Decyzja szwedzkiego rządu: kobiecy festiwal dyskryminuje mężczyzn.

Na początku września media nagłośniły organizację Statement Festival – imprezy, na którą wstępu nie mają mężczyźni cisseksualni. Festiwal odbył się w Göteborgu pod koniec sierpnia, a bilet wstępu mogły otrzymać jedynie kobiety i osoby transpłciowe.

Także wśród obecnych na miejscu artystek nie mogli znaleźć się przedstawiciele płci męskiej. Szwedzki rząd uznał jednak, że przebieg imprezy był “niezgodny z prawem”.

Statement Festival miał stanowić swego rodzaju odpowiedź na problem molestowań seksualnych, z którym zmagali się organizatorzy podobnych wydarzeń (np. Bravalli).

W 2016 roku zgłoszono w sumie dwadzieścia siedem przypadków, w których kobieta spotkała się z napaścią seksualną (wszystkie miały miejsce na jednym i tym samym festiwalu muzycznym).

Sprawie przyjrzała się agencja rządowa Diskriminerings Ombudsmannen (DO). W toku śledztwa ustalono, że pomysłodawcy festiwalu dyskryminują konkretną grupę płciową i odbierają jej prawo wstępu na wydarzenie kulturalne.

Organizatorzy nie zostaną jednak ukarani: nie udało się dowieść, jakie osoby zostały rzeczywiście pokrzywdzone, a przy bramie wejściowej budynku, gdzie odbył się festiwal, nie umieszczono tabliczki z napisem “wstęp tylko dla kobiet”.

Twórcy festiwalu postanowili udzielić odpowiedzi na falę męskiej krytyki:

“To przykre, że kilku cisseksualnych samców nie mogło zaakceptować charakteru naszej imprezy. W zabawie wzięło udział 5 tys. kobiet, a także osób niebinarnych i transpłciowych. Dla każdej z uczestniczek to było wydarzenie bez precedensu.

Sukces Statement Festival pokazuje, że kobiety czekały właśnie na taką imprezę – śledztwo DO niczego w tej kwestii nie zmieni. Nie mamy nic więcej do powiedzenia. Jesteśmy zajęte walką o lepszy świat.”

Strona główna Wiadomości Szwecja Decyzja szwedzkiego rządu: kobiecy festiwal dyskryminuje mężczyzn.

Warto przeczytać

Zakaz zgromadzeń powyżej 8 osób oficjalnie obowiązuje już w Szwecji

We wtorek w Szwecji wprowadzono pierwsze poważne obostrzenie: zakaz zgromadzeń publicznych z udziałem więcej niż ośmiu osób. Przepisy mają na celu powstrzymanie gwałtownego przyrostu...

Szwecja: Badanie na obecność koronawirusa dla osób nieposiadających personnummer

W Szwecji większość osób, rezerwując test na obecność koronawirusa, loguje się na stronie www.1177.se – poświęconej opiece zdrowotnej. Wymaga ona posiadania konta bankID –...

Nowe prawo podatkowe dla pracowników najemnych w Szwecji od 1 stycznia 2021

Szwedzki rząd zdecydował, że termin "pracodawca ekonomiczny" powinien zostać wprowadzony przy opodatkowaniu pracowników najemnych, którzy tymczasowo pracują w Szwecji i którzy są częścią działalności...