fbpx

Budżetowy Szwecji na 2021 rok: więcej pieniędzy na pomoc zagraniczną niż na policję

Rząd Szwecji zaprezentował nowy plan budżetowy na nadchodzący rok. Okazuje się, że planuje się przeznaczyć dużo wyższą kwotę na pomoc zagraniczną niż dofinansowanie policji w kraju, pomimo faktu, że brutalna przestępczość i wojny gangów wciąż stanowią duży problem.

52 miliardy koron zostanie przeznaczonych na pomoc zagraniczną – ta kwota stanowi około 5 proc. całkowitego budżetu krajowego. Z tej kwoty zaledwie kilka miliardów SEK ma zostać przeznaczonych na pomoc imigrantom.

Na dofinansowanie policji ma zostać przeznaczonych 30,5 mld SEK, czyli około 13 mld polskich złotych. Na sektor biznesowy zostanie wydanych 15 mld SEK. Obszary wiejskie i rolne otrzymają 23 miliardy. Szczegóły programu budżetowego ujawnia „Nyheter Idag”.

Tymczasem prawdziwym problemem Szwecji pozostaje brutalna przestępczość oraz strzelaniny i detonacje bomb w dużych miastach. Na początku miesiąca Mats Löfving, jeden z szefów sztokholmskiej policji, a także dyrektor ugrupowania NOA, powiązał wzrost przestępczości z masową migracją:

„Niektóre zgrupowania kryminalne przybywają do naszego kraju tylko po to, by usystematyzować swoją działalność przestępczą. Łakną władzy i majątku, są skłonne do przemocy. Stosują wymuszenia, biją niewinnych ludzi, handlują narkotykami.”

Premier Stefan Löfven przez długi czas nie chciał przyznać, że uchodźcy bywają często gangsterami i kryminalistami. W Parlamencie powiedział niedawno:

„Szwecja mierzy się z nasiloną falą migracji społecznych. Nie radzimy sobie z integracją przybyłych ludzi, pojawia się więc ryzyko problemów i spięć społecznych.”

Prognoza szwedzkiego deficytu budżetowego sięga obecnie 296 mld SEK (~127 mld PLN). Dług publiczny Szwecji ma wzrosnąć w najbliższych miesiącach z 35 procent PKB do 42 procent.

Nowelizacja ustawy budżetowej w Szwecji

Strona główna Wiadomości Szwecja Budżetowy Szwecji na 2021 rok: więcej pieniędzy na pomoc zagraniczną niż na...

Warto przeczytać

Szwecja: Syryjczyk, który zgwałcił 12-letnią dziewczynkę w publicznej toalecie, skazany na rozmowy na temat płci

Młody Syryjczyk uniknął deportacji i więzienia po tym, jak został skazany przez szwedzki sąd za zgwałcenie 12-letniej dziewczynki w publicznej toalecie w...

Według nowego szwedzkiego badania każdy zarażony na COVID-19 wytwarza przeciwciała

Wszystkie osoby zakażone koronawirusem, które wzięły udział w nowym szwedzkim badaniu, wytworzyły przeciwciała. Jednak w przypadku pacjentów z łagodnymi objawami wymagane były szczegółowe...

Dania żąda negatywnego wyniku testu Covid-19 na granicy od członków rodziny i pracowników zagranicznych

Dania wymaga obecnie od osób z określonych krajów przedstawienia negatywnego wyniku testu Covid-19 przy wjeździe do Danii w celach zawodowych lub rodzinnych.