fbpx

Coraz więcej imigrantów zasila populację Szwecji

Urząd statystyczny Statistics Sweden podaje, że w 2019 roku populacja Szwecji wzrosła o prawie 100 tysięcy. Oszacowano, że 73 proc. z tej liczby to osoby reprezentujące inne kraje niż Szwecja.

W ubiegłym roku populacja kraju wzrosła dokładnie o 97 404 osoby. Większość stanowili tutaj mężczyźni (53 376), a kobiety były mniejszością (44 028). Statistics Sweden podzieliło się tymi informacjami w komunikacie prasowym.

Populacja Szwecji przekracza 10 mln. Po kryzysie migracyjnym w 2015–2016 roku do kraju przybyło ponad milion uchodźców. W 2016 największą grupę imigrantów napływających do Szwecji stanowili Syryjczycy – aż 32 proc. wszystkich cudzoziemców wnioskujących o obywatelstwo szwedzkie pochodziło z tego właśnie państwa.

W 2019 statystyki uległy przemianie. Ustalono, że wśród imigrantów mieszkających w Szwecji tylko 5 proc. to Syryjczycy. Większy odsetek nowo przybywających imigrantów stanowili obywatele Indii i Afganistanu.

Coraz więcej przybywa też do Szwecji imigrantów z Pakistanu (24,7 proc.) oraz Erytrei.

O 1,8 proc. wzrosła liczba rodowitych Szwedów, którzy postanowili opuścić swój kraj. W 2019 r. na emigrację zdecydowało się 47 718 osób.

Dane udostępnione przez Statistics Sweden w październiku ubiegłego roku mówią, że już blisko 20 proc. populacji szwedzkiej posiada korzenie zagraniczne. W mediach pojawiają się też informacje o tym, że rosną koszty utrzymania bezrobotnych imigrantów, a niektóre samorządy lokalne popadają w długi ze względu na opiekę społeczną.

Na początku tego miesiąca gmina Filipstad zapowiedziała, że prawdopodobnie konieczne będzie podniesienie podatków – być może nawet o 10 proc. – aby utrzymać lokalne usługi.

Z kolei w miejscowości Ronneby, na południu Szwecji okazało się, że większość przedszkolaków nie uznaje szwedzkiego za swój język ojczysty. W jednym z tutejszych przedszkoli większość dzieci mówi po arabsku.

Strona główna Szwecja Imigracja w Szwecji Coraz więcej imigrantów zasila populację Szwecji

Warto przeczytać

Rekordowa liczba osób traci prawo jazdy

Jak wynika z raportu przedstawionego przez P4 Göteborg, mały ruch samochodów w okresie pandemii koronawirusa doprowadził do rekordowej liczby osób, które straciły prawo jazdy w zachodniej...

Skandynawia zdecydowała o wygranej Rafała Trzaskowskiego.

W niedzielę 12 lipca odbyła się II tura wyborów prezydenckich. PKW musi jeszcze policzyć głosy z 4 obwodów do głosowania. Według danych...

Szwedzkie miasto wprowadza aplikację „poszukiwanie skarbów”, aby zapobiec zatłoczeniu plaży

Helsingborg uruchomiło aplikację na smartfony, aby latem uniknąć tłoków się na swoich plażach, aplikacja ma prowadzić mieszkańców i turystów do mniej znanych plaż.