fbpx

Zemsta za molestowanie młodej polki

14 Polaków zatrzymanych w związku z przygotowywaniem ataku na ośrodek dla uchodźców w Nynäshamn w Szwecji usłyszy prawdopodobnie zarzut próby zabójstwa poprzez podpalenie.

Najmłodszy z domniemanych sprawców ma 17 lat, najstarszy – 40. Jeden z nich wzywał na Facebooku do ataku na imigrantów. Grupa polaków została zatrzymana w poniedziałek wieczorem niedaleko stacji kolejowej w Nynäshamn pod Sztokholmem.

W ich samochodach znaleziono przedmioty, które policja określa jako „broń służącą do walk ulicznych”. We wtorek zatrzymani usłyszeli policyjne zarzuty. Najpóźniej do piątku prokuratura podejmie decyzję o ich ewentualnym aresztowaniu.

Jak podaje szwedzka policja zatrzymani mężczyźni to polacy, nie wszyscy z zatrzymanych maja prawo pobytu w Szwecji. W samochodach policja znalazła siekiery, pałki metalowe, kije bejsbolowe, noże oraz kanister z benzyną.

Szwedzka policja aresztowała 14 osób planujących atak na centrum dla uchodźców

Policjanci i prokuratorzy ustalili, że zatrzymani należą do ekstremistycznego ugrupowania.

Nie możemy jeszcze powiedzieć czy to obywatele Polski, czy osoby z podwójnym obywatelstwem – powiedział Lars Byström, rzecznik sztokholmskiej policji.

Policja potwierdziła, że trzech z zatrzymanych w Nynäshamn to mężczyźni, którzy 30 stycznia brali udział w manifestacji w Sztokholmie.

Lars Byström nie podał konkretnego powodu próby zaatakowania ośrodka w Nynäshamn, na tą chwilę są podejrzewani o przygotowanie przestępstwa polegającego na zabójstwo poprzez podpalenie.

Portal Nyanser twierdzi, że atak na azylantów miał być zemstą za molestowanie seksualne 22-letniej Polki w pociągu podmiejskim. Miał się tego dopuścić mieszkaniec ośrodka w Nynäshamn, ale przestępstwo nigdy nie zostało zgłoszone na policję.

My Polacy w Szwecji jesteśmy postrzegani jako rasiści i naziści. Bałyśmy się, że zgłoszenie przez córkę molestowania nie zostanie potraktowane przez szwedzką policją poważnie. Tym bardziej, że dotyczyło uchodźcy – powiedziała matka młodej kobiety.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych poinformowało nas, że Ambasada RP W Sztokholmie  skontaktowała się z policją oraz prokuratorem prowadzącym dochodzenie. Sprawa jest znana i monitorowana. Polska placówka jest w stałym kontakcie zarówno z policją jak i prokuratorem.

 

Strona główna Wiadomości Szwecja Zemsta za molestowanie młodej polki

Warto przeczytać

Szwecja ogłasza nowe zasady dotyczące koronawirusa

Limit osób uczestniczących w zgromadzeniach publicznych w Szwecji pozostanie jak na razie na tym samym poziomie – będzie wynosił 50. Na jednej...

Szwedzka policja zaniepokojona wojnami gangów

Raport wywiadowczy policji w Göteborgu ujawnił, że w mieście wzrasta przemoc wynikająca z wojen gangów. Przedmiotem sporów jest handel nielegalnymi używkami, a...

„Challenge” zachęca dzieci do podpalania szkół w Szwecji

Tak zwane „wyzwanie” rozpowszechniane jest w mediach społecznościowych w szwedzkim mieście Örebro. Wyzwanie zachęca dzieci do rozpalania pożarów w swoich szkołach i...