Fińskie Stowarzyszenie Właścicieli Domków Letniskowych (Suomen Omakotiliitto – Fiński Związek Domów Jednorodzinnych, błędnie przetłumaczony i zinterpretowany skrót w oryginalnym tekście, patrz uwagi na końcu) opublikowało wyniki ankiety, z której wynika, że:
- Spada liczba Finów pracujących zdalnie z domków letniskowych: W 2025 roku 23% respondentów zgłosiło pracę zdalną ze swoich mökkejä (fińskie określenie domków letniskowych), w porównaniu z 31% w 2022 roku (szczyt pandemii COVID-19). Osoby pracujące zdalnie z domków spędzały tam średnio 4 godziny tygodniowo (spadek z 5 godzin w 2022).
- Właściciele domków letniskowych obawiają się wpływu turbin wiatrowych i farm słonecznych na wartość nieruchomości: 39% respondentów stwierdziło, że turbiny wiatrowe zostały już zbudowane lub są planowane w pobliżu ich domków. 38% uważa, że takie projekty obniżyłyby wartość ich nieruchomości, a 11% rozważyłoby sprzedaż domku z tego powodu. Chociaż respondenci są ogólnie pozytywnie nastawieni do energii wiatrowej, sprzeciwiają się budowie turbin w bliskim sąsiedztwie (200-300 metrów) swoich domków. Stowarzyszenie postuluje ustalenie minimalnej dopuszczalnej odległości dla turbin wiatrowych. Rząd rozważa taką regulację (obecnie turbiny budowane są zazwyczaj w odległości 700-1000 metrów od zabudowań).
- Rośnie akceptacja dla płacenia podatków lokalnych w gminie, w której znajduje się domek letniskowy: 58% właścicieli domków letniskowych byłoby skłonnych płacić podatki lokalne w gminie, w której znajduje się ich domek letniskowy (wzrost w porównaniu z badaniem z 2022 roku). Wynika to z rosnących trudności finansowych wielu gmin wiejskich. Tapio Tervo, przewodniczący stowarzyszenia, zasugerował podział wpływów z podatków gminnych: 80% do głównego miejsca zamieszkania, 20% do gminy, w której znajduje się domek. Obecnie właściciele domków letniskowych płacą podatek od nieruchomości na rzecz gminy, w której znajduje się domek. 68% respondentów stwierdziło, że ich podatek od nieruchomości wzrósł, a nikt nie zgłosił spadku. Kwestia „podwójnej rezydencji” (i podwójnego opodatkowania) była badana w przeszłości, ale nie podjęto żadnych decyzji.
W Finlandii jest około 500 000 domków letniskowych.