Duński urząd statystyczny przeprowadził analizę osób mieszkających w Szwecji i pracujących w Danii w latach 2015-2022. Dane te wskazują, że liczba osób dojeżdżających do pracy między tymi dwoma krajami osiągnęła najwyższy poziom w 2020 roku, a następnie gwałtownie spadła w związku z pandemią COVID-19. Jednak w 2022 roku liczba ta wzrosła o 9 procent, powracając do poziomu sprzed pandemii. W bieżącym roku prognozuje się, że dojazdy do pracy mogą osiągnąć nowy rekordowy poziom.
Według analizy przeprowadzonej przez duński urząd statystyczny, 94 procent osób dojeżdżających do pracy z Szwecji dojeżdża do Kopenhagi i regionu metropolitalnego. Z 16 900 osób, które dojeżdżały do pracy ze wschodu na zachód w 2022 roku, aż 16 100 pracuje w regionie metropolitalnym. Stanowi to 1,7 procent siły roboczej w regionie kopenhaskim.
Osoby dojeżdżające do Danii pracują w 5 800 różnych miejscach pracy, z czego 14 miejsc zatrudnia ponad 100 dojeżdżających pracowników. Niemal co dziesiąte miejsce pracy w Kopenhadze zatrudnia co najmniej jednego pracownika dojeżdżającego przez cieśninę Öresund. Spośród 16 900 osób dojeżdżających do pracy przez cieśninę Öresund, 52 procent posiada obywatelstwo szwedzkie, 37 procent duńskie, a 11 procent pochodzi z innych krajów.
Przez ostatnie osiem lat większość osób dojeżdżających do pracy stanowili mężczyźni, którzy reprezentowali 62 procent ogółu pracowników dojeżdżających do Kopenhagi. Przeważająca liczba osób dojeżdżających do pracy mieści się w przedziale wiekowym od 30 do 49 lat, ale odsetek osób powyżej 50 roku życia wzrósł z 22 do 28 procent od 2015 roku.
Warto zauważyć, że osoby dojeżdżające do pracy przez cieśninę Öresund otrzymują wyższe średnie wynagrodzenie niż pracownicy duńscy pracujący w Kopenhadze. Mediana wynagrodzenia godzinowego dla dojeżdżających wynosi 268 DKK (430 SEK), podczas gdy dla ogółu pracowników w regionie stołecznym jest to 257 DKK (410 SEK).
Niektóre z najczęstszych miejsc pracy dla osób dojeżdżających do pracy ze Szwecji znajdują się w gminie Kopenhaga, gdzie pracuje 44 procent z nich, oraz w gminie Tårnby, gdzie zatrudnionych jest 15 procent pracowników dojeżdżających. W gminie Tårnby mieści się lotnisko Kastrup, które jest bardzo zależne od siły roboczej ze Szwecji. Dane opublikowane przez Dansmarks Statistik pokazują, że w 2022 roku osoby dojeżdżające do pracy z południowego regionu Szwecji stanowiły niemal jedną czwartą (24 procent) wszystkich miejsc pracy w sektorze lotniczym w regionie metropolitalnym. To równa się około 700 miejscom pracy.
Istnieją także mniejsze przepływy pracowników dojeżdżających do pracy do pięciu innych duńskich gmin: Frederiksberg, Dragör, Helsingør, Ballerup i Hvidovre. Te miejsca zatrudniają nieco ponad 10 procent osób dojeżdżających do pracy ze Szwecji. Większość osób dojeżdżających do pracy pracuje głównie w sektorach handlu, transportu, administracji, edukacji i opieki zdrowotnej.
Ponadto, oprócz osób dojeżdżających do pracy na wschód-zachód, około 1 500 osób dojeżdża ze Szwecji do Skanii w kierunku zachód-wschód, aby podjąć tam zatrudnienie.
Duński urząd statystyczny stale monitoruje tendencje dotyczące dojazdów do pracy między Szwecją a Danią, ponieważ ma to istotne znaczenie dla obu krajów. Częsta komunikacja między dwoma narodami jest kluczowa dla rozwoju gospodarczego i integracji regionu.
- Skandynawskie media o powodzi w Polsce
- Plaga wśród kotów rozprzestrzenia się w Szwecji – właściciele kotów ostrzegani
- Wzrost zachorowań na krztusiec w Szwecji
- Wzrost stosowania antybiotyków u świń w Danii – trend, który budzi obawy
- Śledztwo w sprawie przestępstwa terrorystycznego w Sztokholmie: Prokurator niechętnie ujawnia szczegóły