Wschodząca gwiazda muzyki pop – Zara Larsson

Zara Larsson

Dziewiętnastoletnia gwiazda w ciągu ostatnich 14 miesięcy wypromowała 7 przebojów łącznie z Lush Life, która to piosenka już od ponad roku nie spada z listy przebojów.


Współpracowała ona z Tinie Tempath oraz śpiewała oficjalny hymn Euro 2016, jednak najważniejszym wydarzeniem w tym roku było supportowanie Beyonce na stadionie Wembley.

„To był najlepszy występ na trasie jaki do tej pory widziałam. Wembley to fantastyczny stadion, chciałabym tam kiedyś zaśpiewać na swojej własnej trasie koncertowej.”

Pomimo tego, że w swoim rodzinnym kraju miała już najbardziej popularną piosenkę i płytę, to jednak w Wielkiej Brytanii musi ona zaczynać praktycznie od zera. Trzeba przyznać że popularność Zary w Wielkiej Brytanii z tygodnia na tydzień przyspiesza. Młoda wokalistka jest często zapraszana do brytyjskich stacji radiowych, w marcu pojawiła się wspólnie z Clean Bandit w programie The Voice UK gdzie na zakończenie piosenki otrzymała brawa na stojąco od jurorów.

Niesamowita i dynamiczna tak powiedziała w telewizji o swojej dotychczasowej karierze. Tutaj podajemy wszystko co powinieneś wiedzieć (i kilka rzeczy, których nie musisz wiedzieć) o tej szwedzkiej sensacji muzycznej.

Ludzie uważają, że brzmi jak Rihanna

Kiedy Zara przedstawiła piosenkę Lush Life w styczniu zeszłego roku, wiele osób myślało, że to powrót Rihanny.

„Nie wiem skąd to się wzięło, ale nawet moja mama powiedziała ‘Brzmisz jak Rihanna’,” powiedziała wokalistka.

„Nie wiem co o tym myśleć, bo ja tak naprawdę wcześniej jej nie słuchałam. To nie jest złe porównanie, ale ja nigdy nie będę Rihanną i nie staram się być.”

Mocne wypowiedzi w mediach społecznościowych

Od momenty, kiedy Zara na swoim Instagramie umieściła zdjęcie swojej nogi z założoną prezerwatywą i komentarzem, że to dla tych, ‘którzy uważają, że są za duzi na założenie prezerwatywy,’ stało się jasne, że nie będzie ona się stosować do wytycznych koncernów muzycznych.

Od tego czasu udzieliła także, poparcia Keshy – która pozwala sławnego producenta muzycznego Dr. Luke za napastowanie seksualne oraz wdała się w słowną wojnę z gwiazdą R&B Chrisem Brownem, nazywając go ‘seksistowskim, homofobicznym i transfobicznym śmieciem.’

„Taka jestem,” powiedziała gwiazda. „Nie mam żadnej wizji jak powinni mnie widzieć ludzie.”

„Po prostu wrzucam do Internetu to co myślę.”

Uwolniła się już od swojej przeszłości w talent show

W 2008 roku, Zara wystąpiła w Talanga Sverige – szwedzkiej wersji programu Mam Talent, głównie dlatego, że nie było tam ograniczeń wiekowych tak jak w programach X Factor lub Idol.

Śpiewając z mocnym akcentem, jednak bardzo dobrze akcentowany przebój Celin Dion My Heart Will Go On, wygrała ten konkurs oraz 500,000 koron szwedzkich nagrody.

„Brzmiałam jak świnka morska!” dzisiaj się śmieje. Jednak ta wygrana nie rozpoczęła jeszcze wielkiej kariery.

„Nikt nie chciał, żebym śpiewała, byłam zupełnie zrozpaczona,” mówi. „Myślałam sobie, że moja kariera skończyła się jeszcze zanim się zaczęła!”

„Nie chciałam mieć do czynienia z Disneyem czy Nickelodeon, wróciłam więc do szkoły.”

Być może ta przerwa ją uratowała. Zamiast zostać ciekawostką i opatrzyć się zanim stanie się nastolatką, Zara powróciła jako artystka popowa w swoje 15 urodziny z albumem, który zwrócił uwagę słuchaczy.

„Kiedy pojawiła się pierwsza piosenka, wiele osób nawet mnie nie rozpoznało,” powiedziała. „A ludzie, którzy mnie poznali mówili ‘O rany, to ona!’”

„W Szwecji programy talent show okazują się być całkowicie nic nie znaczące. I to dobrze, bo zazwyczaj ciężko pozbyć się takich łatek w czasie kariery.”

„To się po prostu przykleja – do mnie się nie przykleiło.”

Rodzina

Zara Larson urodziła się w Sztokholmie w końcówce lat dziewięćdziesiątych i przeniosła się na przedmieścia, gdy urodziła się jej młodsza siostra Hanna.

Śpiewała od zawsze, na początku występują przed gośćmi odwiedzającymi jej rodziców.

Nie pochodzi ona jednak z muzycznej rodziny, wręcz przeciwnie.

„Mój ojciec był wojskowym, pracował w wywiadzie marynarki,” mówi Zara, „więc wiem, że potrafi dotrzymywać tajemnic.”

Podczas, gdy dokładna natura pracy Larssona pozostaje tajemnicą przysięga on, że był modelowym rodzicem.

„On jest wspaniały i bardzo wesoły. Możesz go zapytać o cokolwiek i zawsze będzie znał odpowiedź. A jak nie zna to nigdy się do tego nie przyzna. Więc prowadzimy wiele rozmów i dyskusji. To właśnie dlatego ja się interesuję wszystkim.”

„Obecnie ojciec znowu studiuje – chce być wykładowcą sztuki wojennej.”

Potencjalni narzeczeni uważajcie zatem.

Paraliż senny

Gwiazda po raz pierwszy w 2015 roku opowiedziała o swoich problemach.

Pisząc dwa lata temu na swojej szwedzkojęzycznej stronie internetowej,  wspomniała o swoich częstych epizodach paraliżu sennego.

„O mój Boże, to straszne!” mówiła w BBC. „Po prostu budzisz się i dosłownie nie możesz się ruszyć. Mózg działa, ale twoje ciało jeszcze nie wstało.”

„To jest bardzo dziwne. To trwa z pół minuty – jednak ma się wrażenie, że jest to pół godziny.”

„To się zdarza często, gdy jestem zestresowana lub gdy bardzo dużo się dzieje wokół.”

Jednak Zara mówi, że są też przyjemne momenty. Często, kiedy zasypia ma poczucie totalnego szczęścia.

„To jest jakby fala, która przeze mnie przechodzi. Energia po prostu wibruje w moim ciele i to jest fantastyczne.”

Nie śpiewa tekstów, w których nie szanuje się kobiet

Hitem Zary, który zrobił karierę w Wielkiej Brytanii było Never Forget You – nagrane w duecie z brytyjskim producentem MNEK. Utwór ten został napisany w zaledwie dwie godziny.

„Bardzo dobrze się nam razem pracowało,” powiedziała. „Czułam się bardzo zrelaksowana, otwarta i szczera przy nim.”

Współpracowali oni ponownie przy Ain’t My Fault, kawałku klubowym, który stał się 5 hitem Zary, który trafił na listę 20 najlepszych piosenek w zeszłym roku.

„Napisaliśmy to w 5 minut” powiedziała Zara, „początkowo to było o mnie kradnącej czyjegoś faceta.” Powiedziałam, „to nie moja wina, że nie jesteś dla niego wystarczająco urocza.”

Jednak przed nagraniem piosenki, pojawił się inny pomysł.   

„To się stało tak po prostu “Poczekaj, nie mogę tego tak zaśpiewać.” To po prostu nie brzmi dobrze. To wygląda tak jakbym złamała kodeks dziewczyn, a nie chciałam tego robić.”

Jej celem jest ciągłe stawanie się lepszym

Zara spotkała swoją idolkę i natychmiast się popłakała.

„Jest na drodze do stania się prawdziwym artystą,” napisała gwiazda po zaśpiewaniu Lush Life w programie The Voice of UK. Czy więc, jeszcze nie uważa się za prawdziwą gwiazdę?

„Nigdy nie jesteś doskonałym,” powiedziała.

„Inspiracją moich występów jest Beyonce. Myślę, że ona nigdy nie wstaje i nie myśli sobie ‘O, wspaniale, jestem Beyonce, dzisiaj sobie tylko odpocznę’.”

„Ona chce być lepsza, chce robić większe rzeczy i chce się stale rozwijać.”

„To właśnie czyni ją wielką, i ja też tak chcę robić.”

ZARA LARSSON / TUMBLR

Ćwiczenia nie są jej przyjacielem

Zara jako dziecko uczęszczała na zajęcia do Szwedzkiej Królewskiej Akademii Baletu.

„Była bardzo rozciągnięta,” powiedziała. „To nauczyło mnie dużo na temat dyscypliny i używania swojego ciała.”

W rzeczywistości jest ona obecnie w tak słabej formie, że jej ostatnia sesja z trenerem personalnym zakończyła się katastrofą.

„Przebiegłam 200 metrów i mój trener powiedział: ‘Dobra robota, biegasz naprawdę szybko’.”

„Powiedziała, że wiem o tym, więc kazał mi przebiec to jeszcze raz. Po drugim biegu wymiotowałam.”   

Szwecja wiadomości

Dania wiadomości

Norwegia wiadomości

Warto przeczytać

Szwecja: surowsze restrykcje covidowe

W czwartek rząd Szwecji zaktualizował ogólnopaństwowe restrykcje dotyczące koronawirusa. Johan Carlson, dyrektor generalny Agencji Zdrowia Publicznego, podkreśla, że choć...

Szwecja: w 2020 roku mniejszościom etnicznym wypłacono prawie 20 mln koron

Na przestrzeni 2020 roku Agencja ds. Młodzieży i Społeczeństwa Obywatelskiego (Myndigheten för ungdoms- och civilsamhällesfrågor, MUCF) wypłaciła miliony koron...

Szwecja: Wzrost skonfiskowanych praw jazdy

Według Szwedzkiej Agencji Transportu w ciągu ostatniego roku wzrosła liczba przypadków cofania praw jazdy, a najczęstszą przyczyną była nadmierna...

Musisz przeczytać

Szwecja: surowsze restrykcje covidowe

W czwartek rząd Szwecji zaktualizował ogólnopaństwowe restrykcje dotyczące koronawirusa....

Gmina Botkyrka pod Sztokholmem: płonie 100 tys. ton śmieci

W ciągu ostatnich dni mieszkańcy pewnych obszarów Sztokholmu mogli...