500-letnia ryba znaleziona we wraku okrętu królewskiego

Na mieliznach Morza Bałtyckiego dokonano niecodziennego odkrycia: we wraku duńskiego okrętu królewskiego odkryto szczątki monstrualnego jesiotra. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby statek nie liczył sobie pięciuset lat, a ryba nie ważyła kilkaset kilogramów.

W spiżarni wraku znaleziono potężną drewnianą beczkę, w której tkwił jesiotr. Jego szczątki są w kompletnym i dobrze zachowanym stanie. Za odkryciem stoją archeolodzy z Uniwersytetu w Lund.

Z powodu niskiego stopnia zasolenia, jakie panuje w Bałtyku, zachował się zarówno wrak statku, jak i sama ryba. Brendan Foley, reprezentujący Uniwersytet w Lund, wyjaśnia:

„Dno morskie jest drobnoziarnistą gliną, idealną do konserwacji materiałów organicznych. Niski poziom tlenu rozpuszczonego sprawia, że związki organiczne są w stanie wytrwać w dobrym stanie.”

W 1495 roku król Danii Jan Oldenburg wyruszył do Szwecji na swoim statku Gribshunden, uchodzącym za jeden z najbardziej imponujących okrętów swojej epoki. Chciał przywrócić Unię Kalmarską między trzema państwami Skandynawii. Niestety, statek zatonął u wybrzeży Ronneby, które wówczas było częścią Danii, a obecnie należy do Szwecji.

Na wrak Gribshunden po raz pierwszy natrafiono w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku.

Beczki z piwem sprzed 500 lat odnalezione we wraku okrętu wojennego.

Strona główna Wiadomości Dania 500-letnia ryba znaleziona we wraku okrętu królewskiego

Warto przeczytać

Nowe szczegóły w sprawie torturowanych chłopców na cmentarzu

Dwaj nieletni chłopcy, którzy zostali zgwałceni i byli torturowani na cmentarzu w mieście Solna, opowiedzieli o swoich przeżyciach policji, zdradzając przerażające szczegóły. https://pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js ...

Szwecja: Badanie na obecność koronawirusa dla osób nieposiadających personnummer

W Szwecji większość osób, rezerwując test na obecność koronawirusa, loguje się na stronie www.1177.se – poświęconej opiece zdrowotnej. Wymaga ona posiadania konta bankID –...

Polska i Węgry pod ostrzałem szwedzkiej krytyki. Wszystko z powodu weta wobec budżetu UE

Unia Europejska wprowadza pomoc finansową dla państw najgorzej dotkniętych przez nieustępującą pandemię koronawirusa. Premierzy Polski i Węgier grożą jednak użyciem weta w sytuacji, gdy...