fbpx

Alarm powodziowy w kilku miejscowościach w zachodniej Szwecji

Halmstad to miasto portowe położone na zachodnim wybrzeżu Szwecji. Silne deszcze sprawiły, że Halmstad objęto stanem przedpowodziowym, a lokalne władze wzywają do pomocy sąsiednie regiony.

Szwedzka Agencja Ratownictwa Cywilnego (Myndigheten för samhällsskydd och beredskap, MSB) wysłała do Halmstad 15 tys. worków z piaskiem i 1500 metrów barierek ochronnych. Stale podnosi się poziom wody w tutejszej rzece.

„We wtorek ma spaść jeszcze więcej deszczu i chcemy być przygotowani”, powiedział strażak i ratownik Johan Wallin w rozmowie z „Hallandsposten”.

Miasto zmaga się z ulewami i silnym wiatrem. Wpłynęło to znacząco na ruch miejscowej kolei. W niedzielę odwołano kilka pociągów zapowiadając przy tym, że ich kurs zostanie przywrócony następnego dnia.

Położone niedaleko miasteczko Hyltebruk też boryka się z podobnymi problemami. Instytut SMHI informuje, że w skali zagrożenia powodziowego (od 1 do 3) Hyltebruk znajduje się obecnie na poziomie trzecim. Znacząco wezbrała tutejsza rzeka Nissan, która dobiega do Halmstad; podobnie jest z rzeką Lagan.

Według SMHI trzeci poziom w skali ryzyka powodziowego zarezerwowany jest tylko dla „najcięższych” przypadków, które stwarzają realne zagrożenie dla życia ludzi. Powodzie jak te, która może dotknąć Halmstad, zdarzają się w Szwecji średnio raz na pięćdziesiąt lat.

Rzeki wylały już w kilku miejscach na terenie regionu Halland.

Strona główna Wiadomości Szwecja Alarm powodziowy w kilku miejscowościach w zachodniej Szwecji

Warto przeczytać

Duński rząd chce odesłać uchodźców syryjskich do domu

Rząd Danii rozważa odesłanie uchodźców z Syrii z powrotem do domu, argumentując to sytuacją w kraju: obszary znajdujące się pod władaniem Baszara...

Norwegia: badania nad związkiem witaminy D z koronawirusem

140 tys. Norwegów bierze udział w organizowanych na szeroką skalę badaniach dotyczących COVID-19. Częścią badań jest kwestia powiązań między wirusem a działaniem...

Kiedy możliwe będą podróże lotnicze ze Szwecji za granicę?

Choć Szwedzi uwielbiają podróże, od dłuższego czasu dalsze wyjazdy nie są możliwe. Na pytanie, kiedy dokładnie będzie można opuścić Szwecję i wybrać...