Projekt nowej ustawy o prawnej i medycznej zmianie płci jest gotowy. Rząd chce zmienić prawo tak, aby dzieci od 12 roku życia mogły ubiegać się o wpisanie nowej płci prawnej do rejestru ludności.
Rząd chce modernizacji ustawy o tożsamości płciowej, ale projekt ustawy, który został przedstawiony w 2018 roku, został mocno skrytykowany przez Radę Legislacyjną.
We wtorek Ministerstwo Spraw Społecznych przesłało do konsultacji nową propozycję. Zawiera ona dwie nowe ustawy – jedną dotyczącą niektórych zabiegów chirurgicznych na narządach płciowych i druga dotyczącą zmiany płci wykazanej w rejestrze ludności.
Ministerstwo proponuje, aby dzieci od dwunastego roku życia mogły za zgodą opiekunów zmienić płeć prawną poprzez złożenie wniosku w Urzędzie Skarbowym, bez konieczności badania czy kontaktu ze służbą zdrowia.
Obecnie do zmiany płci prawnej wymagane jest zaświadczenie lekarskie oraz ukończenie 18 roku życia.
“Ważne jest, aby dana osoba mogła żyć w swojej płci i tożsamości, którą posiada. Kiedy mówimy o zmianie tożsamości płciowej w rejestrze ludności, należy to odróżnić od operacji na narządach płciowych” – powiedziała minister spraw społecznych Lena Hallengren.
Według Hallengren trudno powiedzieć, czy liczba wniosków o nadanie nowej płci prawnej wzrośnie, jeśli ustawa zostanie wprowadzona w życie.
Projekt ustawy jest opisywany przez RFSL (Szwedzkie Stowarzyszenie na rzecz Praw Homoseksualistów, Biseksualistów i Osób Transpłciowych) jako duży krok w kierunku praw osób transpłciowych.
W przypadku zabiegów w związku ze zmianą płci wiek ten pozostanie na poziomie 18 lat. W porównaniu z obecną sytuacją nowy wniosek różni się tym, że do przeprowadzenia zabiegów chirurgicznych nie będzie wymagane zezwolenie Krajowej Rady Zdrowia i Opieki Społecznej. Zamiast tego, ocena będzie dokonywana przez służbę zdrowia.
“Ważny jest dialog i proces, jaki dana osoba prowadzi z zespołem medycznym” – powiedziała Hallengren.
Stary projekt ustawy z 2018 r. został skrytykowany przez Radę Legislacyjną m.in. za to, że chciał obniżyć granicę wieku wykonywania zabiegów chirurgicznych do 15 lat, bez zgody opiekunów.
W poprzednim projekcie ustawy proponowano, aby każda osoba powyżej 12 roku życia mogła zmienić płeć prawną za zgodą opiekuna. Osoby powyżej 15 roku życia mogłyby również ubiegać się o zmianę płci prawnej bez zgody swojego opiekuna.
- Nowe przepisy dla osób zdających prawo jazdy w Szwecji – zmiany w szkoleniu kierowców
- Nowe przepisy w Szwecji – zakaz wielu połączeń telefonicznych w celu walki z oszustwami
- Zmiany w uldze podatkowej na dojazdy – nowy limit od 2026 roku
- Międzynarodowa pomoc dla Polski w obliczu powodzi – wsparcie m.in. ze Szwecji
- Zmiany w ulgach podatkowych na panele słoneczne – rząd Szwecji wprowadza nowe zasady