W środę szwedzki operator telekomunikacyjny Telia ogłosił plany redukcji zatrudnienia o 3 000 miejsc pracy w 2024 roku. Decyzja ta jest częścią strategii firmy mającej na celu cięcie kosztów, co ma przynieść roczne oszczędności w wysokości około 250 milionów dolarów. Telia poinformowała, że przegląd organizacyjny, w tym zwolnienia, ma na celu umożliwienie dalszego wypłacania dywidendy inwestorom.
Dyrektor generalny Telia, Patrik Hofbauer, wyjaśnił, że zmiany te są niezbędne do uproszczenia struktur firmy i przyspieszenia podejmowania decyzji oraz realizacji celów komercyjnych. „Zmiany te nie tylko spowodują, że Telia będzie prostsza i szybsza w podejmowaniu decyzji i realizacji celów komercyjnych, ale także pomogą nam rozwinąć naszą działalność i wygenerować wystarczającą ilość gotówki, abyśmy mogli dokonać niezbędnych inwestycji i pokryć naszą dywidendę, ponieważ pozostajemy zaangażowani w naszą politykę dywidendową” – powiedział Hofbauer.
Redukcja zatrudnienia, która wyniesie około 15 procent obecnej siły roboczej Telii, obejmie pracowników w kilku krajach, w których firma prowadzi działalność. Oczekuje się, że prawie połowa cięć dotknie pracowników w Szwecji, a pozostałe zwolnienia odbędą się głównie w Estonii, Finlandii, Litwie i Norwegii.
Telia zapowiedziała, że restrukturyzacja będzie się wiązać z dodatkowymi kosztami w wysokości 135 milionów dolarów, które zostaną poniesione w drugiej połowie roku. Mimo to, firma przewiduje, że ostateczne korzyści z przeprowadzenia tych działań przyniosą znaczne oszczędności w kolejnych latach.
W ubiegłym roku Telia odnotowała zysk netto w wysokości około 87 milionów dolarów przy przychodach wynoszących 8,5 miliarda dolarów. Chociaż przychody nieznacznie wzrosły, firma musi teraz skoncentrować się na optymalizacji kosztów i efektywności operacyjnej, aby sprostać wyzwaniom rynkowym i utrzymać rentowność.
Redukcja zatrudnienia, jak podkreśla Telia, zostanie przeprowadzona z uwzględnieniem negocjacji ze związkami zawodowymi. Firma zobowiązała się do przestrzegania wszystkich obowiązujących przepisów i regulacji prawnych oraz do minimalizacji negatywnego wpływu na swoich pracowników.
Ostateczna liczba zwolnień i szczegóły dotyczące restrukturyzacji będą znane po zakończeniu negocjacji. Telia zaznacza, że pomimo trudnych decyzji, firma pozostaje skoncentrowana na realizacji swoich długoterminowych celów i zobowiązań wobec akcjonariuszy oraz pracowników.
- Nowe przepisy w Szwecji – zakaz wielu połączeń telefonicznych w celu walki z oszustwami
- Zmiany w uldze podatkowej na dojazdy – nowy limit od 2026 roku
- Międzynarodowa pomoc dla Polski w obliczu powodzi – wsparcie m.in. ze Szwecji
- Zmiany w ulgach podatkowych na panele słoneczne – rząd Szwecji wprowadza nowe zasady
- Rząd Szwecji planuje wprowadzenie dziesięcioletniej szkoły podstawowej