Co powinieneś wiedzieć na temat szwedzkiego królewskiego ślubu

Niezależnie od tego czy unikasz całego zamieszania czy z chłoniesz zachłannie każdy najmniejszy szczegół tej historii, powinieneś zapoznać się z podstawowymi faktami na temat sobotniego, królewskiego ślubu księcia Karola Filipa z Sofią Hellqvist.

Kto dokładnie bierze ślub?

Zacznijmy od początku. Książę Karol Filip, 36 lat, jest drugim dzieckiem króla Karola XVI Gustawa oraz królowej Sylwii i posiada tytuł Księcia Värmland.

Jest on trzeci w kolejce do tronu, po swojej starszej siostrze księżnej Wiktorii i jej 3-letniej córeczce księżnej Estelle. Książe ma także młodsza córkę – księżną Magdalenę, która właśnie spodziewa się drugiego dziecka.

Jego narzeczona jest potomkiem… właściwie nikogo szczególnego. Sofia Hellqvist, 30 lat, jest w Szwecji najbardziej znana z występów w skandalizującym reality show – Rajski Hotel. Wychowywała się w Älvdalen, małej miejscowości w centralnej części Szwecji.

Więc ma ona gminne pochodzenie i jest 'zwykłą' osobą?

Nie przyglądamy się w redakcji za bardzo jej przeszłości. W końcu to taki bajkowy romans. Ale jeśli przypomnisz sobie, że angielska księżna Cambridge też była 'zwykłą' osobą, przed wejściem do brytyjskiej rodziny królewskiej, wtedy na pewno zainteresujesz się jej przeszłością. Po debiucie telewizyjnym i następnie okładce magazynu dla panów Slitz, Sofia Hellqvist dostała w Szwecji łatkę imprezowej dziewczyny. Następnie przeniosła się do Nowego Jorku, gdzie studiowała zarządzanie oraz pracowała, jako kelnerka i instruktor jogi.


Pierwszy raz zetknęła się księciem Karolem Filipem w sztokholmskim klubie nocnym, następnie została mu ponownie przedstawiona przez przyjaciół w plażowym barze na zachodnim wybrzeżu Szwecji.

Także obie siostry księcia nie przejmują się konwenansami w doborze swoich partnerów. Wiktoria związała się ze swoim trenerem personalnym, Danielem Weslingiem w 2010 roku, w Magdalena poślubiła urodzonego w Wielkiej Brytanii amerykańskiego biznesmena Chrisa O'Neill trzy lata później.

Wracając do księcia Karola Filipa, to nie on jest tym gościem z "Gry o Tron"?

Tak, nie możemy nie wspomnieć o 'bracie bliźniaku' księcia Jonie Snow(postaci z serialu "Gra o Tron", granej przez Kita Harringtona), który jest niestety trochę lepiej znany na świecie niż jego szwedzki odpowiednik.


Książę Karol Filip nie jest znany ze swoich umiejętności walki na kopie lub zdolności aktorskich, ale posiada wiele bardziej współczesnych talentów. Po studiach z projektowania graficznego w szwedzkim Forsbergs i w amerykańskiej szkole projektowania w Providence, książę projektował stylowe wyroby ze srebra i z ceramiki inspirowane wymierającymi gatunkami szwedzkich owadów. A nawet pracował przy projektowaniu kolekcji bielizny dla szwedzkich domów towarowych Åhlens. Ciekawe czy w takiej bieliźnie będzie spała młoda para podczas swojej nocy poślubnej?

Gdzie odbędzie się ślub?

Oficjalna ceremonia kościelna odbędzie się w Kaplicy Królewskiej w sztokholmskim Pałacu Królewskim. Rozpocznie się o 16:30, następnie królewski orszak z powozami i końmi przejedzie po Sztokholmie i uda się na wytworny obiad w Vita Havet – sali balowej sztokholmskiego pałacu – później odbędą się tańce w galerii Karla XI, gdzie wystąpią jedne z największych szwedzkich gwiazd muzyki pop – Avicii i duet Icona Pop.

Jeśli mieszkasz w Szokholmie pewnie będziesz miał okazję zobaczyć fragment przejazdu po mieście, gdyż będzie on przemieszczał się kilkoma najpiękniejszymi ulicami starego miasta od godziny 17:30, a także pojawi się w okolicach Östermalm i Djurgården.

Na trasie przejazdu znajdują się takie punkty jak: Pałac Królewski Outer Courtyard, Slottsbacken, Skeppsbron, Slottskajen, Norrbro, Regeringsgatan, Hamngatan, Nybroplan, Nybrokajen, Hovslagargatan, Södra Blasieholmshamnen oraz Strömbron, a na koniec Logården.

Natychmiast po przybyciu młodej pary do Logården, nastąpi salwa z 21 dział strzelających w odstępach 5 sekundowych, znajdujących się na wyspie Skeppsholmen. Szwedzkie Siły Zbrojne przygotowały paradę wzdłuż trasy przejazdu orszaku oraz na końcu trasy w Logården.

Czy spodziewane są jakieś ważne osobistości?

Oczywiście spodziewany jest udział wielu członków rodzin królewskich takich jak duńska królowa Małgorzata II(chociaż bez jej męża Henryka – księcia małżonka Danii – który ma opinię osoby unikającej takich oficjalnych okazji), królowa Norwegii Sonja, książe Edward i jego żona Sophia – hrabina Wessex z Wielkiej Brytanii. Matylda (królowa Belgów), Królowa Niderlandów Maksyma, Księżniczka Takamado z Japonii, Prawdopodobnie nie będzie innych przedstawicieli brytyjskiej rodziny królewskiej ze względu na to, że data ślubu zbiegła się z oficjalnymi obchodami urodzin królowej Elżbiety.

Na liście gości znaleźli się także biznesmeni ze szwedzkich firm Volvo i Saab.


Na drugim końcu listy znajdują się takie osoby jak Marwan "Marre" Hitti, fryzjer Sofii z czasów programu telewizyjnego Rajski Hotel.

Czy szwedzka rodzina królewska będzie przestrzegać narodowych tradycji ślubnych?

Na pewno. Chociaż w odróżnieniu od Wielkiej Brytanii i USA w Szwecji nie ma zwyczaju odprowadzania panny młodej do ołtarza przez jej ojca i narzeczeni przejdą przez kaplicę razem. Spodziewana jest duża ilość mów (nawet do 12) i mnóstwo obcałowywania pary młodej przez gości.

Brzmi to coraz ciekawiej, czy można jeszcze załatwić sobie zaproszenie?

Raczej nie. Ale jeśli masz bilety na sztokholmski festiwal Summerburst, możesz jeszcze obejrzeć piątkowy występ DJ Avicii z tym samym programem co na królewskiej imprezie. Możesz także obejrzeć całą ceremonię w szwedzkiej telewizji. Transmisja zaczyna się o godzinie 15:00 w stacji SVT1.

Szwecja wiadomości

Dania wiadomości

Norwegia wiadomości

Warto przeczytać

Szwecja zakazuje wjazdu z Norwegii

Szwedzki rząd ogłosił w niedzielę zakaz wjazdu z Norwegii, aby zmniejszyć ryzyko rozprzestrzeniania się nowego wariantu koronawirusa. „Zakaz obowiązuje od...

Statystyki policyjne: rekordowa liczba eksplozji w Sztokholmie w 2020 roku

Nowo udostępnione statystyki policyjne wykazały, że w 2020 roku w Sztokholmie zanotowano rekordową liczbę eksplozji i detonacji. Wszystko to...

Greta Thunberg mści się na Donaldzie Trumpie: „wyluzuj, starcze”

Greta Thunberg postanowiła pożegnać Donalda Trumpa, który 20 stycznia zakończył swoją prezydenturę w USA. Nastoletnia aktywistka ekologiczna była przez...

Musisz przeczytać

Szwecja zakazuje wjazdu z Norwegii

Szwedzki rząd ogłosił w niedzielę zakaz wjazdu z Norwegii,...

Pięciu Polaków skazanych na karę więzienia za sfałszowanie zaświadczenia lekarskiego

Polski pracodawca i jego czterej pracownicy zostali skazani za...