Turysta przewoził na lotnisku w Oslo 125 kilogramów norweskich monet

W poniedziałek celnicy poinformowali o zatrzymaniu chińskiego turysty, na lotnisku w Oslo, z czterema jutowymi workami w których znajdowało się 125 kilogramów norweskich monet.

Turysta przyleciał w piątek do Oslo z Szanghaju poprzez Moskwę. W czterech workach przywiózł ze sobą monety o nominale 10 i 20 NOK , które według niego nabył od różnych osób obracających walutami w Chinach.

Również w bagażu podręcznym tego 29 letniego Chińczyka znajdowały się monety.

„Na wózku bagażowym znajdowała się walizka oraz 4 jutowe worki. Mężczyzna powiedział, że zatrzyma się w Oslo ze swoim przyjacielem przez 5 dni,” powiedział przedstawiciel celników Hans Wilhelmsen.

Mężczyzna oświadczył, że za monety, które okazały się pochodzić z kradzieży, zapłacił równowartość 15,000 NOK (~6,900 zł).

Oficjalne oświadczenie celników podaje dokładnie, że „Ujawniono monety o wartości 220,970 NOK (~102,000 zł) w bagażu głównym i podręcznym. Monety ważyły łącznie 125 kilogramów.”

Ponieważ mężczyzna nie zadeklarował przewożonej gotówki został on przekazany policji w Oslo.

Jeśli potwierdzi się, że pieniądze pochodzą z przestępstwa zostaną one w całości skonfiskowane. Jeśli nie zostanie to udowodnione, celnicy pobiorą tylko 20 procentową karę.

Podobny przypadek zdarzył się w Danii w 2013 roku, gdy 2 Chińczyków zostało zatrzymanych na 48 dni po przywiezieniu wielkiej torby duńskich monet, gdyż podejrzewano, że monety są fałszywkami.

Zostali oni zwolnieni gdy duński bank centralny potwierdził autentyczność monet i okazało się że zostały one nabyte w Chinach od firmy zajmującej się przetwarzaniem złomu.

Szwecja wiadomości

Dania wiadomości

Norwegia wiadomości

Warto przeczytać

Szwecja zakazuje wjazdu z Norwegii

Szwedzki rząd ogłosił w niedzielę zakaz wjazdu z Norwegii, aby zmniejszyć ryzyko rozprzestrzeniania się nowego wariantu koronawirusa. „Zakaz obowiązuje od...

Greta Thunberg mści się na Donaldzie Trumpie: „wyluzuj, starcze”

Greta Thunberg postanowiła pożegnać Donalda Trumpa, który 20 stycznia zakończył swoją prezydenturę w USA. Nastoletnia aktywistka ekologiczna była przez...

Gmina Botkyrka pod Sztokholmem: płonie 100 tys. ton śmieci

W ciągu ostatnich dni mieszkańcy pewnych obszarów Sztokholmu mogli narzekać na unoszący się w powietrzu dym. Jest on spowodowany...

Musisz przeczytać

Szwecja zakazuje wjazdu z Norwegii

Szwedzki rząd ogłosił w niedzielę zakaz wjazdu z Norwegii,...

Pięciu Polaków skazanych na karę więzienia za sfałszowanie zaświadczenia lekarskiego

Polski pracodawca i jego czterej pracownicy zostali skazani za...