Najbardziej słoneczne miejsce tego lata w Szwecji

To zaszczytne miano wędruje do…

Lata 2017 roku w Szwecji nie było zbyt imponujące, ale są pewne miejsce, gdzie sytuacja była znacznie lepsza niż w innych lokalizacjach.

Według nadawcy SVT jednym z takich miejsce jest Hoburg na południowym krańcu Gotlandii.

W okresie od 23 lipca do 11 sierpnia zanotowano tam 490 godzin słonecznej pogody i tym razem to ta miejscowość wygrała coroczny konkurs ‘Słonecznej Ligi’ szwedzkich programów pogodowych na najsłoneczniejsze miejsce w kraju.

Gotlandia zwyciężyła w tej lidze już po raz 11, od kiedy zaczęto prowadzić konkurs w 1990 roku. Zazwyczaj wyspa ta reprezentowana jest przez Visby. Jednak w tym roku miasto to miało kłopoty techniczne ze swoją stacją pogodową.

Jednak Hoburg obroniło honor Gotlandii i wygrało w finale. Dobra robota Hoburg.

Drugie miejsce w klasyfikacji zajął północny kraniec Öland, innej szwedzkiej wyspy na Bałtyku, z 485 godzinami słońca, z zaraz za nimi uplasowała się Karlskrona w południowej Szwecji (467 godzin słońca).

Kiruna na dalekiej północy pomimo tego, że w lecie słońce nigdy tam nie zachodzi, miała tylko 287 godzin słońca, co dało jej ostatnią pozycję w tej klasyfikacji.

Lund w południowej Szwecji zajęło przedostatnie miejsce z 297 godzinami słońca.

‘Słoneczna Liga’ SVT 2017

 1. Hoburg: 490 godzin słońca
 2. północny kraniec Öland: 485
 3. Karlskrona: 467
 4. Norrköping: 426
 5. Sztokholm: 425
 6. Karlstad: 418
 7. Luleå: 408
 8. Borlänge: 386
 9. Umeå: 378
 10. Göteborg: 359
 11. Östersund: 325
 12. Växjö: 316
 13. Lund: 297
 14. Kiruna: 287
Strona główna Szwecja Coś o Szwecji Najbardziej słoneczne miejsce tego lata w Szwecji

Warto przeczytać

Horror w Danii: wybite norki „powstały” ze swoich grobów

Duńskie fermy hodowlane, na których konieczne było uśmiercenie milionów norek, przeżywają prawdziwy horror. Zakopane zwłoki zaczęły wydobywać się na powierzchnię ziemi. https://pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js ...

Duńskie badanie ostatecznie rozstrzyga sprawę masek ochronnych

Maseczki antywirusowe – czy naprawdę chronią nas przed infekcją? Odpowiedzi na to pytanie poszukali naukowcy z Danii, z profesorem Henningiem Bundgaardem na czele. Bundgaard...

Szef policji w Göteborgu nazwany rasistą za komentarz o przestępcach

Erik Nord, dowodzący policją na obszarze wielkiego Göteborga, został uznany za rasistę po tym, jak w mediach społecznościowych napisał, że „przestępcy z zagranicy nie...