Tysiące nastolatków ma zostać wezwanych do służby wojskowej

Publiczny nadawca SVT podał, że szwedzki rząd prawdopodobnie przywróci pobór do wojska.

Poprzedni centro-prawicowy rząd zniósł obowiązkową służbę wojskową w 2010 roku, jednak obecna rządząca koalicja Socjaldemokraci-Zieloni zamierzą wrócić do tego rozwiązania lub przynajmniej do jego lżejszej formy.

Jednym z powodów jest dostrzegalne pogorszenie się sytuacji bezpieczeństwa w rejonie Bałtyckim oraz to, że armia szwedzka ma trudności ze znalezieniem odpowiedniej liczby chętnych do uzupełnienia braków kadrowych.

„Jeśli chcemy mieć pełną obsadę i dobrze wyszkolonych żołnierzy to musimy oprócz dobrowolnej służby wrócić także do poboru,” powiedział minister obrony Peter Hultqvist.

Plan oznacza, że mężczyźni i kobiety urodzeni w 1999 i 2000 roku (około 100,000 nastolatków) wkrótce otrzymają więcej informacji i zostaną poproszeni o wypełnienie formularza rekrutacyjnego.

Około 13,000 osób ma zostać wezwanych do wzięcia udziału w procesie rekrutacji i na podstawie tej selekcji oraz dobrowolnych zgłoszeń, około 4,000 osób ma latach 2018-19 odbędzie podstawową służbę wojskową.

„W Norwegii działa podobny system, który zawiera zarówno pobór jak i zawodową część i to właśnie chcemy naśladować,” powiedział Hultqvist.

Główna partia opozycyjna Umiarkowani poparła ten pomysł, tak samo jak Liberałowie.

Sondaż z zeszłego roku pokazał, że prawie trzy czwarte Szwedów popiera powrót do poboru, za opowiedziało się 72 % ankietowanych a przeciwnych było tylko 16 %.

Obowiązkowa służba wojskowa dla wszystkich mężczyzn została wprowadzona w Szwecji w 1901 roku, jednak w praktyce na wiele lat przed jej zniesieniem odbywali ja tylko chętni.

Podczas najgorętszego okresu Zimnej Wojny prawie 85 % szwedzkich mężczyzn przechodziło służbę wojskowa, na 60,000 mężczyzn w swojej grupie wiekowej służyło około 50,000.

Szwecja wiadomości

Dania wiadomości

Norwegia wiadomości

Warto przeczytać

Pięciu Polaków skazanych na karę więzienia za sfałszowanie zaświadczenia lekarskiego

Polski pracodawca i jego czterej pracownicy zostali skazani za sfałszowanie zaświadczeń lekarskich potwierdzające ujemny wynik testu na COVID-19. Polski pracodawca został...

Szwecja: surowsze restrykcje covidowe

W czwartek rząd Szwecji zaktualizował ogólnopaństwowe restrykcje dotyczące koronawirusa. Johan Carlson, dyrektor generalny Agencji Zdrowia Publicznego, podkreśla, że choć...

Polsko-szwedzki film zgarnia europejskie nagrody

„Sweat” to polsko-szwedzka koprodukcja, za którą odpowiadają m.in. Svenska Filminstitutet, Polski Instytut Sztuki Filmowej, EC1 Łódź oraz Canal+ Polska....

Musisz przeczytać

Pięciu Polaków skazanych na karę więzienia za sfałszowanie zaświadczenia lekarskiego

Polski pracodawca i jego czterej pracownicy zostali skazani za...

Statystyki policyjne: rekordowa liczba eksplozji w Sztokholmie w 2020 roku

Nowo udostępnione statystyki policyjne wykazały, że w 2020 roku...