fbpx

Systembolaget pozywa duńską aplikację do sądu.

Systembolaget, sieć sklepów mająca monopol na alkohol oskarża duńską aplikację mobilną o łamanie surowych przepisów krajowych dotyczących sprzedaży i reklamy napojów wysokoprocentowych.

Aplikacja nosi nazwę Vivino i została uruchomiona w Szwecji we wrześniu minionego roku. Za pośrednictwem Vivino można nie tylko kupować różnego rodzaju wina, ale też oceniać swoje ulubione napoje i pisać im recenzje.

Systembolaget pozwał twórców Vivino do sądu, domagając się nałożenia na nich kary w wysokości 3 mln koron. Sprawę nagłaśnia serwis „Dagens Juridik”.

„Sprzedaż oferowana przez aplikację Vivino jest niezgodna z ustawą alkoholową, a co za tym idzie jest nielegalna”, wyjaśnia swoją decyzję Systembolaget. Dyrektorzy sieci sklepów domagają się by twórcy aplikacji zaprzestali sprzedaży win za pośrednictwem Vivino.

W skierowanej do sądu skardze pisano też, że promocje Vivino obejmują piątkowe wieczory („fredagsmys”) oraz czarne piątki (z ang. „Black Friday”). Takie działania mają według Systembolaget, „łamać przepisy szwedzkie dotyczące sprzedaży i reklamy napojów alkoholowych”.

Popularna sieć sklepów już w styczniu zwróciła się do twórców Vivino z prośbą o zawieszenie aplikacji. Ci jednak zignorowali ich wniosek uważając, że działają zgodnie z prawem.

Strona główna Wiadomości Dania Systembolaget pozywa duńską aplikację do sądu.

Warto przeczytać

Tegnell o wzroście zachorowań na koronawirusa: „zmierzamy w złym kierunku”

Szwecja. Podczas gdy premier znów ostrzega obywateli, by stosowali się do restrykcji i nakazów, obowiązujących od początku pandemii koronawirusa, Andersowi Tegnellowi zbiera...

Premier Szwecji: „pracujcie zdalnie, nie obejmujcie bliskich i przyjaciół”

Premier Stefan Löfven, zaniepokojony rosnącą liczbą nowych infekcji koronawirusowych, wezwał Szwedów do bezwzględnego przestrzegania odgórnych restrykcji. Choć druga fala zachorowań nie  dotarła...

Szwecja: „klany” gangsterskie sprawują władzę nad dzielnicami dużych miast

Szwedzka policja ma trudności w zapanowaniu nad „klanami” gangsterskimi, które korzystają rzekomo z własnego wymiaru sprawiedliwości i przyczyniają się do wzrostu brutalnych...