Budżetowy Szwecji na 2021 rok: więcej pieniędzy na pomoc zagraniczną niż na policję

Rząd Szwecji zaprezentował nowy plan budżetowy na nadchodzący rok. Okazuje się, że planuje się przeznaczyć dużo wyższą kwotę na pomoc zagraniczną niż dofinansowanie policji w kraju, pomimo faktu, że brutalna przestępczość i wojny gangów wciąż stanowią duży problem.

52 miliardy koron zostanie przeznaczonych na pomoc zagraniczną – ta kwota stanowi około 5 proc. całkowitego budżetu krajowego. Z tej kwoty zaledwie kilka miliardów SEK ma zostać przeznaczonych na pomoc imigrantom.

Na dofinansowanie policji ma zostać przeznaczonych 30,5 mld SEK, czyli około 13 mld polskich złotych. Na sektor biznesowy zostanie wydanych 15 mld SEK. Obszary wiejskie i rolne otrzymają 23 miliardy. Szczegóły programu budżetowego ujawnia „Nyheter Idag”.

Tymczasem prawdziwym problemem Szwecji pozostaje brutalna przestępczość oraz strzelaniny i detonacje bomb w dużych miastach. Na początku miesiąca Mats Löfving, jeden z szefów sztokholmskiej policji, a także dyrektor ugrupowania NOA, powiązał wzrost przestępczości z masową migracją:

„Niektóre zgrupowania kryminalne przybywają do naszego kraju tylko po to, by usystematyzować swoją działalność przestępczą. Łakną władzy i majątku, są skłonne do przemocy. Stosują wymuszenia, biją niewinnych ludzi, handlują narkotykami.”

Premier Stefan Löfven przez długi czas nie chciał przyznać, że uchodźcy bywają często gangsterami i kryminalistami. W Parlamencie powiedział niedawno:

„Szwecja mierzy się z nasiloną falą migracji społecznych. Nie radzimy sobie z integracją przybyłych ludzi, pojawia się więc ryzyko problemów i spięć społecznych.”

Prognoza szwedzkiego deficytu budżetowego sięga obecnie 296 mld SEK (~127 mld PLN). Dług publiczny Szwecji ma wzrosnąć w najbliższych miesiącach z 35 procent PKB do 42 procent.

Nowelizacja ustawy budżetowej w Szwecji

Szwecja wiadomości

Dania wiadomości

Norwegia wiadomości

Warto przeczytać

Szwecja: surowsze restrykcje covidowe

W czwartek rząd Szwecji zaktualizował ogólnopaństwowe restrykcje dotyczące koronawirusa. Johan Carlson, dyrektor generalny Agencji Zdrowia Publicznego, podkreśla, że choć...

Szwecja: surowsze restrykcje covidowe

W czwartek rząd Szwecji zaktualizował ogólnopaństwowe restrykcje dotyczące koronawirusa. Johan Carlson, dyrektor generalny Agencji Zdrowia Publicznego, podkreśla, że choć...

Polsko-szwedzki film zgarnia europejskie nagrody

„Sweat” to polsko-szwedzka koprodukcja, za którą odpowiadają m.in. Svenska Filminstitutet, Polski Instytut Sztuki Filmowej, EC1 Łódź oraz Canal+ Polska....

Musisz przeczytać

Szwecja: surowsze restrykcje covidowe

W czwartek rząd Szwecji zaktualizował ogólnopaństwowe restrykcje dotyczące koronawirusa....

Gmina Botkyrka pod Sztokholmem: płonie 100 tys. ton śmieci

W ciągu ostatnich dni mieszkańcy pewnych obszarów Sztokholmu mogli...