W świetle niedawnych decyzji Danii o penalizacji „niewłaściwego traktowania” tekstów religijnych, w tym zakazu palenia Koranu, Szwecja stoi przed pytaniem, czy pójść tą samą drogą. W ostatnim roku w Szwecji miały miejsce kontrowersyjne demonstracje, podczas których palono Koran, co wywołało międzynarodowy gniew i mogło wpłynąć na opóźnienie procesu przystąpienia Szwecji do NATO.
Stanowisko Szwedzkiego Rządu
Szwedzki minister sprawiedliwości, Gunnar Strömmer, wyraził opinię, że ochrona wolności słowa jest ważniejsza niż wprowadzenie zakazu na wzór duński. „Nie sądzę, by było to właściwe lub by istniało jakiekolwiek szerokie poparcie dla pójścia duńską drogą” – powiedział Strömmer agencji TT, podkreślając, że Szwecja ma już przepisy przeciwko mowie nienawiści.
Dochodzenie Parlamentarne
Grupa parlamentarna kierowana przez szefa Szwedzkiej Krajowej Rady Zapobiegania Przestępczości (Brå), Mattiasa Larssona, bada, czy wnioski o demonstracje z planowanym spaleniem Koranu mogą być odrzucane ze względu na zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego. Wyniki dochodzenia mają zostać przedstawione latem przyszłego roku.
Opozycja Krytykuje Rząd
Socjaldemokraci, będący w opozycji, oskarżają rząd o bierność. Rzecznik partii ds. sprawiedliwości, Ardalan Shekarabi, wskazuje na potrzebę zaostrzenia przepisów dotyczących przestępstw z nienawiści lub zakłócania porządku publicznego. „Uważamy, że zmiana przepisów jest konieczna” – powiedział Shekarabi.
Stanowisko Partii Centrum i Szwedzkich Demokratów
Partia Centrum, również należąca do opozycji, jest przeciwna jakimkolwiek zmianom w prawie mającym na celu kryminalizację palenia Koranu. „Wolność słowa często ma swoją cenę” – stwierdziła rzeczniczka partii, Ulrika Liljeberg. Szwedzcy Demokraci, popierający rząd, ale nie będący jego częścią, również wyrazili swoje obawy dotyczące wolności słowa, krytykując decyzję Danii.
Dylemat Wolności Słowa
Ta debata w Szwecji podkreśla trudność w znalezieniu równowagi między ochroną wolności słowa a zapobieganiem działaniom, które mogą być uznane za obraźliwe lub prowokacyjne. Decyzja Danii o zakazie palenia Koranu wywołała dyskusję na temat granic wolności słowa i szacunku dla różnorodności religijnej.
- Lekarze stażyści w Szwecji na skraju wyczerpania: Co czwarty rozważa odejście z pracy
- Sztokholm rozwiązuje umowę na lotnisko Bromma: Plany nowej dzielnicy
- Rząd Szwecji chce na stałe wprowadzić tajne przechwytywanie danych w walce z przestępczością
- Zimowa ulga w rachunkach za energię elektryczną: Spadek cen nawet o 30%
- Szwecja odkłada powiększenie armii: Cel 12 000 poborowych przesunięty