Ubóstwo materialne i społeczne jest prawie siedem razy częstsze wśród osób urodzonych za granicą niż wśród osób urodzonych w Szwecji, tak wynika z nowych danych Szwedzkiego Urzędu Statystycznego. To sprawia, że Szwecja jest krajem w UE o największej różnicy między grupami.
“Jeśli spojrzeć na sumę zarówno dla osób urodzonych w kraju, jak i za granicą w Szwecji, to jest ona niższa niż we wszystkich innych krajach UE”, powiedziała dla TT Helena Månsson, prowadząca badanie.
Nieco ponad 3% osób w Szwecji w wieku powyżej 16 lat żyło w 2021 roku w ubóstwie materialnym i społecznym, co odpowiada około 300 000 osób. Jednak w ostatnich latach ubóstwo wzrosło wśród osób urodzonych za granicą, podczas gdy wśród osób urodzonych w Szwecji poziom ten pozostał w zasadzie niezmieniony.
W ubiegłym roku 10,3% osób urodzonych za granicą żyło w ubóstwie materialnym i społecznym, podczas gdy ten sam wskaźnik dla osób urodzonych w Szwecji wynosił 1,5%. Różnica w proporcji jest największa w UE.
Udział osób urodzonych za granicą w ubóstwie wzrósł z 7,1 procent w 2017 roku, podczas gdy udział osób urodzonych w danym kraju spadł z 1,7.
Ubóstwo materialne i społeczne mierzy się poziomem życia, na jaki ludzie mogą sobie pozwolić. “Należy do nich na przykład brak marży gotówkowej. Jest duża różnica. 43% osób urodzonych za granicą twierdzi, że nie ma marginesu na nieprzewidziane wydatki”, powiedziała Helena Månsson.
W przypadku osób urodzonych w Szwecji odsetek ten wynosi 11%. “Marża gotówkowa polega na tym, że można sobie pozwolić na 13 000 koron bez zaciągania pożyczek lub proszenia o pomoc.”
Różnica była również duża w przypadku świąt. Wśród osób urodzonych za granicą 22% nie mogło sobie pozwolić na wyjazd, w porównaniu z nieco ponad 4% osób urodzonych w danym kraju.
Inne wskaźniki, w których występuje duża różnica, to możliwość zakupu nowych mebli lub regularne spędzanie wolnego czasu.
Najbiedniejszym krajem UE jest Rumunia, gdzie 34,2% osób urodzonych w danym kraju żyje w ubóstwie (brak danych dla osób urodzonych za granicą). Na drugim miejscu jest Grecja z 56,1% osób urodzonych za granicą i 26,5% osób urodzonych w kraju. W Holandii, która ma największą lukę po Szwecji, te same liczby wynoszą odpowiednio 15,6 i 3,3.