W ramach walki w antysemityzmem i narastającą aktywnością neo-nazistów
Szwecja chce, aby jak najwięcej młodych osób odwiedziło miejsca pamięci o Holokauście.
Szwedzki rząd ogłosił, że w ciągu 3 lat przeznaczy 15 milionów koron (6,2 mln zł) na projekt związany ze zwiększaniem świadomości społecznej na temat niemieckich zbrodni dokonanych na Żydach, Romach i innych grupach społecznych.
„Nazizm i rasizm rozprzestrzeniają się i rosną. Wprowadzamy ten program, aby więcej młodych ludzi otrzymało wiedzę potrzebną do powstrzymania antydemokratycznych sił rosnących w Szwecji,” napisała w oświadczeniu minister kultury Alice Bah Kuhnke.
Szwedzki Komitet Zwalczania Antysemityzmu otrzyma 12,8 miliona koron (5,2 mln zł) na organizację wycieczek do miejsc pamięci o Holocauście oraz na przedsięwzięcie nazwane Żywym Forum
Historycznym, które ma oferować zasoby wiedzy i gotowe narzędzia edukacyjne.
Szwecja, która posiada długą tradycję przyjmowania uchodźców i prześladowanych grup przeżywa obecnie falę neonazistowskiej aktywności w przestrzeni publicznej i mediach społecznościowych.
W centrum tych działań znajduje się Nordycki Ruch Oporu, opisywany przez antyrasistowski magazyn Expo jako najgroźniejsza organizacja neo-nazistowska w Szwecji.
Grupa otwarcie promująca rasizm i poglądy antysemickie zorganizowała demonstracje w trakcie odbywających się we wrześniu corocznych targów książki w Göteborgu oraz prowadziła oficjalny protest na zeszłorocznym politycznym forum na Gotlandii.
Magazyn Expo szacuje, że trzon tej grupy składa się z co najmniej 80 osób, a jej aktywność w zeszłym roku była większa niż kiedykolwiek wcześniej.
W lipcu zeszłego roku szwedzki sąd skazał 3 neonazistowskich aktywistów na 8 i pół roku więzienia za organizację zamachu bombowego na ośrodek dla uchodźców, w którym poważnie ranna została jedna osoba.
Badania przeprowadzone w 1997 roku pokazały, że 66 procent uczniów szkół średnich w Szwecji nie jest pewne czy Holokaust rzeczywiście się wydarzył w historii.
Żywe Forum Historyczne, które zostało założone w 2003 roku w celu dostarczania szkołom informacji o Holokauście, prowadzi obecnie podobne badania, których wyniki poznamy jeszcze w tym roku.