fbpx

Sztokholm: Ślady koronawirusa w ściekach

Z przeprowadzonych testów ścieków w Sztokholmie stwierdzono, że istnieją ślady koronawirusa. Najwyższe stężenie stwierdzono w oczyszczalni ścieków w Bromma w połnocno-zachodniej części Sztokcholmu.

Analiza przeprowadzona przez KTH (Królewski Instytut Technologiczny) pokazuje, że według danych opublikowanych przez gazetę Dagens Nyheter stwierdzono wyraźne ślady koronawirusa w ściekach w Sztokholmie.

Próbki zostały pobrane w kwietniu z oczyszczalni ścieków w Bromma, Åkeshov oraz Henriksdal. Najwyższe stężenia stwierdzono w oczyszczalni Bromma. Tutaj trafiają ścieki z dzilnic Järvie, Riksby i Hässelby.

Analizy będą teraz porównywalne z danymi z innych krajów, aby zobaczyć jak wysoka jest zawartość wirusa.

Porównanie próbek z innych krajów ma pomóc w opracowaniu systemu wczesnego ostrzegania.

Teraz naukowcy dowiedzą się, ile osób w populacji ma wirusa, porównując statystyki regionu z modelami Urzędu Zdrowia Publicznego. Planuje się opracowanie metody analitycznej, która może przewidzieć drugą falę wirusa już tej jesieni.

Miejska spółka Stockholm Vatten och Avfall, która odpowiedzialna jest za oczyszczanie ścieków i zapewnienie wody pitnej w Sztokholmie pobiera próbki ścieków oraz osadów z oczyszczalni Bromma, oraz Henriksdal. Wynika to z faktu, że szlam rozprowadzany jest na polach.

Naukowcy twierdzą, że ani ścieku, ani woda pitna nie są znanymi drogami do zakażenia wirusem.

David Nilsson, dyrektor KTH powiedział w wywiadzie dla Dagens Nyheter, że występowanie śladów wirusa w ściekach nie oznacza, że woda jest zakaźna. Nilsson dodał również, że woda pitna jest pozyskiwana z naturalnej wody, a wirus nie przetrwał w oczyszczalniach.

Strona główna Wiadomości Koronawirus w Szwecji Sztokholm: Ślady koronawirusa w ściekach

Warto przeczytać

Jedyny taki sklep w Szwecji: kupicie tu zarówno “śmieci”, jak i wysokiej klasy odzież.

Anna Bergstrom wpadła na pomysł nietypowego biznesu. Postanowiła otworzyć centrum handlowe, w którym nabyć można produkty używane. Nie jest to jednak standardowy...

Ikea otworzy pierwszy sieciowy second-hand

Zrównoważony rozwój staje się coraz istotniejszą kwestią także dla innych przedsiębiorstw. Często mówi się, że to właśnie Ikea daje branży handlu detalicznego...

Dwa statki zderzyły się w cieśninie między Danią a Szwecją

Cieśnina między duńską wyspą Zelandią a Szwecją, łącząca Kattegat z Bałtykiem, stała się miejscem zderzenia statków. Armia duńska...