fbpx

Tysiące nastolatków ma zostać wezwanych do służby wojskowej

Publiczny nadawca SVT podał, że szwedzki rząd prawdopodobnie przywróci pobór do wojska.

Poprzedni centro-prawicowy rząd zniósł obowiązkową służbę wojskową w 2010 roku, jednak obecna rządząca koalicja Socjaldemokraci-Zieloni zamierzą wrócić do tego rozwiązania lub przynajmniej do jego lżejszej formy.

Jednym z powodów jest dostrzegalne pogorszenie się sytuacji bezpieczeństwa w rejonie Bałtyckim oraz to, że armia szwedzka ma trudności ze znalezieniem odpowiedniej liczby chętnych do uzupełnienia braków kadrowych.

„Jeśli chcemy mieć pełną obsadę i dobrze wyszkolonych żołnierzy to musimy oprócz dobrowolnej służby wrócić także do poboru,” powiedział minister obrony Peter Hultqvist.

Plan oznacza, że mężczyźni i kobiety urodzeni w 1999 i 2000 roku (około 100,000 nastolatków) wkrótce otrzymają więcej informacji i zostaną poproszeni o wypełnienie formularza rekrutacyjnego.

Około 13,000 osób ma zostać wezwanych do wzięcia udziału w procesie rekrutacji i na podstawie tej selekcji oraz dobrowolnych zgłoszeń, około 4,000 osób ma latach 2018-19 odbędzie podstawową służbę wojskową.

„W Norwegii działa podobny system, który zawiera zarówno pobór jak i zawodową część i to właśnie chcemy naśladować,” powiedział Hultqvist.

Główna partia opozycyjna Umiarkowani poparła ten pomysł, tak samo jak Liberałowie.

Sondaż z zeszłego roku pokazał, że prawie trzy czwarte Szwedów popiera powrót do poboru, za opowiedziało się 72 % ankietowanych a przeciwnych było tylko 16 %.

Obowiązkowa służba wojskowa dla wszystkich mężczyzn została wprowadzona w Szwecji w 1901 roku, jednak w praktyce na wiele lat przed jej zniesieniem odbywali ja tylko chętni.

Podczas najgorętszego okresu Zimnej Wojny prawie 85 % szwedzkich mężczyzn przechodziło służbę wojskowa, na 60,000 mężczyzn w swojej grupie wiekowej służyło około 50,000.

Strona główna Wiadomości Szwecja Tysiące nastolatków ma zostać wezwanych do służby wojskowej

Warto przeczytać

Szwecja na 15. miejscu rankingu umieralności z powodu koronawirusa

W Szwecji, na milion obywateli, 581 zmarło z powodu infekcji wywołanej koronawirusem. Plasuje to skandynawskie państwo na piętnastym miejscu w niechlubnym rankingu...

Szwecja: Försäkringskassan znów będzie wymagał zaświadczeń lekarskich od rodziców chorych dzieci

W marcu Szwedzka Agencja Ubezpieczeń Społecznych (Försäkringskassan) obwieściła, że nie jest wymagane zaświadczenie lekarskie od rodziców, którzy ubiegają się o zasiłek chorobowy...

Rośnie liczba infekcji covidowych. Jest ich o 173% więcej niż we wrześniu

Szwecja przeżywa drugą falę zachorowań na koronawirusa – podobnie zresztą jak większość Europy Zachodniej. W ubiegłym tygodniu wskaźnik umieralności wyniósł 58,6 na...