-Reklama-

W środę duński premier Lars Løkke Rasmussen powiedział, „mamy już tak dużo ludzi, że nie ma co z nimi zrobić” i zapowiedział, że rząd planuje zaostrzenie możliwości uzyskania statusu uchodźcy.

Na środowej konferencji prasowej, premier Lars Løkke Rasmussen powiedział, że rząd niedługo przedstawi nowe plany w sprawie zmniejszenia ilości przybywających do Danii uchodźców.

„Do Europy i do Danii przybywa zbyt wielu uchodźców. Liczba ta zwiększa się z dnia na dzień. Dania nie może pozostać otwarta dla wszystkich.”

Rasmussen bez wchodzenia w szczegóły planu powiedział, że rząd planuje skrócenie pozwoleń na pobyt, utrudni łączenie rodzin, jeszcze bardziej zmniejszy zasiłki dla uchodźców i utrudni wjazd do Danii. Premier powiedział także, że zwiększone zostaną wysiłki podejmowane w celu odsyłania osób, których wnioski o azyl zostały odrzucone.

Szczegóły rządowego planu zostaną ogłoszone w piątek.

Rasmussen wielokrotnie powtórzył, że „liczy się ilość” i że liczba przyjmowanych uchodźców nie może ciągle rosnąć.

„Musimy przyznać, że nasza polityka integracyjna nie odniosła sukcesu. Z każdą kolejną przybywającą tutaj osobą integracja staję się jeszcze trudniejsza.”

Konferencja prasowa premiera miała miejsce niedługo po ogłoszeniu danych mówiących, że październik był rekordowym miesiącem, w którym przyjechała do Danii 3,500 uchodźców.

Policja poinformowała także, że 10,900 osób wjechało do Danii między 2 a 9 listopada, czyli znacznie więcej niż w poprzednich tygodniach.

Jednak większość z tych osób tylko przejeżdża przez Danię w drodze do Szwecji, która w zeszłym tygodniu otrzymała więcej wniosków o azyl niż Dania w ciągu ostatnich 9 miesięcy.
W ostatnim okresie zarówno Szwecja, Norwegia i Niemcy wprowadzają ostrzejsze przepisy dotyczące polityki wobec uchodźców. Jednak pomimo nadchodzącej zimy liczba przybywających imigrantów nie spada. Co powoduje konieczność kolejnego zaostrzenia przepisów w Danii.

Premier powiedział, „Duńskie społeczeństwo jest społeczeństwem opartym na prawie i respektującym przepisy międzynarodowe, jednak musimy mieć także na względzie naszych obywateli. Nasz rząd uważa, że przepisy należy zaostrzyć.”

Dania już zmniejszyła liczbę przyjmowanych uchodźców poprzez wydawanie tylko tymczasowych pozwoleń na pobyt, opóźniając proces łączenia rodzin oraz ograniczając zasiłki dla uchodźców.

W libańskich gazetach ukazały się także opłacone przez Danię ogłoszenia mówiące o zaostrzeniu polityki i zniechęcające imigrantów do przyjeżdżania do Danii.