Coraz mniej ludzi emigruje ze Szwecji

Według nowych statystyk spada liczba osób opuszczających Szwecję

W zeszłym roku ze Szwecji wyemigrowało 45,878 osób – 18 procent mniej niż w zeszłym roku, tak wynika z raportu Statistic Sweden. Po raz pierwszy od 7 lat liczba ta zmalała.

Większość z tych osób przeniosła się do sąsiednich nordyckich krajów, ale pozycja lidera uległa zmianie. Od 2007 roku najwięcej osób opuszczających Szwecję osiedliło się w Norwegii, teraz na pierwsze miejsce wysunęła się Dania.   

W 2016 roku ze Szwecji do Danii przeniosło się łącznie 4,018 osób, a do Norwegii 3,864.

Norwegia była przez dłuższy czas postrzegana jako popularna i stosunkowo łatwo dostępna dla młodych osób chcących osiągnąć większe zarobki niż w kraju. Jednak w ostatnich latach z powodów kłopotów na rynku pracy w Norwegii emigracja do tego kraju zmalała.

Około jednej trzeciej osób, które wyemigrowały w 2016 roku ze Szwecji to rodowici Szwedzi. Według statystyk największy spadek nastąpił w liczbie emigrujących ze Szwecji osób pochodzących z Chin, Tajlandii oraz Iranu.

W 2015 roku łączna liczba osób, które wyemigrowały ze Szwecji (55,830), to było nawet więcej niż w czasach największej historycznej emigracji do USA. Po koniec XIX wieku ze Szwecji w poszukiwaniu lepszego życiu wyemigrowało mnóstwo biednych obywateli. W rekordowym wtedy 1887 roku wyjechała do USA 50,786 osób. Populacja Szwecji wynosiła wtedy jednak 4,7 miliona osób, dziś jest to ponad 10 milionów.

Głównym powodem dużej liczby osób, która opuściła Szwecję w 2015 roku był wzrost przypadków powrotu do rodzinnych krajów osób urodzonych poza Szwecją. Około 24 procent osób, które opuściły kraj to osoby pochodzące z Azji, 10 procent to ludzie urodzeni w sąsiednich nordyckich krajach. Mniej niż jedna trzecia wyjeżdżających to byli rodowici Szwedzi, co było wynikiem niższym niż we wcześniejszych latach.

Szwecja wiadomości

Dania wiadomości

Norwegia wiadomości

Warto przeczytać

Jak liczyć dni pobytu według nowego prawa dla pracowników najemnych w Szwecji

Jako dni pobytu w Szwecji liczy się tylko dni robocze, a nie dni wolne od pracy, takie jak weekendy,...

Król i królowa Szwecji otrzymali szczepionkę przeciw Covid-19

74-letni król Karol XVI Gustaf i 77-letnia królowa Szwecji Silvia otrzymali pierwszą dawkę szczepionki Covid-19. Król i królowa zostali zaszczepieni...

Jak liczyć dni pobytu według nowego prawa dla pracowników najemnych w Szwecji

Jako dni pobytu w Szwecji liczy się tylko dni robocze, a nie dni wolne od pracy, takie jak weekendy,...

Musisz przeczytać

Szwecja: Mężczyzna zastrzelony w restauracji w Märsta

Krótko po godzinie 19:00 w sobotę wieczorem policja otrzymała...