Dania uchwaliła zmniejszenie zasiłków dla uchodźców

W środę duński parlament zgodził się na obniżki świadczeń wypłacanych imigrantom przybywającym do Danii.

Facebook

W głosowaniu wynikiem 56-50 nowe prawo imigracyjne zostało w środę przyjęte przez duński parlament. Skutkiem nowego prawa będzie znaczące obniżenie zasiłków dla osób, które w ciągu ostatnich 8 lat spędziły w Danii mniej niż 7 z nich.

Zasiłek integracyjny dla uchodźców został obniżony do poziomu grantów dla duńskich studentów, co oznacza, że osoba dorosła bez dzieci otrzyma 5,945 koron(~3350 zł) miesięcznie, przed opodatkowaniem. W porównaniu do obecnego zasiłku dla bezrobotnych (kontanthjælp) 10,849 koron(6100 zł) to 45 procentowa obniżka.

Obcokrajowcy otrzymują również finansową zachętę do nauki języka duńskiego, 1,500 koron(~850 zł) miesięcznie dodatku do zasiłku, po zdaniu egzaminu ze znajomości języka duńskiego (Dansk 2).

Duńscy obywatele, którzy spędzili 7 z ostatnich 8 lat poza granicami Unii Europejskiej, także będą objęci nowym prawem.

Duński rząd ma nadzieję, że te obniżki spowodują spadek popularności Danii wśród uchodźców szukających swojego nowego kraju.

“Rząd wykonuje to, co obiecał podczas kampanii wyborczej. Szybkie wprowadzenie nowych przepisów dotyczących imigracji, ma uczynić Danię mniej atrakcyjnym miejscem dla nowo przybywających a bardziej przyjazną dla tych, którzy tutaj pracują i współtworzą duńskie społeczeństwo,” tak brzmiało lipcowe oświadczenie rządu, gdy po raz pierwszy przedstawiono plany nowego prawa.

Obniżki zasiłków zostały mocno skrytykowane przez ONZ – która twierdzi, że łamie to ustalenia konwencji o uchodźcach z 1951 roku – oraz 30 innych organizacji, które twierdzą, że nowe prawo jest dyskryminujące i może zagrozić wielu wysiłkom ponoszonym w celu integracji uchodźców. Szef Duńskiego Czerwonego Krzyża powiedział, że oświadczenie, które napisał w odpowiedzi na rządowe plany, było najbardziej negatywną rzeczą, jaką napisał w całym życiu.

Środowe glosowanie w parlamencie poprzedziła 90 minutowa debata, w której opozycja bardzo krytycznie oceniła rządowy plan.

“Według mnie dzisiejszy dzień jest bardzo smutnym dniem. Myślę, że nazywanie tych pieniędzy zasiłkiem integracyjnym jest bardzo mylące, bo jego rezultatem nie będzie większa integracja uchodźców,” powiedziała podczas debaty Johanne Schmidt-Nielsen z Enhedslisten – koalicji Czerwono Zielonych.

Inger Støjberg minister ds. integracji podtrzymywała swoje stanowisko twierdzące, że obniżka zasiłku integracyjnego zmniejszy atrakcyjność Danii wśród uchodźców.

“Musimy powstrzymać masowe przyjazdy uchodźców do Danii.” powiedział ona przed głosowaniem.

Partie takie jak Venstre, Duńska Partia Ludowa, Konserwatyści oraz Sojusz Liberalny poparły nowe prawo, z kolei partie Socjaldemokraci, Enhedslisten, Radikale, Alternative oraz Socjalistyczna Partia Ludowa były przeciw. Rząd ogłosił niedawne, także plany wykupienia reklam w zagranicznych gazetach informujących o nowej polityce imigracyjnej.

Przyłącz się do Naszej grupy na Facebook

 

Strona główna Wiadomości Dania Dania uchwaliła zmniejszenie zasiłków dla uchodźców

Warto przeczytać

Telewizyjne przemówienie premiera Stefana Löfvena do narodu

Oto pełna transkrypcja przemówienia premiera Stefana Löfvena do narodu w sprawie koronawirusa w niedzielny wieczór. (przetłumaczone szybko po emisji, więc przepraszamy za wszelkie błędy) Dziś...

Polska i Węgry pod ostrzałem szwedzkiej krytyki. Wszystko z powodu weta wobec budżetu UE

Unia Europejska wprowadza pomoc finansową dla państw najgorzej dotkniętych przez nieustępującą pandemię koronawirusa. Premierzy Polski i Węgier grożą jednak użyciem weta w sytuacji, gdy...

Fiński prom osiadł na mieliźnie na Bałtyku z 429 pasażerami na pokładzie

Statek należący do Viking Line "Grace", który pływa między fińskim portem w Turku a stolicą Szwecji Sztokholmem uderzył w skały w sobotę o 14:15...