fbpx

“Zostaniesz muzułmaninem, jeśli spożyjesz mięso halal”

Lider lokalnego skrzydła nacjonalistycznej Szwedzkiej Partii Demokratycznej wywołał duże kontrowersje twierdząc, że mięso halal, posiada magiczną moc czynienia ludzi muzułmanami.

Członek Szwedzkiej Partii Demokratycznej z małego miasteczka Heby w centralnej Szwecji domaga się całkowitego zakazu podawania mięsa halal w lokalnych szkołach, twierdząc, że jest ono niezgodne ze szwedzkimi prawami ochrony zwierząt.

Jednocześnie uważa on, że spożywający to mięso automatycznie staje się muzułmaninem.

"Stajesz się muzułmaninem, jeśli jesz mięso halal", powiedział w poniedziałek, lokalnej gazecie Sala Allehanda, Michael Öhman, przywódca lokalnego skrzydła Partii Demokratycznej w Hebe.

Według lokalnych władz, mięso wytwarzane zgodnie z tradycyjnymi islamskimi zasadami halal dotyczącymi, zabijania zwierząt rzeźnych, jest obecnie podawane tylko dwóm uczniom, którzy o to poprosili.


Dziennikarze z Sala Allehanda spytali Öhman wprost czy uważa on, że mięso halal ma magiczną moc, odpowiedział on "Tak. To jest dokładnie to, przed czym ostrzegaliśmy. Oni wciskają halal wszędzie, gdzie mogą."

Jego komentarze zostały natychmiast wydrwione przez czytelników oraz użyte w mediach społecznościowych do testowania znajomości magii przez polityków.

"Co się stanie jak pomieszamy mięso halal z mięsem koszernym?" napisał na Twiterze jeden z użytkowników, odnosząc się do tradycyjnego żydowskiego sposobu przygotowywania potraw. "Która magia jest silniejsza?"

Tradycyjne metody rzeźnictwa zgodne z halal, nakazują zabijać zwierzęta poprzez podcięcie im gardeł i zabicie ich bez naruszania rdzenia kręgowego. W tym czasie rzeźnik wypowiada islamskie modlitwy.

Praktyki takie są krytykowane przez obrońców zwierząt, ale według Szwedzkiej Rady ds. Rolnictwa (Jordbruksverket) metoda ta stanowi problem tylko, jeśli zwierzęta nie są ogłuszone. W Szwecji wszystkie zwierzęta przed zabiciem zgodnie z zasadami halal, są ogłuszane.

"Szwedzkie metody rzeźnictwa halal spełniają te same wymaganie, jakie spełnia, każde inne rzeźnictwo [w Szwecji]. Nie zajmujemy się religią, tylko ochroną zwierząt", powiedział gazecie Sala Allenhanda, Shivar Magdal, inspektor weterynaryjny Szwedzkiej Rady ds. Rolnictwa.

W swoich propozycjach przesłanych radzie miejskiej w Heby, polityk Szwedzkiej Partii Demokratycznej, Michael Öhman twierdzi także, że serwowanie w szkolnych stołówkach mięsa halal, łamie również zasadę nie angażowania się szwedzkich szkół w żadną religię. Ale to twierdzenie zostało odrzucane przez Szwedzki Inspektorat Szkolny (Skolinspektionen).

"Szkoła powinna być poza-wyznaniowa, czyli ma nie brać udziału w wyznawaniu wiary lub modlitwach. Jedzenie mięsa halal nie jest ani wyznawaniem wiary ani modlitwą", powiedziała gazecie Sala Allehanda, prawniczka inspektoratu Sofia Wirlée.

 

Strona główna Wiadomości Szwecja "Zostaniesz muzułmaninem, jeśli spożyjesz mięso halal"

Warto przeczytać

Norwegia: Co najmniej 50 osób z Polski zarażonych koronawirusem przybyło w ciągu ostatniego tygodnia

W ostatnim tygodniu w norweskim Torp odnotowano duży wzrost przypadków infekcji koronawirusa z Polski-poinformował główny lekarz Ole Henrik Augestad. Prawie wszyscy z 22 zarażonych w ostatnim tygodniu przybyli z...

Dania żąda negatywnego wyniku testu Covid-19 na granicy od członków rodziny i pracowników zagranicznych

Dania wymaga obecnie od osób z określonych krajów przedstawienia negatywnego wyniku testu Covid-19 przy wjeździe do Danii w celach zawodowych lub rodzinnych.

Ojciec i synowie oskarżeni o brutalne “honorowe” zabójstwo

W drugiej połowie lipca w miejscowości Kiruna, na północy Szwecji, doszło do brutalnego zabójstwa. Posądzono o nie trzech afgańskich imigrantów: mężczyznę i...