fbpx

Zwrot podatku w Szwecji

Podstawy

Już nadchodzi czas, w którym przerażający formularz ze Skatteverket znajdzie się w naszych skrzynkach pocztowych. Zbliża się czas rozliczania podatków. Nie panikuj! Przez cały tydzień będziemy wam podpowiadać cenne informacje które znacznie ułatwią Tobie zrozumienie całego procesu.

Po pierwsze dobrze jest dowiedzieć się co będzie nam potrzebne do wypełnienia deklaracji. Dla osób niezaznajomionych ze szwedzkim system podatkowym, broszura rzeczywiście może wyglądać przerażająco, jednak jej wypełnienie jest zazwyczaj dość proste.

Dla wielu osób będzie to po prostu wymagało sprawdzenia czy wstawione już tam sumy są prawidłowe i przesłania go do urzędu. Najprościej jest przesłać deklarację korzystając ze specjalnej aplikacji Skatteverket (co wymaga elektronicznej identyfikacji BankID), można także skorzystać ze strony internetowej dostępnej po zalogowaniu przy pomocy BankID lub po podaniu 8 cyfrowego kodu wydrukowanego na samym formularzu.

Jeśli nie dokonujesz żadnych zmian w zeznaniu może także potwierdzić, że wszystkie dane są prawidłowe wysyłając informację tekstową zawierająca twój numer osobisty oraz kod podpisu na numer 71144 ze Szwecji lub dzwoniąc na numer 029 567 100 i postępując zgodnie z instrukcją. Jeśli preferujesz tradycyjne rozwiązania możesz wysłać także deklarację postępując zgodnie z zamieszczonym w niej opisem jak tego dokonać.

Jeśli nie opanowałeś w wystarczającym stopniu szwedzkiego, tłumaczenie na angielski wszystkich kategorii z deklaracji znajdziesz tutaj. Zeznanie musi znaleźć się w Skatteverket do 2 maja, więc miej to na uwadze, zwłaszcza wysyłając wersję papierową.

Ale wstrzymaj się jeszcze z wypełnianiem całości, gdyż możesz skorzystać z jednego z wielu odliczeń lub może być konieczne podanie dodatkowych informacji nie wymienionych w podstawowym formularzu.

W następnej części Podatek przy sprzedaży nieruchomości 

Podatek przy sprzedaży nieruchomości

Sprzedałeś w ostatnim roku podatkowym jakąś nieruchomość w Szwecji? Musisz więc zamieści informacje o tym w formularzu podatkowym. Należy zamieści w nim datę nabycia.

Dla urzędu ważna jest data podpisania dokumentów a nie data otrzymania pieniędzy.

W Szwecji należy w takiej sytuacji zapłacić 22 procentowy podatek od zysków. Ale jeśli otrzymane pieniądze zostaną przeznaczone na zakup nowego mieszkania lub domu w Szwecji lub w Europejskiej Strefie Ekonomicznej (EEA) wtedy można skorzystać ze zwolnienia do sumy 1,45 miliona koron.

Na stronie Skatteverket znajdziesz dokładny opis deklarowania podatku przy sprzedaży nieruchomości (po angielsku).

W następnej części  Odliczenie za remonty i sprzątanie domu

Odliczenie za remonty i sprzątanie domu

Jeśli zapłaciłeś za usługi takie jak remonty, naprawy lub sprzątanie w należącym do ciebie mieszkaniu możesz skorzystać z odliczenia podatkowego ROT&RUT.

Dla prac naprawczych i remontowych, można odliczyć 30 procent kosztów robocizny, a w przypadku sprzątania może to być 50 procent kosztów pracy.

Rocznie odliczenie za sprzątanie jest ograniczone do 25,000 koron, dla osób powyżej 65 roku życia limit ten wynosi 50,000 koron.

Istnieje dokładne wyszczególnienie jakie koszt sprzątania mogą zostać odliczone. ‘Zwykłe koszt sprzątania,’ czyli według Skatteverket sprzątanie niewymagające życia profesjonalnych maszyn lub zatrudnienia specjalistów.

Profesjonalne sprzątanie może zostać odliczone, jeśli odbyło się przed wprowadzenie do lokalu. Dokładna wytyczne znajdziecie tutaj (po szwedzku).

W następnej części  Ulga za dojazdy do pracy

Szukasz kredytu w Szwecji, zobacz przygotowany przez nas pasaż finansowy.

Ulga za dojazdy do pracy

Niektóre dojazdy do i z pracy także mogą być objęte odpisem podatkowym, ale dotyczy to tylko wydatków przekraczających sumę 11,000 koron w ciągu roku.

Jeśli w dojazdach korzystałeś z transportu publicznego możesz odliczyć opłaty z tras dłuższych od 2 kilometrów.

Jeśli korzystasz z samochodu lub motocykla to musi być to co najmniej 5 kilometrów a czas zaoszczędzony w stosunku do podróży komunikacją publiczną musi wynieść co najmniej dwie godziny dziennie.

Więcej szczegółów dotyczących odpisów kosztów przejazdów znajdziesz tutaj (po angielsku).

W następnej części Odliczenie za tymczasowe zatrudnienie w innym miejscu

Odliczenie za tymczasowe zatrudnienie w innym miejscu

Jeśli czasowo zostałeś wysłany do pracy w innej części Szwecji niż na stałe zamieszkujesz (na przykład krótki projekt albo praca na zastępstwie za osobę, która korzysta z urlopu rodzicielskiego), także przysługuje ci ulga za zwiększone koszty życia z dala od domu.

Warunkiem jest nocowanie w okolicy, gdzie pracujesz oraz odległość większa niż 50 kilometrów od twojego stałego miejsca zamieszkania.

Odliczeniu podlegają koszty zakwaterowania.

Można także odliczyć koszty posiłków i inne drobne wydatki przez pierwszy miesiąc z limitem do 110 koron dziennie. Szczegółowe warunki są przedstawione tutaj.

W następnej części  Dzienny limit zwolnienia za pracę za granicą

Szukasz kredytu w Szwecji, zobacz przygotowany przez nas pasaż finansowy.

Dzienny limit zwolnienia za pracę za granicą

To ulga o której należy pamiętać, jeśli wyjeżdżasz w ramach pracy poza Szwecję, odpis ten nazywany jest ‘utlandstraktamente’.

Ulga ta, dla każdego kraju mającą inną wysokość za każdy dzień, ma na celu zrekompensowanie wyższych kosztów ponoszonych podczas przebywania za granicą.

Tutaj są przedstawione stawki dla każdego kraju, trzeba też pamiętać o tym, że rozliczna jest ona za całe dni a także za połowę dnia.

Jeśli wyjechałeś za granicę w południe lub później to za ten dzień przysługuje ci tylko połowa ulgi, jeśli wróciłeś przed 19 to dzień powrotu także liczy się tylko za pół dnia.

Stawka odliczenia za pół dnia wynosi maksymalnie 110 koron, niezależnie od kraju.

W następnej części Inne odpisy o których należy pamiętać

Inne odpisy o których należy pamiętać

W twojej pracy konieczne są książki lub gazety a twój pracodawca ich nie zapewnia?

Możesz odliczyć sobie ich koszt. To samo dotyczy szkoleń i kursów za które zapłacisz, a które były niezbędne do wykonywania twojej pracy – nie dotyczy to jednak kursów, które odbyłeś przed podjęciem nowej pracy.

Możliwe jest także odliczenie innych kosztów związanych z wykonywaną pracą na przykład kosztów narzędzi lub sprzętów, połączeń telefonicznych wykonanych na swój koszt (ale nie sam abonament lub koszt fizycznego aparatu).

Listę możliwych odpisów (i niektórych rzeczy, których nie można odpisać) znajdziesz tutaj.   

W następnej części Informacje dla prowadzących własną działalność gospodarczą

Szukasz kredytu w Szwecji, zobacz przygotowany przez nas pasaż finansowy.

Dodatkowe informacje, jeśli prowadzisz swój własny biznes

Jeśli prowadzisz własną działalność będziesz musiał z zeznaniu zamieścić dodatkowe informacje.

Indywidualny przedsiębiorca może na przykład być poproszony o wypełnienie dodatku NE, w którym szczegółowo trzeba podać wyniki swojej firmy. Oczywiście oprócz standardowego druku i deklaracji VAT (moms).

Przydatną listę (po szwedzku) wszystkich dodatkowych informacji jakie są wymagane od indywidualnych przedsiębiorców znajdziesz tutaj. Skatteverket podaje także pełną listę dla innych typów działalności.

Jeśli nie znasz wystarczająco dobrze szwedzkiego i nie do końca rozumiesz wszystkie zasady szwedzkiego prawa podatkowego rozważ zapłacenie doradcy za pomoc w wypełnieniu zeznania. Lepiej zapłacić za pomoc niż mieć później kłopoty.

W następnej części kiedy zwrot?

Kiedy otrzymasz zwrot?

Na koniec: Jeśli zarejestrowałeś się, aby otrzymywać informacje drogą elektroniczną od Skatteverket, posiadasz konto bankowe zarejestrowane przed 1 marca a deklarację złożyłeś elektronicznie przed 28 dniem tego miesiąca to zwrot otrzymasz w kwietniu. Wspaniale, jeśli zbierasz pieniądze na wakacje!

Jeśli używasz SMS, aplikacji lub składałeś deklarację poprzez Internet i zrobiłeś to przed 2 maja (oraz przed tą datą zarejestrowałeś konto bankowe w Skatteverket) to zwrot otrzymasz 5-6 czerwca.

Ci którzy deklarację złożyli w formie papierowej lub nie zarejestrowali swojego numeru rachunku bankowego w Skatteverket przed 2 maja, będą musieli na zwrot poczekać aż do sierpnia lub września (dlatego warto skorzystać z deklaracji dostępnej poprzez Internet).

Konto bankowe możesz zarejestrować w Skatteverket tutaj.

Warto przeczytać

Skandynawia zdecydowała o wygranej Rafała Trzaskowskiego.

W niedzielę 12 lipca odbyła się II tura wyborów prezydenckich. PKW musi jeszcze policzyć głosy z 4 obwodów do głosowania. Według danych...

„The Times of India”: Szwedzi inteligentnie praktykują dystans społeczny, a lockdown jest zbędny

Serwis „The Times of India” postanowił pochwalić szwedzką strategię walki z koronawirusem. W artykule, opublikowanym na stronie, powołano się na m.in. na...

Niemcy zniosły zakaz podróżowania do Szwecji

Niemcy zniosły zakaz podróżowania do Szwecji, ponieważ liczba przypadków COVID-19 w tym kraju spadła w lipcu po gwałtownym wzroście w czerwcu.