Wprowadzenie wyższych ceł importowych przez Stany Zjednoczone nie pozostanie bez wpływu na szwedzką gospodarkę – ostrzega minister finansów Elisabeth Svantesson (Moderaterna). Choć trudno dziś dokładnie przewidzieć skalę spowolnienia, jedno jest pewne.
„Wiemy na pewno, że to, co robią Stany Zjednoczone, wpłynie na szwedzki i europejski wzrost gospodarczy” – powiedziała Svantesson w niedzielnym programie „Agenda” na antenie telewizji SVT.
Premier Kristersson: „Pole gry się zmieniło”, czas na nowe partnerstwa (przez UE)
W odpowiedzi na działania USA, premier Ulf Kristersson (Moderaterna) podkreśla, że choć Szwecja jest „dobrze przygotowana” na cła, sytuacja wymaga strategicznego myślenia o nowych partnerstwach handlowych. Jak stwierdził w programie „Morgonstudio” SVT, działania USA „zmieniły pole gry”.
„Otwiera to możliwość zawierania umów o wolnym handlu z zupełnie innymi częściami świata” – mówi Kristersson, wskazując, że Unia Europejska (w imieniu której negocjowane są takie umowy) powinna zintensyfikować wysiłki w tym kierunku.
Indie „wymarzonym przykładem”, Azja na celowniku
Jako „wymarzony przykład” potencjalnego partnera do kompleksowej umowy o wolnym handlu z UE, premier wymienił Indie. Wskazał również na Tajlandię i inne kraje azjatyckie jako obiecujących partnerów handlowych dla całej Unii.
Jednocześnie Kristersson zaznaczył, że handel z Chinami pozostanie ważny dla Szwecji, ale przestrzegł przed naiwnością: „Nie powinniśmy (…) tworzyć jednostronnych zależności”.
Ważny kontekst: To UE negocjuje umowy handlowe
Warto pamiętać, że Szwecja, jako członek Unii Europejskiej, nie zawiera samodzielnie umów o wolnym handlu. To Unia Europejska negocjuje i podpisuje takie porozumienia w imieniu wszystkich 27 państw członkowskich.
UE ma już dziś rozbudowaną sieć umów o wolnym handlu, m.in. z Japonią, Kanadą, Koreą Południową czy Wietnamem. Działania USA mogą przyspieszyć poszukiwanie kolejnych partnerów, zwłaszcza w dynamicznie rozwijającej się Azji.
Czym są umowy o wolnym handlu?
Umowy te mają na celu ułatwienie wymiany handlowej między krajami partnerskimi. Najczęściej obejmują:
- Obniżenie lub całkowite zniesienie ceł na towary.
- Ułatwienia w handlu usługami, inwestycjach i dostępie do zamówień publicznych.
- Coraz częściej także zapisy dotyczące zrównoważonego rozwoju, ochrony środowiska, praw pracowniczych czy standardów zdrowotnych.
W obliczu globalnych napięć handlowych, aktywne poszukiwanie i zawieranie takich umów przez UE staje się kluczowym elementem strategii gospodarczej dla Szwecji i całej Wspólnoty.