fbpx

Szwedzkie miasto, w którym słońce będzie świeciło przez dwa miesiące.

W Kirunie – najdalej wysuniętym na północ mieście Szwecji – znów nastały słoneczne dni. I to dosłownie.

W poniedziałek, około godziny 01:00 w nocy słońce osiągnęło szczytową wysokość nad horyzontem. W tym zawieszeniu pozostanie przez najbliższe dwa miesiące, aż do godzin wieczornym 17 lipca. Zjawisko to nazywa się dniem polarnym.

Kiruna położona jest w szwedzkiej części Laponii i leży około 150 km za kołem podbiegunowym. To jedno z najgęściej zamieszkanych miast w tej części Szwecji. Granice Kiruny rozciągają się aż do Norwegii, ale centrum administracyjne miasta znajduje się na terenie Szwecji. To miejscowość słynąca z działalności górniczej, zamieszkana przez ok. 18-20 tys. ludzi.

Pod strukturami miasta przebiegają tunele kopalniane. Pieczę sprawuje nad nimi przedsiębiorstwo wydobywcze LKAB. W 2014 roku zdecydowano, że spora część miasta zostanie wyburzona i… przeniesiona trzy kilometry na wschód – istnieje bowiem obawa, że Kiruna zapadnie się pod ziemię. Realizacja tego karkołomnego projektu potrwa dwadzieścia lat. Koniecznie będzie między innymi odkopanie szczątków 3 tys. zmarłych ludzi.

Mieszkańcy Kiruny są przyzwyczajeni do życia w jasności – dzień polarny to zjawisko cykliczne. Pod koniec roku mierzą się zaś z ciemnością, bo zachód słońca w pewien grudniowy wieczór może oznaczać, że nie zobaczą go przez najbliższy miesiąc.

A Wy, chcielibyście, żeby słońce znajdowało się ponad linią horyzontu przez siedem do ośmiu tygodni?

Strona główna Wiadomości Szwecja Szwedzkie miasto, w którym słońce będzie świeciło przez dwa miesiące.

Warto przeczytać

Szwecja: Syryjczyk, który zgwałcił 12-letnią dziewczynkę w publicznej toalecie, skazany na rozmowy na temat płci

Młody Syryjczyk uniknął deportacji i więzienia po tym, jak został skazany przez szwedzki sąd za zgwałcenie 12-letniej dziewczynki w publicznej toalecie w...

Dania żąda negatywnego wyniku testu Covid-19 na granicy od członków rodziny i pracowników zagranicznych

Dania wymaga obecnie od osób z określonych krajów przedstawienia negatywnego wyniku testu Covid-19 przy wjeździe do Danii w celach zawodowych lub rodzinnych.

Jak przebiega druga fala epidemii koronawirusa w Szwecji?

W Szwecji zaobserwować można wzrost liczby infekcji koronawirusowych, ale wciąż nie został wprowadzony bezwzględny lockdown. Stosowanie środków przymusu zwyczajnie nie sprawdziłoby się...