Alarm powodziowy w kilku miejscowościach w zachodniej Szwecji

Halmstad to miasto portowe położone na zachodnim wybrzeżu Szwecji. Silne deszcze sprawiły, że Halmstad objęto stanem przedpowodziowym, a lokalne władze wzywają do pomocy sąsiednie regiony.

Szwedzka Agencja Ratownictwa Cywilnego (Myndigheten för samhällsskydd och beredskap, MSB) wysłała do Halmstad 15 tys. worków z piaskiem i 1500 metrów barierek ochronnych. Stale podnosi się poziom wody w tutejszej rzece.

„We wtorek ma spaść jeszcze więcej deszczu i chcemy być przygotowani”, powiedział strażak i ratownik Johan Wallin w rozmowie z „Hallandsposten”.

Miasto zmaga się z ulewami i silnym wiatrem. Wpłynęło to znacząco na ruch miejscowej kolei. W niedzielę odwołano kilka pociągów zapowiadając przy tym, że ich kurs zostanie przywrócony następnego dnia.

Położone niedaleko miasteczko Hyltebruk też boryka się z podobnymi problemami. Instytut SMHI informuje, że w skali zagrożenia powodziowego (od 1 do 3) Hyltebruk znajduje się obecnie na poziomie trzecim. Znacząco wezbrała tutejsza rzeka Nissan, która dobiega do Halmstad; podobnie jest z rzeką Lagan.

Według SMHI trzeci poziom w skali ryzyka powodziowego zarezerwowany jest tylko dla „najcięższych” przypadków, które stwarzają realne zagrożenie dla życia ludzi. Powodzie jak te, która może dotknąć Halmstad, zdarzają się w Szwecji średnio raz na pięćdziesiąt lat.

Rzeki wylały już w kilku miejscach na terenie regionu Halland.

Strona główna Wiadomości Szwecja Alarm powodziowy w kilku miejscowościach w zachodniej Szwecji

Warto przeczytać

Horror w Danii: wybite norki „powstały” ze swoich grobów

Duńskie fermy hodowlane, na których konieczne było uśmiercenie milionów norek, przeżywają prawdziwy horror. Zakopane zwłoki zaczęły wydobywać się na powierzchnię ziemi. https://pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js ...

Duńskie badanie ostatecznie rozstrzyga sprawę masek ochronnych

Maseczki antywirusowe – czy naprawdę chronią nas przed infekcją? Odpowiedzi na to pytanie poszukali naukowcy z Danii, z profesorem Henningiem Bundgaardem na czele. Bundgaard...

Szef policji w Göteborgu nazwany rasistą za komentarz o przestępcach

Erik Nord, dowodzący policją na obszarze wielkiego Göteborga, został uznany za rasistę po tym, jak w mediach społecznościowych napisał, że „przestępcy z zagranicy nie...