-Reklama-

W czasie swojej czwartkowej przemowy i konferencji prasowej szwedzki premier Stefan Löfven przedstawił swoje spojrzenie na UE i opowiedział jak według niego powinno się rozwiązywać problemy trapiące wspólnotę.

Przemawiając w Upssali do zgromadzonych studentów i dziennikarzy Löfven opisał współpracę między członkami Unii Europejskiej jako coś ‘większego od nas samych’.

Powiedział jednak także, że obecnie ta współpraca jest zagrożona przez takie zjawiska jak populizm, ksenofobia oraz Brexit.

Przypomniał on także słuchaczom, dlaczego powstała Unia Europejska i przedstawił swoje spojrzenie na obecny rozwój wspólnoty. Przemówienie to miało miejsce zaledwie kilka dni po tym jak francuski prezydent Emmanuel Macron wezwał do poważnych reform unii.

„Według mnie wniosek może być tylko jeden: ci którzy odpowiadają dzisiaj za europejską politykę, muszą wziąć na siebie odpowiedzialność i znaleźć lepszą odpowiedź na obecne wyzwania,” powiedział Löfven.

„Teraz nie potrzebujemy wielkich nowych projektów. Zmiana traktatu europejskiego nie rozwiąże żadnego z problemów. Zamiast tego powinniśmy skupić się na podstawowych i najważniejszych pytaniach, gdzie UE daje nam dodatkową wartość.”

Jako podstawowe zagadnienia Löfven uznał ekonomię, sprawiedliwy rynek pracy, środowisko, wspólne wartości, pokój i bezpieczeństwo oraz migracje.

Premier powiedział, że ‘nigdy nie rozważano’ ewentualnego ‘Swexitu’. Podkreślił jednak znaczenie i wagę dobrych stosunków z Wielką Brytanią, nawet jeśli ta opuści UE.

Dodał również, że to szwedzkie społeczeństwo zdecyduje o ewentualnym przystąpieniu do strefy Euro. Jednak rząd dokładnie zastanowi się nad możliwym wejściem do Europejskiej Unii Bankowej.

„To naturalne dla mnie, że zastanawiam się jak zwiększyć szwedzkie wpływy w UE,” powiedział Löfven.

Odniósł się on także do sprawy kontroli granicznych nazywając je ‘koniecznym złem’.

Löfven powiedział, że był ‘przygotowany do kompromisu’ w obecnie toczącej się dyskusji na temat europejskiej polityki migracyjnej. Zasugerował on, że te kraje, które nie chcą wziąć na siebie swojej części odpowiedzialności za przebywających w Europie imigrantów powinny stracić pomoc finansową wspólnoty.

„Tak długo jak nie będziemy mieli systemu funkcjonującego w całej unii, tak długo jak nie będziemy mieli gwarancji zapewnienia porządku i spokoju, to kontrole graniczne w UE nie znikną,” dodał Löfven.