fbpx

Systembolaget pozywa duńską aplikację do sądu.

Systembolaget, sieć sklepów mająca monopol na alkohol oskarża duńską aplikację mobilną o łamanie surowych przepisów krajowych dotyczących sprzedaży i reklamy napojów wysokoprocentowych.

Aplikacja nosi nazwę Vivino i została uruchomiona w Szwecji we wrześniu minionego roku. Za pośrednictwem Vivino można nie tylko kupować różnego rodzaju wina, ale też oceniać swoje ulubione napoje i pisać im recenzje.

Systembolaget pozwał twórców Vivino do sądu, domagając się nałożenia na nich kary w wysokości 3 mln koron. Sprawę nagłaśnia serwis „Dagens Juridik”.

„Sprzedaż oferowana przez aplikację Vivino jest niezgodna z ustawą alkoholową, a co za tym idzie jest nielegalna”, wyjaśnia swoją decyzję Systembolaget. Dyrektorzy sieci sklepów domagają się by twórcy aplikacji zaprzestali sprzedaży win za pośrednictwem Vivino.

W skierowanej do sądu skardze pisano też, że promocje Vivino obejmują piątkowe wieczory („fredagsmys”) oraz czarne piątki (z ang. „Black Friday”). Takie działania mają według Systembolaget, „łamać przepisy szwedzkie dotyczące sprzedaży i reklamy napojów alkoholowych”.

Popularna sieć sklepów już w styczniu zwróciła się do twórców Vivino z prośbą o zawieszenie aplikacji. Ci jednak zignorowali ich wniosek uważając, że działają zgodnie z prawem.

Strona główna Wiadomości Dania Systembolaget pozywa duńską aplikację do sądu.

Warto przeczytać

Rekordowa liczba osób traci prawo jazdy

Jak wynika z raportu przedstawionego przez P4 Göteborg, mały ruch samochodów w okresie pandemii koronawirusa doprowadził do rekordowej liczby osób, które straciły prawo jazdy w zachodniej...

Skandynawia zdecydowała o wygranej Rafała Trzaskowskiego.

W niedzielę 12 lipca odbyła się II tura wyborów prezydenckich. PKW musi jeszcze policzyć głosy z 4 obwodów do głosowania. Według danych...

Szwedzkie miasto wprowadza aplikację „poszukiwanie skarbów”, aby zapobiec zatłoczeniu plaży

Helsingborg uruchomiło aplikację na smartfony, aby latem uniknąć tłoków się na swoich plażach, aplikacja ma prowadzić mieszkańców i turystów do mniej znanych plaż.