fbpx

Wyjmij pieniądze ze skarbonki bo niedługo stare szwedzkie monety staną się bezużyteczne

Ponieważ Szwecja zbliża się do końca procesu wymiany banknotów i monet, nadszedł czas na opróżnienie swoich skarbonek.

Dni starych szwedzkich monet 1, 2 oraz 5 koron są już policzone.

Rozpoczęta w 2015 roku wymiana banknotów i monet wchodzi w ostatnią fazę. Oznacza to, że po 30 czerwca pozostałe jeszcze w obiegu stare monety oraz banknoty 100 i 500 koron stracą swoją ważność.

Banki w całym kraju szykują się na przyjmowanie dużych ilości wycofywanych monet. Część z banków wprowadziła opłaty za wymianę monet, inne przyjmują je bez opłat, jeśli wpłacane są one na konto w tym banku.

„Jeśli masz bardzo dużą liczbę monet najlepiej skontaktować się wcześniej z lokalnym oddziałem banku. Mieliśmy raz klienta, który przyniósł 40,000 koron w monetach 1 koronowych,” powiedział rzecznik SEB, Frank Hojem.

Riksbank, szwedzki bank centralny, szacuje, że w obiegu jest ciągle około 1.3 miliarda monet, o wartości około 2 miliardów koron.  Do 30 czerwca sprzedawcy mogą wydawać resztę starymi monetami, co powoduje, że znów mogą one trafić do klientów, którzy już się ich pozbyli.

Szwedzka Izba Handlu (Svensk Handel) krytykuje zarówno państwo jak i banki za nałożenie zbyt wielu obowiązków na handlowców w sprawie zbierania starych monet.

„Nie ma żadnej zachęty dla handlowców, aby zwracali stare monety do Riksbanku poprzez Loomis(firma przewożąca pieniądze), przeciwnie są tylko wyższe koszty. Jeśli zamawiamy nowe monety to też ponosimy wyższe koszty,” powiedział Bengt Nilervall, ekspert ze Svensk Handel.

Wymiana szwedzkich pieniędzy zaczęła się w 2015 roku od banknotów 20, 50 i 1000 koron, które straciły ważność 30 czerwca zeszłego roku.

Ostateczna data zwrotu monet 1, 2 i 5 koron do banku upływa 31 sierpnia 2017 roku.

Stare banknoty 100 i 500 koron stracą ważność po 30 czerwca tego roku, ale w banku będzie można je jeszcze wymienić do 30 czerwca 2018 roku.

Riksbank przygotował szczegółowy kalendarz wymiany banknotów i monet dostępny tutaj (po angielsku), mapę z najbliższymi punktami, gdzie możesz oddać monety znajdziesz na Myntkartan.se.     

Strona główna Wiadomości Szwecja Wyjmij pieniądze ze skarbonki bo niedługo stare szwedzkie monety staną się bezużyteczne

Warto przeczytać

Szwecja na 15. miejscu rankingu umieralności z powodu koronawirusa

W Szwecji, na milion obywateli, 581 zmarło z powodu infekcji wywołanej koronawirusem. Plasuje to skandynawskie państwo na piętnastym miejscu w niechlubnym rankingu...

Szwecja: Försäkringskassan znów będzie wymagał zaświadczeń lekarskich od rodziców chorych dzieci

W marcu Szwedzka Agencja Ubezpieczeń Społecznych (Försäkringskassan) obwieściła, że nie jest wymagane zaświadczenie lekarskie od rodziców, którzy ubiegają się o zasiłek chorobowy...

Rośnie liczba infekcji covidowych. Jest ich o 173% więcej niż we wrześniu

Szwecja przeżywa drugą falę zachorowań na koronawirusa – podobnie zresztą jak większość Europy Zachodniej. W ubiegłym tygodniu wskaźnik umieralności wyniósł 58,6 na...