Coraz więcej imigrantów zasila populację Szwecji

Urząd statystyczny Statistics Sweden podaje, że w 2019 roku populacja Szwecji wzrosła o prawie 100 tysięcy. Oszacowano, że 73 proc. z tej liczby to osoby reprezentujące inne kraje niż Szwecja.

W ubiegłym roku populacja kraju wzrosła dokładnie o 97 404 osoby. Większość stanowili tutaj mężczyźni (53 376), a kobiety były mniejszością (44 028). Statistics Sweden podzieliło się tymi informacjami w komunikacie prasowym.

Populacja Szwecji przekracza 10 mln. Po kryzysie migracyjnym w 2015–2016 roku do kraju przybyło ponad milion uchodźców. W 2016 największą grupę imigrantów napływających do Szwecji stanowili Syryjczycy – aż 32 proc. wszystkich cudzoziemców wnioskujących o obywatelstwo szwedzkie pochodziło z tego właśnie państwa.

W 2019 statystyki uległy przemianie. Ustalono, że wśród imigrantów mieszkających w Szwecji tylko 5 proc. to Syryjczycy. Większy odsetek nowo przybywających imigrantów stanowili obywatele Indii i Afganistanu.

Coraz więcej przybywa też do Szwecji imigrantów z Pakistanu (24,7 proc.) oraz Erytrei.

O 1,8 proc. wzrosła liczba rodowitych Szwedów, którzy postanowili opuścić swój kraj. W 2019 r. na emigrację zdecydowało się 47 718 osób.

Dane udostępnione przez Statistics Sweden w październiku ubiegłego roku mówią, że już blisko 20 proc. populacji szwedzkiej posiada korzenie zagraniczne. W mediach pojawiają się też informacje o tym, że rosną koszty utrzymania bezrobotnych imigrantów, a niektóre samorządy lokalne popadają w długi ze względu na opiekę społeczną.

Na początku tego miesiąca gmina Filipstad zapowiedziała, że prawdopodobnie konieczne będzie podniesienie podatków – być może nawet o 10 proc. – aby utrzymać lokalne usługi.

Z kolei w miejscowości Ronneby, na południu Szwecji okazało się, że większość przedszkolaków nie uznaje szwedzkiego za swój język ojczysty. W jednym z tutejszych przedszkoli większość dzieci mówi po arabsku.

Szwecja wiadomości

Dania wiadomości

Norwegia wiadomości

Warto przeczytać

Norwegia izoluje się – zamyka granicę

Norwegia ogłosiła w środę, że zamknie swoje granice dla prawie wszystkich nierezydentów, aby uniknąć rozprzestrzeniania się nowych szczepów koronawirusa. „Od...

Sztokholm: dwa ataki na ten sam kościół w ciągu zaledwie tygodnia

W okręgu Spånga-Tensta, w zachodniej części Sztokholmu, stoi zabytkowy kościół Spånga, którego najstarsza część wybudowana została około 1175–1200 roku....

Szwecja: przerażająco dużo gwałtów na dzieciach w 2020 roku

Szwedzka Agencja Zapobiegania Przestępczości (Brå) opublikowała statystyki, z których wynika, że w 2020 roku wzrosła liczba zgłoszonych na policję...

Musisz przeczytać

Norwegia izoluje się – zamyka granicę

Norwegia ogłosiła w środę, że zamknie swoje granice dla...

Twórcy filmu dokumentalnego o MF Estonia mogą trafić do więzienia

Dwaj filmowcy, którzy za sprawą swojego dokumentu rzucili nowe...