Sztokholm: Ślady koronawirusa w ściekach

Z przeprowadzonych testów ścieków w Sztokholmie stwierdzono, że istnieją ślady koronawirusa. Najwyższe stężenie stwierdzono w oczyszczalni ścieków w Bromma w połnocno-zachodniej części Sztokcholmu.

Analiza przeprowadzona przez KTH (Królewski Instytut Technologiczny) pokazuje, że według danych opublikowanych przez gazetę Dagens Nyheter stwierdzono wyraźne ślady koronawirusa w ściekach w Sztokholmie.

Próbki zostały pobrane w kwietniu z oczyszczalni ścieków w Bromma, Åkeshov oraz Henriksdal. Najwyższe stężenia stwierdzono w oczyszczalni Bromma. Tutaj trafiają ścieki z dzilnic Järvie, Riksby i Hässelby.

Analizy będą teraz porównywalne z danymi z innych krajów, aby zobaczyć jak wysoka jest zawartość wirusa.

Porównanie próbek z innych krajów ma pomóc w opracowaniu systemu wczesnego ostrzegania.

Teraz naukowcy dowiedzą się, ile osób w populacji ma wirusa, porównując statystyki regionu z modelami Urzędu Zdrowia Publicznego. Planuje się opracowanie metody analitycznej, która może przewidzieć drugą falę wirusa już tej jesieni.

Miejska spółka Stockholm Vatten och Avfall, która odpowiedzialna jest za oczyszczanie ścieków i zapewnienie wody pitnej w Sztokholmie pobiera próbki ścieków oraz osadów z oczyszczalni Bromma, oraz Henriksdal. Wynika to z faktu, że szlam rozprowadzany jest na polach.

Naukowcy twierdzą, że ani ścieku, ani woda pitna nie są znanymi drogami do zakażenia wirusem.

David Nilsson, dyrektor KTH powiedział w wywiadzie dla Dagens Nyheter, że występowanie śladów wirusa w ściekach nie oznacza, że woda jest zakaźna. Nilsson dodał również, że woda pitna jest pozyskiwana z naturalnej wody, a wirus nie przetrwał w oczyszczalniach.

Strona główna Szwecja Koronawirus w Szwecji Sztokholm: Ślady koronawirusa w ściekach

Warto przeczytać

Nowe prawo podatkowe dla pracowników najemnych w Szwecji od 1 stycznia 2021 roku.

Jaki podatek najlepiej wybrać dla pracowników najemnych w Szwecji? Czy polskie firmy jednoosobowe muszą płacić podatek w Szwecji od 1 stycznia 2021 roku? Jaki podatek najlepiej...

Norweska policja znajduje ponad 700 kilogramów haszyszu w polskim traktorze

Norweg i Litwin zostali aresztowani w zeszłą sobotę po tym, jak policja znalazła ponad 700 kilogramów haszyszu w przyczepie w Skien. Skonfiskowana ilość jest jedną...

Nowe prawo podatkowe dla pracowników najemnych w Szwecji od 1 stycznia 2021

Szwedzki rząd zdecydował, że termin "pracodawca ekonomiczny" powinien zostać wprowadzony przy opodatkowaniu pracowników najemnych, którzy tymczasowo pracują w Szwecji i którzy są częścią działalności...