Pro-imigracyjna kampania w Danii

W ramach prywatnej inicjatywy mającej na celu przeciwstawienie się anty- imigracyjnej polityce rządu duńskiego, w poniedziałkowym wydaniu brytyjskiej gazety The Guardian ukazało takie całostronicowe ogłoszenie.

Duńska kampania pro-imigracyjna rozpoczęła swoją działalność na facebooku, jako przeciwstawienie się rządowym planom anty-imigracyjnym. W poniedziałkowym wydaniu brytyjskiej gazety The Guardian pojawiło się całostronicowe ogłoszenie, zwracające się do imigrantów słowami “Witamy was w Danii”. Według organizatorów kampanii reklama ta kosztowała około 200,000 koron(~112,000 zł).

plakat2

 

“Duński rząd ogłosił kontrowersyjny plan powstrzymania napływu uchodźców. Pani minister ds. integracji Inger Støjberg planuje międzynarodową kampanię informacyjną o zaostrzeniu polityki wobec uchodźców, co ma zmniejszyć ich napływ do Danii. Ale nie wszyscy jesteśmy tacy jak minister Støjberg i reszta duńskiego rządu,” głosi ogłoszenie.

“Nie uważamy, że rodziny w krajach rozdzieranych konfliktami powinny czytać o tym, że duński rząd uważa, opierając się na błędnej logice i złym pojmowaniu, iż takie rodziny siedzą i kalkulują sobie, gdzie bardziej im się opłaca zostać uchodźcą. W naszym imieniu mówimy nie takiej polityce!”

Inicjatywa, którą śledzi obecnie na facebooku 18,000 osób, kończy swoje ogłoszenie wezwaniem, aby uchodźcy usłyszeli “inny głos z Danii – głos reprezentujący pokój, solidarność oraz ludzką przyzwoitość”.

“Dlatego ogłaszamy nasze szczere zaproszenie dla uchodźców i odrzucamy rządową politykę odstraszania'” podsumowuje ogłoszenie.

Organizatorzy napisali na facebooku, że zebrali już wystarczającą ilość pieniędzy, aby ogłoszenie w wersji niemieckojęzycznej ukazało się w “dużej niemieckiej gazecie”.

Przedstawicielka inicjatywy Marianne Rosenkvist, powiedział, że jest zaskoczona tym, jak dużo Duńczyków poparło tą akcję.

“To, że poparło nas tak wielu zwykłych Duńczyków, znacznie wzmacnia nasz przekaz i nasze zaproszenie. Z facebooka wiemy, że dla wielu ludzi to bardzo ważne, aby usłyszeć, że istniej także taki głos w Danii. Głos mówiący, co innego niż nasza pani minister od integracji Inger Støjberg, która swoim nieludzkim przekazem stara się odstraszyć imigrantów i utrzymać ich z dala od Danii,” powiedziała Rosenkvist.

Støjberg ogłosiła swoje plany przeprowadzenia wielkiej kampanii informacyjnej w zagranicznych gazetach – głównie w Turcji – po tym jak duński dziennik Jyllands-Posten opublikował dokument, z które wynika, że organizację zajmujące się nielegalnym przerzutem ludzi do Europy doradzają uchodźcom jak porównywać wysokość zasiłków w różnych krajach.

Według Støjberg plany rządu partii Venstre zakładają zmniejszenie zasiłków przyznawanych uchodźcom nawet o 45 procent, co według części krytyków i tak nie zatrzyma fali uchodźców. Minister chce poprzez kampanię informacyjną dotrzeć z tą informacją do uchodźców i osób organizujących ich przerzut.

“Reklamy będą zawierać informację o zmniejszeniu zasiłków o połowę oraz o innych podejmowanych zaostrzeniach. Tego typu informacje rozchodzą się bardzo szybko,” powiedziała Støjberg w wywiadzie dla duńskiego nadawcy DR.

Liczba osób szukających azylu w Danii, wzrosła w 2014 roku, prawie dwukrotnie do 14,815 osób, podczas gdy w 2013 roku było to ‘tylko’ 7,557 osób. Lipcowy raport Duńskiej Służby Imigracyjnej przywiduje, że roku 2015 liczba ta będzie jeszcze wyższa.

W przeliczeniu na głowę mieszkańca Dania w 2014 roku była na 6 miejscu po względem ilości przyjmowanych uchodźców. Zgodnie z wynegocjowaną specjalną klauzulą Dania nie bierze udziału w planie Unii Europejskiej równiejszego rozmieszczenia uchodźców w Europie, pomimo, że dzięki niemu liczba osób przybywających do Danii uległaby zmniejszeniu.

Poniedziałkowe ogłoszenie jest już drugą zachęta dla imigrantów, udających się do Danii, pojawiającą się w gazecie The Guardian. W poprzedni poniedziałek ukazał się w niej artykuł szefa duńskiej organizacji pozarządowej ‘Witamy uchodźców’, który wymienił w nim szereg powodów, dla których szukający azylu powinni wybrać Danię.

 

Dołącz do Naszej grupy na Facebook

 

Szwecja wiadomości

Dania wiadomości

Norwegia wiadomości

Warto przeczytać

Szwecja. WSZYSTKIE restauracje i kawiarnie do zamknięcia

Od poniedziałku wszystkie restauracje i kawiarnie w Szwecji będą musiały zostać zamknięte o godzinie 20.30 zgodnie z zasadami, które...

Do Szwecji napływa coraz więcej prostytutek

W czasie pandemii Szwecja była jednym z niewielu krajów Europy, które nie wprowadziły narodowego lockdownu. Z powodu otwartych granic...

Szwecja i Dania chcą, by Facebook płacił za wysokiej jakości treści informacyjne

Szwecja i Dania planują wprowadzić nową ustawę dotyczącą publikowania treści w social mediach. Ustawa miałaby na celu przyznanie koncernom...

Musisz przeczytać

Szwecja. WSZYSTKIE restauracje i kawiarnie do zamknięcia

Od poniedziałku wszystkie restauracje i kawiarnie w Szwecji będą...

Do Szwecji napływa coraz więcej prostytutek

W czasie pandemii Szwecja była jednym z niewielu krajów...