Dzięki kamerom umieszczonym przez szwedzkie samorządy możemy podejrzeć, co niedźwiedzie robią w lesie, gdy nikt ich nie widzi.

Niedźwiedzica z trzema młodymi niedźwiadkami została sfilmowana przez kamery zamontowane przez lokalne władze w okręgu Värmland, w zachodnio-centralnej Szwecji. Kamery mają za zadanie śledzić niedźwiedzie i inne leśne zwierzęta, co pozwala na lepszą oceną populacji drapieżników w szwedzkich lasach.

Niedźwiedzia rodzina została pierwszy raz sfilmowana w sierpniu, były to pierwsze ujęcia niedźwiedziej rodziny w okręgu Värmland, leżącym na skraju ich terytorium. Młode najprawdopodobniej przyszły na świat na początku 2017 roku.

W nowym cztero minutowym filmie, który możesz obejrzeć poniżej, mamy możliwość bliższego przyjrzenia się życiu, zachowaniu i odżywianiu się niedźwiedziej rodziny. W 26 sekundzie widać jak niedźwiedzia mama upewnia się, że ma na widoku wszystkie swoje dzieci. W okolicy jednej minuty widzimy jak jeden z niedźwiedzi niepokojąco zbliża się do kamery.

W 2013 roku liczbę niedźwiedzi żyjących w Szwecji, według Szwedzkiego Towarzystwa Drapieżników, szacowano na 3,000 osobników. Ich terytoria położone są od zachodnich regionów centrum Szwecji do północnej części kraju.