Ambasada Szwecji w Ankarze jest zamknięta z powodu protestów przeciwko spaleniu Koranu przez prawicowego ekstremistycznego prowokatora Rasmusa Paludana. Jednocześnie rząd szwedzki stara się zachować równowagę między obroną wolności słowa a dystansowaniem się od palenia Koranu.
“Palenie książek ma bardzo mroczną historię. Wskazywanie na to nie jest raczej płaszczeniem się przed Turcją”, powiedział minister spraw zagranicznych Tobias Billström. W ostatnich dniach odbyły się protesty przed ambasadami i konsulatami Szwecji w Turcji, po tym jak w sobotę Paludan spalił Koran przed ambasadą Turcji w Sztokholmie.
Ambasada w Ankarze jest we wtorek zamknięta z powodu spodziewanych nowych protestów. “Ambasada w Ankarze będzie zamknięta dla interesantów we wtorek 24 stycznia, ponieważ spodziewane są demonstracje przed ambasadą”, informuje szwedzkie Ministerstwo Spraw Zagranicznych na stronie internetowej Szwecja za granicą.
W związku z protestami ambasada była zamknięta również w poniedziałek. W niedzielę Ministerstwo Spraw Zagranicznych wezwało Szwedów przebywających w Turcji do unikania dużych tłumów i demonstracji oraz do śledzenia na bieżąco rozwoju sytuacji.
Podczas konferencji prasowej we wtorek premier Ulf Kristersson i Tobias Billström wyjaśnili stanowisko szwedzkiego rządu w sprawie sytuacji, która powstała po spaleniu Koranu w Sztokholmie w ten weekend.
Billström powiedział, że szwedzki rząd “oczywiście broni wolności słowa”, ale trzeba umieć utrzymać w głowie dwie myśli jednocześnie: “Możemy bronić wolności słowa i jednocześnie krytykować fakt, że święte pisma są palone w celu prowokowania i dzielenia. Palenie książek ma bardzo mroczną historię. Wskazanie na to nie jest żadnym płaszczeniem się przed Turcją”, powiedział.
Premier Ulf Kristersson zapytany, czy istnieje ryzyko zorganizowania kolejnych demonstracji, powiedział, że stara się być tylko głosem rozsądku. “W tej sytuacji interesy bezpieczeństwa narodowego Szwecji należy rozpatrywać całościowo. Nie mogę panować nad tym, co robią ludzie. Z pewnością są ludzie, którzy chcą zrobić wszystko, co w ich mocy, łącznie z nieprawidłowościami, aby temu zapobiec. Jest to całkowicie legalne”, powiedział Kristersson.
W poniedziałek prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan oświadczył, że Szwecja nie powinna oczekiwać, że Turcja poprze szwedzki wniosek o przyjęcie do NATO. Wiadomość ta pojawiła się po spaleniu Koranu, które nazwał obrazą dla wszystkich, nie tylko muzułmanów.
- Więcej środków na zapobieganie wypadkom śmiertelnym w pracy – rząd Szwecji wprowadza nowe regulacje
- Eksplozja w centrum Malmö – trwająca akcja policyjna
- Najlepiej i najgorzej opłacane zawody w Szwecji
- Greta Thunberg zatrzymana w Kopenhadze podczas protestu przeciwko wojnie w Strefie Gazy
- Szwedzkie sklepy pod presją: Klienci domagają się zmian w systemach kolejkowych