Zadziwiające przypomnienie o bałtyckiej katastrofie pojawiło się na plaży

Ponad 20 lat po zatonięciu promu Estonia, w której to katastrofie zginęły 852 osoby, odnaleziono koło ratunkowe z oznaczeniami tego statku.

Koło ratunkowe w promu Estonia. Zdjęcie Tvärminne Zoological Station

Prom Estonia zatonął 28 września 1994 roku podczas rejsu z Tallinna do Sztokholmu. Na pokładzie znajdowało się 989 osób, 803 pasażerów i 186 członków załogi. Większość z tych ludzi zginęła w katastrofie, wśród nich było 501 obywateli Szwecji.

W ostatni weekend na bałtyckiej plaży znaleziono smutną pamiątkę z tego tragicznego zdarzenia. Pracownicy administracji lasów na fińskim archipelagu na południe od Jussarö znaleźli na plaży koło ratunkowe prawdopodobnie pochodzące z promu Estonia.

„Wydaje się, że to styropianowe koło zatonęło we wraku i wypłynęło na powierzchnię 23 lata później. Zadziwiające przypomnienie o dawnej tragedii,” napisali na swojej facebookowej stronie pracownicy stacji zoologicznej w Tvärminne, którzy opublikowali zdjęcie znaleziska.

Koło zostało odnalezione ponad 100 kilometrów od miejsca, gdzie zatonęła Estonia. Był to jeden z największych wypadków do jakich doszło na Bałtyku w czasach pokoju.

Międzynarodowe śledztwo w sprawie zatonięcia Estonii ustaliło w 1997 roku, że powodem katastrofy była awaria furty dziobowej w czasie sztormu. Jednak wielu krewnych rodzin, ekspertów oraz polityków mówiło o eksplozji spowodowanej przez przewożony sprzęt wojskowy.

Większość ofiar katastrofy stanowili obywatele Szwecji. Dlatego powstała silna presja na szwedzki rząd, aby doprowadzić do wydobycia wraku z ciałami i ustalenie co właściwie się stało. Jednak podjęto decyzję o pozostawienie wraku na dnie morzą wraz z ciałami ofiar.

Aby upewnić się, że nikt nie będzie próbował dostać się do wraku został on przysypany tysiącami ton żwiru. Część rodzin ofiar wciąż ma nadzieję na rozpoczęcie kolejnego śledztwa i wydobycie wraku. Inni uważają, że wrak z ciałami powinien pozostać nienaruszony.   

Szwecja wiadomości

Dania wiadomości

Norwegia wiadomości

Warto przeczytać

Kiedy powstanie sieć tuneli łączących Danię i Szwecję?

Władze regionu Skåne, na południu Szwecji, mają w planach budowę sieci tuneli, które połączą Helsinborg z duńskim miastem Helsingør...

Testy językowe dla przyszłych obywateli Szwecji?

W Szwecji ogłosiło, że już wkrótce cudzoziemcy ubiegający się o szwedzkie obywatelstwo będą musieli dowieść swojej znajomości języka lokalnego....

Tłumy w szwedzkich szpitalach. Pacjentów jest więcej niż kiedykolwiek wcześniej

W szwedzkich szpitalach przebywa obecnie więcej pacjentów niż na którymkolwiek wcześniejszym etapie pandemii koronawirusa. Państwowy epidemiolog Anders Tegnell przyznaje,...

Musisz przeczytać

Kiedy powstanie sieć tuneli łączących Danię i Szwecję?

Władze regionu Skåne, na południu Szwecji, mają w planach...

Socjaldemokraci znów krytykowani za bezradność wobec koronawirusa

Ostatni sondaż wyborczy wykazał, że Stefan Löfven i prowadzona...