Umiarkowani i socjaldemokraci współpracują w coraz większej liczbie gmin. Tak wynika z nowego raportu Szwedzkiego Stowarzyszenia Władz Lokalnych i Regionów, który pokazuje również, że po wyborach jesienią ubiegłego roku 107 gmin i 12 regionów miało nowe rządy.
Według raportu w 290 gminach rządzi 86 różnych typów koalicji. Najczęstszym typem rządu – w 27 gminach – jest koalicja pomiędzy byłymi partiami sojuszu Umiarkowani , Centrum, Liberałowie i Chrześcijańscy Demokraci.
Drugim najczęstszym typem rządu jest współrządzenie przez Socjaldemokratów i Umiarkowanych, które występuje w 20 gminach. Największy wzrost odnotowały samorządy, w których skład wchodzą Szwedzcy Demokraci.
Ponad jedna trzecia gmin – 114 – jest rządzona przez mniejszość. Hagfors jest jedyną gminą, w której partia lokalna, Niezależni Realiści w Hagfors, sprawuje wyłączną kontrolę. Jednak w 43 gminach partie lokalne wchodzą w skład rządu.
W 21 regionach powstało 12 nowych rządów. W dalszym ciągu rosły koalicje międzyblokowe, które są obecnie obecne w dziesięciu regionach. Z kolei regionalne partie zajmujące się ochroną zdrowia wypadły w ostatnich wyborach gorzej niż w 2018 roku, ale nadal są obecne w czterech regionalnych rządach.
- Szwedzcy Socjaldemokraci apelują o zwiększenie dostaw amunicji na Ukrainę
- Wzrost liczby młodych ofiar strzelanin w Szwecji
- Rząd rewiduje wytyczne dotyczące narzędzi cyfrowych w przedszkolach
- Szwedzka Rada Rolnictwa prosi rząd o dodatkowe środki na walkę z chorobami zakaźnymi
- Emerytowany lekarz przepisał tabletki na eutanazję