fbpx

Pro-imigracyjna kampania w Danii

W ramach prywatnej inicjatywy mającej na celu przeciwstawienie się anty- imigracyjnej polityce rządu duńskiego, w poniedziałkowym wydaniu brytyjskiej gazety The Guardian ukazało takie całostronicowe ogłoszenie.

Duńska kampania pro-imigracyjna rozpoczęła swoją działalność na facebooku, jako przeciwstawienie się rządowym planom anty-imigracyjnym. W poniedziałkowym wydaniu brytyjskiej gazety The Guardian pojawiło się całostronicowe ogłoszenie, zwracające się do imigrantów słowami “Witamy was w Danii”. Według organizatorów kampanii reklama ta kosztowała około 200,000 koron(~112,000 zł).

plakat2

 

“Duński rząd ogłosił kontrowersyjny plan powstrzymania napływu uchodźców. Pani minister ds. integracji Inger Støjberg planuje międzynarodową kampanię informacyjną o zaostrzeniu polityki wobec uchodźców, co ma zmniejszyć ich napływ do Danii. Ale nie wszyscy jesteśmy tacy jak minister Støjberg i reszta duńskiego rządu,” głosi ogłoszenie.

“Nie uważamy, że rodziny w krajach rozdzieranych konfliktami powinny czytać o tym, że duński rząd uważa, opierając się na błędnej logice i złym pojmowaniu, iż takie rodziny siedzą i kalkulują sobie, gdzie bardziej im się opłaca zostać uchodźcą. W naszym imieniu mówimy nie takiej polityce!”

Inicjatywa, którą śledzi obecnie na facebooku 18,000 osób, kończy swoje ogłoszenie wezwaniem, aby uchodźcy usłyszeli “inny głos z Danii – głos reprezentujący pokój, solidarność oraz ludzką przyzwoitość”.

“Dlatego ogłaszamy nasze szczere zaproszenie dla uchodźców i odrzucamy rządową politykę odstraszania'” podsumowuje ogłoszenie.

Organizatorzy napisali na facebooku, że zebrali już wystarczającą ilość pieniędzy, aby ogłoszenie w wersji niemieckojęzycznej ukazało się w “dużej niemieckiej gazecie”.

Przedstawicielka inicjatywy Marianne Rosenkvist, powiedział, że jest zaskoczona tym, jak dużo Duńczyków poparło tą akcję.

“To, że poparło nas tak wielu zwykłych Duńczyków, znacznie wzmacnia nasz przekaz i nasze zaproszenie. Z facebooka wiemy, że dla wielu ludzi to bardzo ważne, aby usłyszeć, że istniej także taki głos w Danii. Głos mówiący, co innego niż nasza pani minister od integracji Inger Støjberg, która swoim nieludzkim przekazem stara się odstraszyć imigrantów i utrzymać ich z dala od Danii,” powiedziała Rosenkvist.

Støjberg ogłosiła swoje plany przeprowadzenia wielkiej kampanii informacyjnej w zagranicznych gazetach – głównie w Turcji – po tym jak duński dziennik Jyllands-Posten opublikował dokument, z które wynika, że organizację zajmujące się nielegalnym przerzutem ludzi do Europy doradzają uchodźcom jak porównywać wysokość zasiłków w różnych krajach.

Według Støjberg plany rządu partii Venstre zakładają zmniejszenie zasiłków przyznawanych uchodźcom nawet o 45 procent, co według części krytyków i tak nie zatrzyma fali uchodźców. Minister chce poprzez kampanię informacyjną dotrzeć z tą informacją do uchodźców i osób organizujących ich przerzut.

“Reklamy będą zawierać informację o zmniejszeniu zasiłków o połowę oraz o innych podejmowanych zaostrzeniach. Tego typu informacje rozchodzą się bardzo szybko,” powiedziała Støjberg w wywiadzie dla duńskiego nadawcy DR.

Liczba osób szukających azylu w Danii, wzrosła w 2014 roku, prawie dwukrotnie do 14,815 osób, podczas gdy w 2013 roku było to ‘tylko’ 7,557 osób. Lipcowy raport Duńskiej Służby Imigracyjnej przywiduje, że roku 2015 liczba ta będzie jeszcze wyższa.

W przeliczeniu na głowę mieszkańca Dania w 2014 roku była na 6 miejscu po względem ilości przyjmowanych uchodźców. Zgodnie z wynegocjowaną specjalną klauzulą Dania nie bierze udziału w planie Unii Europejskiej równiejszego rozmieszczenia uchodźców w Europie, pomimo, że dzięki niemu liczba osób przybywających do Danii uległaby zmniejszeniu.

Poniedziałkowe ogłoszenie jest już drugą zachęta dla imigrantów, udających się do Danii, pojawiającą się w gazecie The Guardian. W poprzedni poniedziałek ukazał się w niej artykuł szefa duńskiej organizacji pozarządowej ‘Witamy uchodźców’, który wymienił w nim szereg powodów, dla których szukający azylu powinni wybrać Danię.

 

Dołącz do Naszej grupy na Facebook

 

Strona główna Wiadomości Dania Pro-imigracyjna kampania w Danii

Warto przeczytać

Koronawirus w Szwecji nie odpuszcza

Szpital Uniwersytecki Sahlgrenska w Göteborgu wydał ostrzeżenie, że liczba przyjęć związanych z koronawirusem wzrosła w ciągu ostatnich dwóch tygodni, po gwałtownym spadku od...

Norweska para znalazła wikiński grobowiec pod swoim domem

Nordland na północy Norwegii. Para mieszkająca nieopodal miasta portowego Bodø remontowała swój dom, kiedy dokonała szokującego odkrycia. Po ściągnięciu desek podłogowych w...

Tegnell krytykuje włoską służbę zdrowia. Ambasador Włoch: „Pandemia to nie zawody sportowe”.

Ambasadorowi Włoch w Sztokholmie nie spodobała się ostatnia wypowiedź głównego epidemiologa państwowego. Przypomnijmy: Anders Tegnell stwierdził ostatnio, że szwedzka służba zdrowia powinna...