W kontekście zaostrzającego się konfliktu między Rosją a Ukrainą, na Morzu Bałtyckim zauważono rosyjskie okręty desantowe. Bornholm został uznany za strategicznie ważny i duńska obrona ogłosiła, że dwa myśliwce mogą zostać umieszczone na wyspie.
W Szwecji przywódcy partyjni spotkali się, by przedyskutować sytuację bezpieczeństwa, a na Gotlandii zwiększona została obecność wojskowa po tym, jak na Morzu Bałtyckim zauważono rosyjskie okręty desantowe.
Bornholm, Gotlandia i Wyspy Alandzkie są ważnymi strategicznymi miejscami wojskowymi. Wszystkie trzy wyspy są kluczowe z geograficznego punktu widzenia, jeśli chcemy kontrolować Morze Bałtyckie. Ta trójka wysp została nazwana “kluczem do Morza Bałtyckiego”, powiedział Jacob Westberg, starszy wykładowca polityki i strategii bezpieczeństwa w Szwedzkim Kolegium Obrony Narodowej.
Duński rząd podjął decyzję o podjęciu serii środków wojskowych. Powodem jest “niedopuszczalna rosyjska presja militarna na Ukrainę”. Duńskie dowództwo obrony wyraziło chęć wzmocnienia gotowości obronnej kraju. Między innymi poprzez umieszczenie na Bornholmie dwóch samolotów bojowych F-16, jeśli zostanie to uznane za “operacyjnie konieczne”.
“Wzmacniamy nasze zdolności wojskowe, aby móc szybciej reagować, jeśli wymaga tego sytuacja. Należy podkreślić, że obecnie nie ma zwiększonego zagrożenia dla Danii, ani tym bardziej dla Bornholmu. Wzmacniamy nasze zdolności wojskowe, aby móc szybciej reagować, jeśli wymaga tego sytuacja” – powiedział w komunikacie prasowym szef obrony generał Flemming Lentfer.
Oprócz planu bitwy duńska obrona gromadzi obecnie 700 żołnierzy z batalionu bojowego w bazie w Slagelse w Danii i podnosi jego gotowość, tak aby batalion był gotowy do przyłączenia się do ewentualnej operacji NATO w ciągu pięciu dni.
Według ministra obrony Mortena Bødskova innym przykładem może być zwiększenie działań szkoleniowych w kraju i wzmocnienie współpracy na obszarze morskim. Ale punktem wyjścia jest to, że w Danii nie powinno być żadnych nowych baz amerykańskich. “Jeśli Amerykanie przyjdą i powiedzą, że chcą umieścić broń jądrową na duńskiej ziemi, to odpowiedź brzmi: nie”, powiedziała minister obrony.
Bornholm doświadczył wielu wojen i konfliktów na przestrzeni dziejów – i przez większość czasu historia była inna niż w pozostałej części Danii. Podczas gdy Duńczycy mogli świętować wyzwolenie 5 maja 1945 roku, niemiecki dowódca na Bornholmie odmówił poddania się. To spowodowało, że sowieckie samoloty zbombardowały Bornholm. 9 maja wyspa została przekazana wojskom radzieckim i pozostały one na Bornholmie przez prawie rok – do czasu osiągnięcia porozumienia politycznego między Danią a byłym Związkiem Radzieckim. Kilka lat później duńskie siły obronne były bardzo aktywne na wyspie, aby utrzymać wysoki poziom gotowości – aby zapobiec nowej okupacji wyspy.