Systembolaget pozywa duńską aplikację do sądu.

Systembolaget, sieć sklepów mająca monopol na alkohol oskarża duńską aplikację mobilną o łamanie surowych przepisów krajowych dotyczących sprzedaży i reklamy napojów wysokoprocentowych.

Aplikacja nosi nazwę Vivino i została uruchomiona w Szwecji we wrześniu minionego roku. Za pośrednictwem Vivino można nie tylko kupować różnego rodzaju wina, ale też oceniać swoje ulubione napoje i pisać im recenzje.

Systembolaget pozwał twórców Vivino do sądu, domagając się nałożenia na nich kary w wysokości 3 mln koron. Sprawę nagłaśnia serwis „Dagens Juridik”.

„Sprzedaż oferowana przez aplikację Vivino jest niezgodna z ustawą alkoholową, a co za tym idzie jest nielegalna”, wyjaśnia swoją decyzję Systembolaget. Dyrektorzy sieci sklepów domagają się by twórcy aplikacji zaprzestali sprzedaży win za pośrednictwem Vivino.

W skierowanej do sądu skardze pisano też, że promocje Vivino obejmują piątkowe wieczory („fredagsmys”) oraz czarne piątki (z ang. „Black Friday”). Takie działania mają według Systembolaget, „łamać przepisy szwedzkie dotyczące sprzedaży i reklamy napojów alkoholowych”.

Popularna sieć sklepów już w styczniu zwróciła się do twórców Vivino z prośbą o zawieszenie aplikacji. Ci jednak zignorowali ich wniosek uważając, że działają zgodnie z prawem.

Szwecja wiadomości

Dania wiadomości

Norwegia wiadomości

Warto przeczytać

Norwegia izoluje się – zamyka granicę

Norwegia ogłosiła w środę, że zamknie swoje granice dla prawie wszystkich nierezydentów, aby uniknąć rozprzestrzeniania się nowych szczepów koronawirusa. „Od...

Sztokholm: dwa ataki na ten sam kościół w ciągu zaledwie tygodnia

W okręgu Spånga-Tensta, w zachodniej części Sztokholmu, stoi zabytkowy kościół Spånga, którego najstarsza część wybudowana została około 1175–1200 roku....

Szwecja: przerażająco dużo gwałtów na dzieciach w 2020 roku

Szwedzka Agencja Zapobiegania Przestępczości (Brå) opublikowała statystyki, z których wynika, że w 2020 roku wzrosła liczba zgłoszonych na policję...

Musisz przeczytać

Norwegia izoluje się – zamyka granicę

Norwegia ogłosiła w środę, że zamknie swoje granice dla...

Twórcy filmu dokumentalnego o MF Estonia mogą trafić do więzienia

Dwaj filmowcy, którzy za sprawą swojego dokumentu rzucili nowe...