Zemsta za molestowanie młodej polki

14 Polaków zatrzymanych w związku z przygotowywaniem ataku na ośrodek dla uchodźców w Nynäshamn w Szwecji usłyszy prawdopodobnie zarzut próby zabójstwa poprzez podpalenie.

Najmłodszy z domniemanych sprawców ma 17 lat, najstarszy – 40. Jeden z nich wzywał na Facebooku do ataku na imigrantów. Grupa polaków została zatrzymana w poniedziałek wieczorem niedaleko stacji kolejowej w Nynäshamn pod Sztokholmem.

W ich samochodach znaleziono przedmioty, które policja określa jako „broń służącą do walk ulicznych”. We wtorek zatrzymani usłyszeli policyjne zarzuty. Najpóźniej do piątku prokuratura podejmie decyzję o ich ewentualnym aresztowaniu.

Jak podaje szwedzka policja zatrzymani mężczyźni to polacy, nie wszyscy z zatrzymanych maja prawo pobytu w Szwecji. W samochodach policja znalazła siekiery, pałki metalowe, kije bejsbolowe, noże oraz kanister z benzyną.

Szwedzka policja aresztowała 14 osób planujących atak na centrum dla uchodźców

Policjanci i prokuratorzy ustalili, że zatrzymani należą do ekstremistycznego ugrupowania.

Nie możemy jeszcze powiedzieć czy to obywatele Polski, czy osoby z podwójnym obywatelstwem – powiedział Lars Byström, rzecznik sztokholmskiej policji.

Policja potwierdziła, że trzech z zatrzymanych w Nynäshamn to mężczyźni, którzy 30 stycznia brali udział w manifestacji w Sztokholmie.

Lars Byström nie podał konkretnego powodu próby zaatakowania ośrodka w Nynäshamn, na tą chwilę są podejrzewani o przygotowanie przestępstwa polegającego na zabójstwo poprzez podpalenie.

Portal Nyanser twierdzi, że atak na azylantów miał być zemstą za molestowanie seksualne 22-letniej Polki w pociągu podmiejskim. Miał się tego dopuścić mieszkaniec ośrodka w Nynäshamn, ale przestępstwo nigdy nie zostało zgłoszone na policję.

My Polacy w Szwecji jesteśmy postrzegani jako rasiści i naziści. Bałyśmy się, że zgłoszenie przez córkę molestowania nie zostanie potraktowane przez szwedzką policją poważnie. Tym bardziej, że dotyczyło uchodźcy – powiedziała matka młodej kobiety.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych poinformowało nas, że Ambasada RP W Sztokholmie  skontaktowała się z policją oraz prokuratorem prowadzącym dochodzenie. Sprawa jest znana i monitorowana. Polska placówka jest w stałym kontakcie zarówno z policją jak i prokuratorem.

 

Szwecja wiadomości

Dania wiadomości

Norwegia wiadomości

Warto przeczytać

Szwecja: przerażająco dużo gwałtów na dzieciach w 2020 roku

Szwedzka Agencja Zapobiegania Przestępczości (Brå) opublikowała statystyki, z których wynika, że w 2020 roku wzrosła liczba zgłoszonych na policję...

Szwecja zakazuje wjazdu z Norwegii

Szwedzki rząd ogłosił w niedzielę zakaz wjazdu z Norwegii, aby zmniejszyć ryzyko rozprzestrzeniania się nowego wariantu koronawirusa. „Zakaz obowiązuje od...

Statystyki policyjne: rekordowa liczba eksplozji w Sztokholmie w 2020 roku

Nowo udostępnione statystyki policyjne wykazały, że w 2020 roku w Sztokholmie zanotowano rekordową liczbę eksplozji i detonacji. Wszystko to...

Musisz przeczytać

Szwecja: przerażająco dużo gwałtów na dzieciach w 2020 roku

Szwedzka Agencja Zapobiegania Przestępczości (Brå) opublikowała statystyki, z których...

Norwegia: fałszywe wyniki testów na obecność koronawirusa do kupienia w Polsce

Dziennikarze norweskiego serwisu informacyjnego „NRK Nyheter” nagłośnili, że w...