fbpx

Uchodźcy nie zostaną umieszczeni w szwedzkich pałacach królewskich

Przedstawiciel szwedzkiego dworu potwierdził, że królewskie zamki i pałace nie zostaną otwarte dla uchodźców, pomimo dużej medialnej kampanii promującej ten pomysł.

Przez szwedzkie media społecznościowe przetoczyła się duża kampania wzywająca rodzinę królewską do udostępnienia pustych królewskich rezydencji, jako schronienia dla uchodźców.

Jednak kampania ta nie odniosła skutku.
“Nie, tak się nie stanie,” poinformowała dyrektor ds. informacji i prasy z królewskiego dworu Margareta Thorgren.

“Dostaliśmy w tej sprawie wiele zapytań głównie od mediów społecznościowych. Dobrze, że ludzie angażują się w takie sprawy i mają kreatywne pomysły jak można pomóc (…) Jednak sztokholmski pałac jest jedną z największych atrakcji turystycznych. Muzeum jest otwarte dla publiczności, a także jest miejscem pracy dla wielu osób, w tym mnie, nie ma tam wolnego miejsca na przyjęcie uchodźców.”

Komentarz Thorgen pojawił się, gdy szwedzka gazeta Dagens Nyheter opublikowała artykuł w tytule ogłaszające, że szwedzki dwór jest otwarty na sprawę przyjęcia uchodźców.
Thorgen powiedziała, że gazeta przesadziła z interpretacją jej poprzedniego komunikatu, w którym znalazły się sformułowania mówiące, że król Karol XVI Gustaw jest otwarty na wszelkie kreatywne pomysły.

“Cała rodzina królewska oczywiście na bieżąco śledzi sytuację uchodźców w całej Europie oraz w Szwecji (…) i uważa, że to bardzo dobrze, iż ludzie angażują się w sprawy uchodźców i mają kreatywne pomysły na rozwiązanie problemu.”

Przedstawicielka dworu wyjaśniła, że większość budynków używanych przez rodzinę królewską jest formalnie własnością rządu Szwedzkiego i kluczową rolę w dyskusji o ich ewentualnym wykorzystaniu w inny sposób powinna mieć Statens fastighetsverk – Narodowa Rada ds. Nieruchomości.

Szwecja cały czas zmaga się z rekordowymi ilościami przybywających do niej uchodźców. Tymczasowe ośrodki dla imigrantów są już urządzane w ośrodkach wypoczynkowych, narciarskich, teatrach, salach sportowych, a także powstają całe miasteczka namiotowe.

Szwecja – posiadająca 9,8 mln obywateli – w tym roku spodziewa się 190,000 uchodźców, co stanowi jeden z najwyższych wyników w przeliczeniu na jednego mieszkańca.

Strona główna Wiadomości Szwecja Uchodźcy nie zostaną umieszczeni w szwedzkich pałacach królewskich

Warto przeczytać

Koronawirus w Szwecji nie odpuszcza

Szpital Uniwersytecki Sahlgrenska w Göteborgu wydał ostrzeżenie, że liczba przyjęć związanych z koronawirusem wzrosła w ciągu ostatnich dwóch tygodni, po gwałtownym spadku od...

Białe noce w Kirunie. Słońce nie zajdzie tu przez najbliższe dwa miesiące.

W Kirunie, najdalej wysuniętym na północ mieście szwedzkim, nastały tak zwane dni polarne (lub białe noce). Słońce nie zajdzie w tym...

Tegnell krytykuje włoską służbę zdrowia. Ambasador Włoch: „Pandemia to nie zawody sportowe”.

Ambasadorowi Włoch w Sztokholmie nie spodobała się ostatnia wypowiedź głównego epidemiologa państwowego. Przypomnijmy: Anders Tegnell stwierdził ostatnio, że szwedzka służba zdrowia powinna...