Aresztowano mężczyznę, który w Ikei zaatakował nożem 3 osoby

W wyniku tego ataku mężczyzna i kobieta zmarli a kolejna osoba jest poważnie ranna. Atak miał miejsce w sklepie sieci Ikea w mieście Västerås na północny zachód od Sztokholmu.

Wszystkie trzy ofiary zostały zaatakowane w poniedziałek w sklepie, tego światowego giganta meblowego, znajdującym się wewnątrz dużego centrum handlowego.

Świadkowie donoszą, że służby pojawiły się w sklepie zaraz po rozlegających się komunikatach proszących o opuszczenie sklepu, zaraz po godzinie 13.

 

Klara Holmgren Rappu, która jest fryzjerem w salonie zlokalizowanym obok Ikei, powiedziała SVT, że funkcjonariusze policji pojawili się w salonie, aby poinformować, że “sprawca wciąż przebywa w budynku”.

ikea-ves
Policja otoczyła kordonem obszar poza centrum handlowego w Västerås. Zdjęcie: Fredrik Sandberg / TT

Powiedziała ona “Krzyczeli przez głośniki, aby wszyscy wyszli. Następnie zobaczyłam osobę na noszach, ratownicy medyczni biegli trzymając kogoś na noszach.”

Kolejny świadek, Sami Salim, pracujący w restauracji powiedział szwedzkiej agencji TT: “Ludzie zaczęli krzyczeć ‘nożownik, nożownik’, za chwilę zaroiło się od funkcjonariuszy policji.”

ikea-ves2
Wejście do centrum handlowego w Västerås

W wywiadzie dla regionalnej szwedzkiej gazety VLT, menedżer sklepu Mattias Johansson, powiedział, że trzy ofiary to byli “najzwyklejsi klienci sklepu” i dodał, że atak miał miejsce w dziale z akcesoriami kuchennymi.

Ikea jak na razie nie wydała żadnego oficjalnego komunikatu.

 

“Nie mamy jeszcze pełnego obrazu wydarzeń, na razie mamy potwierdzenie, że nikt z naszego personelu nie ucierpiał w tym zdarzeniu. Obecnie skupiamy się na naszym personelu i klientach a wszystkie pytanie kierujemy do policji prowadzącej czynności śledcze na miejscu zdarzenia,” powiedziała portalowi The Local o 15, Daniela Rogosic, rzeczniczka sieci Ikea.

ikea-vester3
Policjant blokuje wjazd co centrum handlowego FOTO PETER KRUGER / AFP

Policja potwierdziła, że w ataku zginęły 2 osoby, a trzecia osoba, mężczyzna przebywa z poważnymi obrażeniami w szpitalu.

Policja nie ujawniła żadnych informacji na temat tożsamości sprawcy ani ofiar. Jednak świadkowie powiedzieli SVT, że mężczyzna, który zginął wyglądał na około 25 lat.

Eva Lindahl odpowiedzialna za kontakty z mediami z ramienia regionu Västmanland, powiedziała po godzinie 16, że mężczyzna, który przeżył atak jest w stanie ciężkim w szpitalu w Västerås.

 

Powiedziała ona “Mężczyzna został przywieziony z bardzo poważnymi obrażeniami i obecnie jest operowany. Jego stan jest krytyczny.”

Sklep sieci Ikea – na obrzeżach Västerås, około 120 km na północny zachód od Sztokholmu – jest częścią dużego centrum handlowego z ponad 3000 miejsc parkingowych. Centrum znajduje się blisko lotniska Västerås, jednego z głównych lotnisk przesiadkowych w Szwecji, z którego korzysta wielu tanich operatorów z Europy, łącznie z liniami EasyJet.

mapa
Atak wydarzył się w sklepie sieci Ikea na północny zachód od Sztokholmu – Google Maps

Miasto Västerås ma trochę ponad 140,00 mieszkańców.

Sklep Ikea pozostaje zamknięty i pilnowany przez policję w kamizelkach kuloodpornych.

Dołącz do naszej grupy na Facebook

Szwecja wiadomości

Dania wiadomości

Norwegia wiadomości

Warto przeczytać

Szwecja: surowsze restrykcje covidowe

W czwartek rząd Szwecji zaktualizował ogólnopaństwowe restrykcje dotyczące koronawirusa. Johan Carlson, dyrektor generalny Agencji Zdrowia Publicznego, podkreśla, że choć...

Szwecja: w 2020 roku mniejszościom etnicznym wypłacono prawie 20 mln koron

Na przestrzeni 2020 roku Agencja ds. Młodzieży i Społeczeństwa Obywatelskiego (Myndigheten för ungdoms- och civilsamhällesfrågor, MUCF) wypłaciła miliony koron...

Szwecja: Wzrost skonfiskowanych praw jazdy

Według Szwedzkiej Agencji Transportu w ciągu ostatniego roku wzrosła liczba przypadków cofania praw jazdy, a najczęstszą przyczyną była nadmierna...

Musisz przeczytać

Szwecja: surowsze restrykcje covidowe

W czwartek rząd Szwecji zaktualizował ogólnopaństwowe restrykcje dotyczące koronawirusa....

Polsko-szwedzki film zgarnia europejskie nagrody

„Sweat” to polsko-szwedzka koprodukcja, za którą odpowiadają m.in. Svenska...