Szwedzka działaczka ekologiczna Greta Thunberg została zatrzymana przez policję podczas protestów w niemieckim mieście Lützerath, podaje niemiecki Bild. Wcześniej w niedzielę pojawiły się informacje, że podczas protestu rannych zostało co najmniej 70 policjantów.
Na zdjęciach widać, jak policja zabiera szwedzkiego aktywistę klimatycznego, pisze Aftonbladet powołując się na zdjęcia w gazecie Bild. Kiedy w niedzielę Lützerath został oczyszczony po sobotnich protestach, niespodziewanie pojawiła się ponownie aktywistka klimatyczna Greta Thunberg, pisze Bild.
“W towarzystwie około 70 aktywistów szwedka pojawiła się w niedzielę w wiosce węgla brunatnego – grubo owinięta w brązową wełnianą czapkę i czarną kurtkę. Nie zapowiadała wcześniej swojej powrotnej wizyty” – czytamy w gazecie. W sobotę Thunberg brała udział w protestach w okolicy.
Zdjęcia pokazują Thunberg siedzącą samotnie na kopcu ziemi i śmiejącą się. Według niemieckiej gazety, nie zastosowała się ona do policyjnych próśb o opuszczenie terenu. Następnie dwóch policjantów chwyciło i zabrało Thunberg na pewną odległość, gdzie ponownie ją wypuścili.
Władze podjęły decyzję o wyburzeniu Lützerath w celu wydobycia węgla brunatnego. Kilkuset działaczy ekologicznych od pewnego czasu protestuje przeciwko tej decyzji. W środę policja otoczyła to miejsce i zaczęła usuwać z niego aktywistów. W sobotę do miejsca, które stało się symbolem sprzeciwu wobec paliw kopalnych, ściągnęły tysiące demonstrantów. Niektórzy z protestujących starli się z policją. Aktywiści oskarżają policję o użycie “potężnych pałek, gazu pieprzowego, armatek wodnych, psów i koni”. Organizatorzy mówią, że co najmniej 20 osób zostało przewiezionych do szpitala – i twierdzą, że kilka z nich zostało uderzonych w głowę i brzuch przez policję.
Policja ze swojej strony twierdzi, że wszczęto dochodzenia w około 150 sprawach dotyczących między innymi oporu wobec policji, uszkodzenia mienia i naruszenia porządku publicznego. Według policji, w starciach zostało rannych co najmniej 70 policjantów. Organizatorzy twierdzą, że w protestach wzięło udział 35 000 osób, podczas gdy policja szacuje, że było ich około 15 000.
W 2022 roku niemiecki rząd podjął decyzję o zburzeniu miejscowości w celu kontynuowania produkcji energii z węgla. Decyzja została podjęta pomimo obietnicy wycofania węgla do 2030 roku, ale rząd powołał się na kryzys energetyczny spowodowany wojną Rosji z Ukrainą.
- Jak zagłosować w Norwegii? Poradnik dla wyborców.
- Ostrzelanie mieszkania w Uppsali: Policja prowadzi śledztwo w sprawie usiłowania zabójstwa
- Nieznany mężczyzna wtargnął do domu za pomocą zgubionego klucza
- Taksówkarze w Szwecji tracą licencje z powodu przestępstw seksualnych
- Kultura i język Grenlandczyków pomijane w duńskiej polityce społecznej