Polityka prywatności
Home WiadomościSzwecjaPrzestępczość Do Szwecji przemycane więcej narkotyków, niż sądzi policja

Do Szwecji przemycane więcej narkotyków, niż sądzi policja

Do Szwecji każdego roku przemycanych jest około 10 proc. więcej narkotyków, niż jeszcze niedawno uważano – takie dane przedstawiono w nowym raporcie szwedzkiej policji.

Dane zebrano na podstawie komunikacji prowadzonych poprzez EncroChat – tzw. „bezpieczny” program służący wysyłaniu wiadomości. Była to platforma, na którą często zaglądali przestępcy.

Policja podaje, że handel nielegalnymi używkami odbywa się w Szwecji w zakresie niemal przemysłowym. A przemyt może odbywać się na jeszcze szerszą skalę – zebrane dane policyjne obejmują tylko określony okres czasu i pochodzą z jednego tylko źródła.

Policja szacuje, że do Szwecji rocznie przemyca się od 100 do 150 ton narkotyków. Dane porażają: wcześniej Centralne Stowarzyszenie Informacji o Alkoholach i Narkotykach (CAN) obstawiało, że co roku do kraju trafia maksymalnie 15 ton nielegalnych środków.

Przemyt odbywa się głównie drogą samochodową, a narkotyki chowane są w legalnych, niewzbudzających podejrzeń ładunkach. Najczęściej towar trafia do największych miast (Sztokholm, Malmö, Göteborg), ale nie tylko – czasem też do średniej wielkości miejscowości. Jedna z najczęstszych dróg przemytu to most nad Sundem (łączący Szwecję z Danią).

Szwedzki wywiad już niejednokrotnie sugerował, że przemyt narkotyków jest bezpośrednią przyczyną gwałtownych ataków, napaści, strzelanin czy eksplozji. Szefowa policyjnego wywiadu kryminalnego Linda H Staaf zauważa:

„Większość tego, co przeczytaliśmy w aplikacji EncroChat, to informacje, które już znaliśmy. Służby wywiadowcze prawidłowo oceniają więc sytuację przestępczą w Szwecji. Niestety, z wiadomości wynika też, że handel narkotykami mocno nasilił się w ciągu ostatnich lat.”

Czasem w przemyt angażowani są politycy, urzędnicy administracji publicznej i przedstawiciele wymiaru sprawiedliwości. Staaf podkreśla, że istotny jest dostęp policji do zaszyfrowanych i prywatnych wiadomości, do niedostępnej publicznie komunikacji.

Przeczytaj również

Skandynawiainfo-logo

Skandynawiainfo.pl

Skandynawiainfo – All Right Reserved.