Szwecja zbliża się do „punktu krytycznego” wraz ze wzrostem liczby przypadków koronawirusa

W zeszłym tygodniu liczba nowych cotygodniowych przypadków koronawirusa w Szwecji wzrosła o 70 procent, a epidemia zbliża się do „punktu krytycznego”, powiedział epidemiolog Anders Tegnell.

„To jeden z największych wzrostów, jakie odnitowaliśmy. Częściowo wynika to z bardziej intensywnego śledzenia kontaktów jak i przeprowadzonych testów, ale zdecydowanie mamy również zwiększone rozprzestrzenianie się infekcji” – powiedział Tegnell na konferencji prasowej szwedzkich władz ds. Zdrowia odbywającej się co dwa tygodnie.

Nie została podana liczba przetestowanych osób, w zeszłym tygodniu przeprowadzono łącznie 148267 testów na koronawirusa. Spośród nich 3,9 procent uzyskało wynik pozytywny, co oznacza wzrost.

Obecnie wirus rozprzestrzenia się najbardziej wśród osób w wieku 20-60 lat, ale obserwuje się również wzrost w innych grupach wiekowych. Istnieje również niewielki, ale wyraźny wzrost liczby pacjentów z Covid-19 przyjętych na intensywną terapię.

Ogółem 55 osób było leczonych z powodu Covid-19 na oddziale intensywnej terapii w poniedziałek – lub 15 procent wszystkich pacjentów na oddziale intensywnej terapii, według najnowszych oficjalnych danych.

Zaczynamy zbliżać się do krytycznego punktu również tutaj, w Szwecji” – powiedział Tegnell.

Liczba pacjentów przebywających na intensywnej terapii jest nadal niska w porównaniu z wiosną, kiedy ponad 500 pacjentów z Covid-19 było podłączonych pod respiratory w szczytowym momencie.

We wtorek Szwecja odnotowała łącznie 115 785 przypadków Covid-19 i 5 918 zgonów.

Według danych udostępnionych przez Agencję Zdrowia Publicznego, średni wskaźnik nowych przypadków na 100 000 osób w całym kraju w ciągu ostatnich 14 dni wyniósł 146. Dla porównania, liczba ta wynosi 149 w południowym regionie Skåne i wzrasta do 194 na 100 000 w Uppsali, a nawet więcej przy 197 na 100 000 w Sztokholmie.

Skåne we wtorek stała się drugim regionem w Szwecji (po Uppsali), w którym wprowadzono ostrzejsze środki przeciwko koronawirusowi, w tym wymaganie od wszystkich unikania transportu publicznego i miejsc zamkniętych, takich jak sklepy, imprezy i miejsca kulturalne.

Strona główna Wiadomości Koronawirus w Szwecji Szwecja zbliża się do „punktu krytycznego” wraz ze wzrostem liczby przypadków koronawirusa

Warto przeczytać

Nowe szczegóły w sprawie torturowanych chłopców na cmentarzu

Dwaj nieletni chłopcy, którzy zostali zgwałceni i byli torturowani na cmentarzu w mieście Solna, opowiedzieli o swoich przeżyciach policji, zdradzając przerażające szczegóły. https://pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js ...

Szwecja: Badanie na obecność koronawirusa dla osób nieposiadających personnummer

W Szwecji większość osób, rezerwując test na obecność koronawirusa, loguje się na stronie www.1177.se – poświęconej opiece zdrowotnej. Wymaga ona posiadania konta bankID –...

Polska i Węgry pod ostrzałem szwedzkiej krytyki. Wszystko z powodu weta wobec budżetu UE

Unia Europejska wprowadza pomoc finansową dla państw najgorzej dotkniętych przez nieustępującą pandemię koronawirusa. Premierzy Polski i Węgier grożą jednak użyciem weta w sytuacji, gdy...