Ukryte kamery pokazują sekrety życia niedźwiedziej rodziny w Szwecji

Dzięki kamerom umieszczonym przez szwedzkie samorządy możemy podejrzeć, co niedźwiedzie robią w lesie, gdy nikt ich nie widzi.

Niedźwiedzica z trzema młodymi niedźwiadkami została sfilmowana przez kamery zamontowane przez lokalne władze w okręgu Värmland, w zachodnio-centralnej Szwecji. Kamery mają za zadanie śledzić niedźwiedzie i inne leśne zwierzęta, co pozwala na lepszą oceną populacji drapieżników w szwedzkich lasach.

Niedźwiedzia rodzina została pierwszy raz sfilmowana w sierpniu, były to pierwsze ujęcia niedźwiedziej rodziny w okręgu Värmland, leżącym na skraju ich terytorium. Młode najprawdopodobniej przyszły na świat na początku 2017 roku.

W nowym cztero minutowym filmie, który możesz obejrzeć poniżej, mamy możliwość bliższego przyjrzenia się życiu, zachowaniu i odżywianiu się niedźwiedziej rodziny. W 26 sekundzie widać jak niedźwiedzia mama upewnia się, że ma na widoku wszystkie swoje dzieci. W okolicy jednej minuty widzimy jak jeden z niedźwiedzi niepokojąco zbliża się do kamery.

W 2013 roku liczbę niedźwiedzi żyjących w Szwecji, według Szwedzkiego Towarzystwa Drapieżników, szacowano na 3,000 osobników. Ich terytoria położone są od zachodnich regionów centrum Szwecji do północnej części kraju.  

Szwecja wiadomości

Dania wiadomości

Norwegia wiadomości

Warto przeczytać

Szwecja: surowsze restrykcje covidowe

W czwartek rząd Szwecji zaktualizował ogólnopaństwowe restrykcje dotyczące koronawirusa. Johan Carlson, dyrektor generalny Agencji Zdrowia Publicznego, podkreśla, że choć...

Szwecja: w 2020 roku mniejszościom etnicznym wypłacono prawie 20 mln koron

Na przestrzeni 2020 roku Agencja ds. Młodzieży i Społeczeństwa Obywatelskiego (Myndigheten för ungdoms- och civilsamhällesfrågor, MUCF) wypłaciła miliony koron...

Szwecja: Wzrost skonfiskowanych praw jazdy

Według Szwedzkiej Agencji Transportu w ciągu ostatniego roku wzrosła liczba przypadków cofania praw jazdy, a najczęstszą przyczyną była nadmierna...

Musisz przeczytać

Szwecja: surowsze restrykcje covidowe

W czwartek rząd Szwecji zaktualizował ogólnopaństwowe restrykcje dotyczące koronawirusa....

Polsko-szwedzki film zgarnia europejskie nagrody

„Sweat” to polsko-szwedzka koprodukcja, za którą odpowiadają m.in. Svenska...