Publiczny nadawca SVT podał, że szwedzki rząd prawdopodobnie przywróci pobór do wojska.

Poprzedni centro-prawicowy rząd zniósł obowiązkową służbę wojskową w 2010 roku, jednak obecna rządząca koalicja Socjaldemokraci-Zieloni zamierzą wrócić do tego rozwiązania lub przynajmniej do jego lżejszej formy.

Jednym z powodów jest dostrzegalne pogorszenie się sytuacji bezpieczeństwa w rejonie Bałtyckim oraz to, że armia szwedzka ma trudności ze znalezieniem odpowiedniej liczby chętnych do uzupełnienia braków kadrowych.

„Jeśli chcemy mieć pełną obsadę i dobrze wyszkolonych żołnierzy to musimy oprócz dobrowolnej służby wrócić także do poboru,” powiedział minister obrony Peter Hultqvist.

Plan oznacza, że mężczyźni i kobiety urodzeni w 1999 i 2000 roku (około 100,000 nastolatków) wkrótce otrzymają więcej informacji i zostaną poproszeni o wypełnienie formularza rekrutacyjnego.

Około 13,000 osób ma zostać wezwanych do wzięcia udziału w procesie rekrutacji i na podstawie tej selekcji oraz dobrowolnych zgłoszeń, około 4,000 osób ma latach 2018-19 odbędzie podstawową służbę wojskową.

„W Norwegii działa podobny system, który zawiera zarówno pobór jak i zawodową część i to właśnie chcemy naśladować,” powiedział Hultqvist.

Główna partia opozycyjna Umiarkowani poparła ten pomysł, tak samo jak Liberałowie.

Sondaż z zeszłego roku pokazał, że prawie trzy czwarte Szwedów popiera powrót do poboru, za opowiedziało się 72 % ankietowanych a przeciwnych było tylko 16 %.

Obowiązkowa służba wojskowa dla wszystkich mężczyzn została wprowadzona w Szwecji w 1901 roku, jednak w praktyce na wiele lat przed jej zniesieniem odbywali ja tylko chętni.

Podczas najgorętszego okresu Zimnej Wojny prawie 85 % szwedzkich mężczyzn przechodziło służbę wojskowa, na 60,000 mężczyzn w swojej grupie wiekowej służyło około 50,000.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.