Rząd w Szwecji wzywa banki do odpowiedzialności w obliczu epidemii

Szwedzki rząd obawia się, że w obliczu walki z koronawirusem krajowe banki mogą się „wykoleić”. Tym samym władze wzywają dyrektorów bankowych, aby klientom nadal udzielane były pożyczki: ma to wesprzeć gospodarkę i ekonomię.

Szukasz kredytu w Szwecji, zobacz przygotowany przez nas pasaż finansowy.

Per Bolund, minister ds. rynków finansowych i mieszkalnictwa, a także działacz Partii Zielonych zapowiedział, że weźmie udział w spotkaniu z dyrektorami. Chce podkreślić znaczenie przejęcia odpowiedzialności za instytucje bankowe w chwili kryzysu epidemiologicznego. Pandemia może spowodować, że znacząco ucierpi system finansowy państwa.

Podczas konferencji prasowej w Sztokholmie Bolund powiedział:

„Banki muszą być gotowe na ofensywę, bo osłabienie gospodarki jest bardzo możliwe. Nie mogą działać w sposób, który pogorszy dodatkowo kryzys”.

Rząd zamierza wspomóc szwedzkie banki w razie potrzeby. Ma między innymi obniżyć ustanowiony bufor antycykliczny i bufor kapitałowy. W Szwecji i Norwegii jest on najwyższy w całej Europie – sięga 2,5 proc. Bufory zostały zaprojektowane w taki sposób, żeby można je było podnieść – i tym samym „oswoić” nadmierny wzrost akcji kredytowej – albo obniżyć je, gdy pojawia się oblicze straty finansowej.

Bolund podkreśla, że rząd uważnie śledzi sytuację w sektorze bankowym: jak na razie nic nie zapowiada kryzysu akcji kredytowych. „Sytuacja ma też swoje pozytywne strony, bo banki staną się ostrożniejsze w swych działaniach”, dodaje minister.

Szwedzki rząd gotów jest też na udzielenie wsparcia innym sektorom: na przykład branży nieruchomości.

Strona główna Wiadomości Szwecja Rząd w Szwecji wzywa banki do odpowiedzialności w obliczu epidemii

Warto przeczytać

Horror w Danii: wybite norki „powstały” ze swoich grobów

Duńskie fermy hodowlane, na których konieczne było uśmiercenie milionów norek, przeżywają prawdziwy horror. Zakopane zwłoki zaczęły wydobywać się na powierzchnię ziemi. https://pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js ...

Duńskie badanie ostatecznie rozstrzyga sprawę masek ochronnych

Maseczki antywirusowe – czy naprawdę chronią nas przed infekcją? Odpowiedzi na to pytanie poszukali naukowcy z Danii, z profesorem Henningiem Bundgaardem na czele. Bundgaard...

Szef policji w Göteborgu nazwany rasistą za komentarz o przestępcach

Erik Nord, dowodzący policją na obszarze wielkiego Göteborga, został uznany za rasistę po tym, jak w mediach społecznościowych napisał, że „przestępcy z zagranicy nie...