Uchodźcy w Szwecji coraz dłużej oczekują na sprawdzenie swoich dokumentów

Dziesiątki tysięcy uchodźców, którzy złożyli wnioski azylowe w Szwecji, jeszcze przed nowym rokiem, ciągle oczekują na zajecie się ich dokumentami przez szwedzkie władze imigracyjne.

Zajmujący się dokumentami departament dokumentów Szwedzkiej Rady ds. Migracji (Migrationsverket) jest odpowiedzialny za sprawdzenie wszelkich dokumentów używanych przez szukających azylu, na przykład prawdziwości ich paszportów, zanim rozpocznie się wlasciwe rozpatrywanie ich wniosków.

Ale zwiększona liczba podań spowodowała urzędniczy zator.

W czerwcu, co najmniej 15,000 osób – Syryjczyków oraz tych bez paszportów – które złożyło podania o azyl jeszcze w 2014 roku, ciągle czekało, aby odpowiedni departament rady, chociaż zajrzał do ich dokumentów.

"Czas oczekiwania jest długi, nawet w przypadkach, które nie wymagają żadnego wysiłku. Nie możemy wydać żadnej decyzji dopóki nie otrzymamy potwierdzenia prawdziwości dokumentów z departamentu zajmującego się dokumentami." Powiedział szwedzkiej gazecie Dagens Nyheter (DN) jeden z pracowników rady zajmujący się przyznawanie azylu.

Anonimowo dodał on "Wiele z oczekujących na azyl, jest bardzo sfrustrowanych. Bez zezwolenia na pobyt nie mogą ani sprowadzić swoich bliskich ani rozpocząć nauki języka szwedzkiego. Po prostu nie mogą rozpocząć normalnego życia."

Spośród 60,000 dokumentów wysłanych do departamentu w zeszłym roku około 6 do 7 procent okazało się sfałszowanych. Jan Westmar, szef departamentu dokumentów, powiedział DN, że do końca września zostaną załatwione wszystkie sprawy z zeszłego roku.

"Mamy nadzieje, że tej jesieni praca będzie szła sprawniej" dodał.

Ponad 80,000 uchodźców przybyło do krajów nordyckich w zeszłym roku, uciekając przed konfliktami i biedą w takich miejscach jak Syria i Erytrea.

Większość z nich musi odczekać 6 miesięcy zanim ktoś zajmie się ich sprawą, powiedział w majowym programie informacyjnym  szwedzkiego radia, pracownik rady ds. migracji.

W krajach nordyckich, w tym roku, prawdopodobnie będzie potrzebne 15,00 miejsc więcej dla uchodźców. Aby nadążyć za wzrastającą liczba przybywających uchodźców Rada ogłosiła w marcu, że powiększyła, ponad trzykrotnie, maksymalną liczbę miejsc w każdym z ośrodków dla uchodźców z 200 do 650 miejsc.

Strona główna Wiadomości Szwecja Uchodźcy w Szwecji coraz dłużej oczekują na sprawdzenie swoich dokumentów

Warto przeczytać

Nowe prawo podatkowe dla pracowników najemnych w Szwecji od 1 stycznia 2021 roku.

Jaki podatek najlepiej wybrać dla pracowników najemnych w Szwecji? Czy polskie firmy jednoosobowe muszą płacić podatek w Szwecji od 1 stycznia 2021 roku? Jaki podatek najlepiej...

Norweska policja znajduje ponad 700 kilogramów haszyszu w polskim traktorze

Norweg i Litwin zostali aresztowani w zeszłą sobotę po tym, jak policja znalazła ponad 700 kilogramów haszyszu w przyczepie w Skien. Skonfiskowana ilość jest jedną...

Nowe prawo podatkowe dla pracowników najemnych w Szwecji od 1 stycznia 2021

Szwedzki rząd zdecydował, że termin "pracodawca ekonomiczny" powinien zostać wprowadzony przy opodatkowaniu pracowników najemnych, którzy tymczasowo pracują w Szwecji i którzy są częścią działalności...