fbpx

Twoją historię kredytową sprawdzi każdy!

Kontrowersyjna szwedzka strona podająca zarobki praktycznie wszystkich Szwedów, ogłosiła w kwartalnym raporcie, że będzie od teraz przedstawiać także historię kredytową obywateli.

Strona Ratsit, gdy została uruchomiona w 2006 roku wywołała dużo zamieszania i szybko stała się źródłem wiedzy o czyichś zarobkach dla ciekawskich sąsiadów, dziennikarzy, prywatnych detektywów czy właścicieli nieruchomości.

Po krótkim okresie w którym strona dawała możliwość anonimowego sprawdzenia cudzych zarobków działalność została zawieszona. Stało się to po interwencji szwedzkiego kanclerza sprawiedliwości, który stwierdził, że udostępnianiem online takich informacji wymaga licencji.

Następnie strona wznowiła działalność pobierając opłatę i umożliwiając pobranie informacji za jednym razem o 39,000 osób. We wtorek ogłoszono wprowadzenie zmian polegających na publikowaniu 4 razy do roku katalogów regionalnych.





Zmiany te zostały ogłoszone we wtorek przez szwedzką gazetę Dagens Media(DM), która informuje, że będą udostępnianie co kwartał dane z 290 szwedzkich gmin i będzie możliwy do nich dostęp za 199 koron (~90 zł).

Szwedzkie, bardzo liberalne, prawa regulujące dostęp do informacji pozwalają, aby każdy mógł zadzwonić do urzędu podatkowego i dowiedzieć się o wysokości zeszłorocznych zarobków każdego szwedzkiego rezydenta. Informacje takie są corocznie zbierane i publikowane przez firmy prywatne.

Szwedzi z problemami kredytowymi są monitorowani przez szwedzki urząd komorniczy Kronofogden, który udostępnia dane o historii kredytowej danej osoby każdemu, kto wyśle zapytanie. Ale do tej pory nikt nie zbierał i nie publikował tych danych łącznie.

Dagens Media donosi, że wszyscy Szwedzi powyżej 18 roku życia znajdą się w nowej bazie danych na stronie Ratsite, co oznacza, że będą dostępne zarówno dane na temat ich zarobków oraz ich historia kredytowa.





Anders Johansson, dyrektor generalny Ratsite, powiedział DM "To jest klasyczna lista z płatnikami podatków z dodaną informacja negatywną w postaci historii kredytowej." Oznacza to, że każdy od pracowników do właścicieli nieruchomości, wspólników czy potencjalnych partnerek lub partnerów będzie mógł sprawdzić czy mamy dobrą czy złą ocenę zdolności kredytowej.

                                                                           Polub Nas

 

Strona główna Wiadomości Szwecja Twoją historię kredytową sprawdzi każdy!

Warto przeczytać

Rośnie liczba infekcji covidowych. Jest ich o 173% więcej niż we wrześniu

Szwecja przeżywa drugą falę zachorowań na koronawirusa – podobnie zresztą jak większość Europy Zachodniej. W ubiegłym tygodniu wskaźnik umieralności wyniósł 58,6 na...

Szwedzcy nauczyciele o islamskim radykalizmie i zabójstwie Paty’ego: „bądźmy gotowi, to dla nas rzeczywiste ryzyko”

Samuel Paty to francuski nauczyciel, który padł ofiarą brutalnego morderstwa. Uczył historii w szkole w Conflans-Sainte-Honorine, nieopodal Paryża. Na jednej z lekcji...

Policyjne drony będą patrolowały szwedzkie miasto.

Linköping. Lokalna policja zacznie monitorować strefy „no-go” przy wykorzystaniu dronów z wbudowanymi kamerami. Nowoczesne rozwiązanie wprowadzono w życie 19...