Trzymetrowy posąg Odyna stanął w Hjärup

Odyn, najwyższy z bogów nordyckich, doczekał się monumentalnego pomnika. W niewielkiej miejscowości Hjärup, na dalekim południu Szwecji, stanął trzymetrowy, ważący blisko sześć ton posąg, który zdecydowanie przykuł uwagę lokalnych mieszkańców (tych mieszka w okolicy niespełna 4300).

Odsłonięcie figury Odyna poprzedzone zostało przemowami. Wzięli w nich udział profesor historii Uniwersytetu w Lund, Dick Harrison, artystka Helene Aurell oraz Christian Sonesson – przewodniczący gminnego zarządu i członek Umiarkowanej Partii Koalicyjnej.

„Posąg jest bardzo atrakcyjny, zdecydowanie przyciąga uwagę przechodniów. Co ciekawe, wiąże się z naszą lokalną historią. Modelem pomnika było bowiem wykopalisko z Epoki Żelaza, znalezione nieopodal, we wsi Uppåkra”, wyjaśnił Sonesson zgromadzonym mieszkańcom.

Prof. Harrison jest dumny, że w Hjärup – jego rodzinnych stronach – stanął wyjątkowy posąg. Mężczyzna wykłada na Uniwersytecie w Lund; jest też kolumnistą w „Svenska Dagabladet”, gdzie pisze o nowinach ze świata historii.

Za projekt w całości odpowiada Aurell. Całe przedsięwzięcie – od szkicu graficznego po tworzenie samej rzeźby – zajęło jej rok.

„Rzeźbiłam od wewnątrz, przy wykorzystaniu surowych belek stalowych, siatki i betonu”, przybliża szczegóły powstania rzeźby jej autorka. „Ciężko było stworzyć tak potężny monument metodą matematycznych szacunków, ale doświadczenie było też ekscytujące i ostatecznie jestem zadowolona z rezultatu.”

Projekt sfinansowała gmina Staffanstorp, a artystkę wyłoniono na etapie konkursu.

Odyn był bogiem wojny i żołnierzy, jego atrybutami były też mądrość, poezja i magia. To jedna z najważniejszych figur boskich północnych Germanów. Był protoplastą alfabetu run, . Alternatywnie znany jako Wodan lub Wotan. Obecnie czczony między innymi przez wyznawców religii Ásatrú.

Strona główna Wiadomości Szwecja Trzymetrowy posąg Odyna stanął w Hjärup

Warto przeczytać

Telewizyjne przemówienie premiera Stefana Löfvena do narodu

Oto pełna transkrypcja przemówienia premiera Stefana Löfvena do narodu w sprawie koronawirusa w niedzielny wieczór. (przetłumaczone szybko po emisji, więc przepraszamy za wszelkie błędy) Dziś...

Fiński prom osiadł na mieliźnie na Bałtyku z 429 pasażerami na pokładzie

Statek należący do Viking Line "Grace", który pływa między fińskim portem w Turku a stolicą Szwecji Sztokholmem uderzył w skały w sobotę o 14:15...

Nowe, oficjalne przepisy w Szwecji: zakaz zgromadzeń w gronie więcej niż 8 osób

W poniedziałek na konferencji poświęconej epidemii koronawirusa władze Szwecji poinformowały, że wprowadzony zostanie zakaz zgromadzeń publicznych w gronie więcej niż ośmiu osób. Przepisy wynikają...