fbpx

Zadziwiające przypomnienie o bałtyckiej katastrofie pojawiło się na plaży

Ponad 20 lat po zatonięciu promu Estonia, w której to katastrofie zginęły 852 osoby, odnaleziono koło ratunkowe z oznaczeniami tego statku.

Koło ratunkowe w promu Estonia. Zdjęcie Tvärminne Zoological Station

Prom Estonia zatonął 28 września 1994 roku podczas rejsu z Tallinna do Sztokholmu. Na pokładzie znajdowało się 989 osób, 803 pasażerów i 186 członków załogi. Większość z tych ludzi zginęła w katastrofie, wśród nich było 501 obywateli Szwecji.

W ostatni weekend na bałtyckiej plaży znaleziono smutną pamiątkę z tego tragicznego zdarzenia. Pracownicy administracji lasów na fińskim archipelagu na południe od Jussarö znaleźli na plaży koło ratunkowe prawdopodobnie pochodzące z promu Estonia.

„Wydaje się, że to styropianowe koło zatonęło we wraku i wypłynęło na powierzchnię 23 lata później. Zadziwiające przypomnienie o dawnej tragedii,” napisali na swojej facebookowej stronie pracownicy stacji zoologicznej w Tvärminne, którzy opublikowali zdjęcie znaleziska.

Koło zostało odnalezione ponad 100 kilometrów od miejsca, gdzie zatonęła Estonia. Był to jeden z największych wypadków do jakich doszło na Bałtyku w czasach pokoju.

Międzynarodowe śledztwo w sprawie zatonięcia Estonii ustaliło w 1997 roku, że powodem katastrofy była awaria furty dziobowej w czasie sztormu. Jednak wielu krewnych rodzin, ekspertów oraz polityków mówiło o eksplozji spowodowanej przez przewożony sprzęt wojskowy.

Większość ofiar katastrofy stanowili obywatele Szwecji. Dlatego powstała silna presja na szwedzki rząd, aby doprowadzić do wydobycia wraku z ciałami i ustalenie co właściwie się stało. Jednak podjęto decyzję o pozostawienie wraku na dnie morzą wraz z ciałami ofiar.

Aby upewnić się, że nikt nie będzie próbował dostać się do wraku został on przysypany tysiącami ton żwiru. Część rodzin ofiar wciąż ma nadzieję na rozpoczęcie kolejnego śledztwa i wydobycie wraku. Inni uważają, że wrak z ciałami powinien pozostać nienaruszony.   

Strona główna Wiadomości Szwecja Zadziwiające przypomnienie o bałtyckiej katastrofie pojawiło się na plaży

Warto przeczytać

Szwedzcy naukowcy ostro o strategii rządu w walce z COVID-19

Andrew Ewing, profesor wykładający na Uniwersytecie w Göteborgu, uznał niedawno, że Szwecja poniosła porażkę w walce z epidemią koronawirusa.

Policyjne drony będą patrolowały szwedzkie miasto.

Linköping. Lokalna policja zacznie monitorować strefy „no-go” przy wykorzystaniu dronów z wbudowanymi kamerami. Nowoczesne rozwiązanie wprowadzono w życie 19...

Szwedzcy nauczyciele o islamskim radykalizmie i zabójstwie Paty’ego: „bądźmy gotowi, to dla nas rzeczywiste ryzyko”

Samuel Paty to francuski nauczyciel, który padł ofiarą brutalnego morderstwa. Uczył historii w szkole w Conflans-Sainte-Honorine, nieopodal Paryża. Na jednej z lekcji...