatrowa.

Wieża ma 30 metrów wysokości i została zbudowana dla użytku centrum technologii energii wiatrowej, które jest częścią Politechniki Chalmers. Turbina będzie wykorzystywana w celach badawczych.

„Laminowane drewno jest mocniejsze niż stal o tej samej wadze. Dzięki wbudowaniu modułów energetycznych turbiny wiatrowe mogą być wyższe. Ta opcja pozwala też znacząco ograniczyć emisję dwutlenku węgla do środowiska”, tłumaczy Otto Lundman, dyrektor generalny Modvion.

Konstrukcja niesie ze sobą więcej korzyści. Okazuje się, że budowa drewnianych turbin jest dużo tańsza niż w przypadku tych stalowych i efektownie obniża koszty energii wiatrowej. Dzięki konstrukcji modułowej odcinki wieży można przewozić po drogach publicznych.

Materiały konstrukcyjne i komponenty dostarczył Modvionowi producent Moelven Töreboda. Obie firmy zamierzają kontynuować współpracę na etapie produkcji seryjnej.

Należąca do Lundmana firma podpisała też kontrakt na kolaborację z Varberg Energi, zakładem energetycznym, a także z Rabbalshede Kraft AB, dzięki któremu powstanie dziesięć wież o wysokości co najmniej 150 metrów.

Produkcja wież na skalę komercyjną ruszy za około dwa lata.

Szwecja wiadomości

Dania wiadomości

Norwegia wiadomości

Warto przeczytać

Testy językowe dla przyszłych obywateli Szwecji?

W Szwecji ogłosiło, że już wkrótce cudzoziemcy ubiegający się o szwedzkie obywatelstwo będą musieli dowieść swojej znajomości języka lokalnego....

Badanie: szwedzcy nauczyciele nie chorowali na koronawirusa tak ciężko, jak zakładano

Ostatnie badania obejmujące szwedzkich nauczycieli wykazały, że tylko 19 z 100 000 przebadanych osób, które pracowały w szkołach w...

Śnieżyca zatrzymała pociągi w północnej Szwecji

Ponad 2400 gospodarstw domowych w regionie Västernorrland było nadal pozbawionych prądu we wczesnych godzinach rannych w środę, po burzy śnieżnej,...

Musisz przeczytać

Testy językowe dla przyszłych obywateli Szwecji?

W Szwecji ogłosiło, że już wkrótce cudzoziemcy ubiegający się...

Duńska minister imigracji postawiona w stan oskarżenia

Była duńska minister do spraw imigracji Inger Stojberg może...