Aktywistka klimatyczna Greta Thunberg stanie dziś przed Sądem Rejonowym w Malmö. Została oskarżona o zakłócenie porządku publicznego, przestępstwo, za które grozi grzywna lub kara pozbawienia wolności do sześciu miesięcy.
Greta Thunberg, znana na całym świecie aktywistka klimatyczna, oraz kilku jej towarzyszy z ruchu Take Back the Future, zostaną postawieni przed sądem za próbę zakłócenia ruchu cystern w porcie naftowym w Malmö 19 czerwca tego roku.
Według aktu oskarżenia, Thunberg oraz dwie inne osoby z ruchu aktywistycznego, odmówiły wykonania poleceń policji dotyczących opuszczenia miejsca. Wszyscy trzej zostali oskarżeni o nieposłuszeństwo wobec sił porządkowych.
Thunberg, jak i inni członkowie Take Back the Future, zamierzają osobiście uczestniczyć w procesie w Malmö.
Take Back the Future wydał oświadczenie, w którym stwierdza, że nie będą czekać, ale zrobią wszystko, co w ich mocy, aby powstrzymać wykorzystanie paliw kopalnych. “Jeśli sąd zdecyduje się uznać to za przestępstwo, może to zrobić – wiemy, że mamy prawo do życia, a przemysł paliw kopalnych stoi na drodze do tego prawa” – czytamy w oświadczeniu.
Greta Thunberg stała się międzynarodową ikoną działania na rzecz klimatu, po tym, jak jej protesty przed szwedzkim parlamentem w 2018 roku przekształciły się w globalny ruch młodzieży znany jako “Strajk szkolny na rzecz klimatu” lub “Piątki dla przyszłości”.
Od tamtej pory, Greta podróżowała po całym świecie, biorąc udział w różnych spotkaniach i demonstracjach na rzecz ochrony klimatu. Jednym z jej najbardziej pamiętnych wystąpień była podróż przez Atlantyk na pokładzie żaglówki, po której wygłosiła przemocję wzbudzające przemówienie do światowych liderów na szczycie klimatycznym ONZ w Nowym Jorku w 2019 roku.
Jej działania nie pozostały niezauważone. W tym samym roku magazyn Time uznał Gretę Thunberg za najbardziej wpływową osobę na świecie. Teraz czeka ją jednak konfrontacja z systemem prawnym w obronie swojej misji ochrony środowiska naturalnego.
- Szwedzcy Socjaldemokraci apelują o zwiększenie dostaw amunicji na Ukrainę
- Wzrost liczby młodych ofiar strzelanin w Szwecji
- Rząd rewiduje wytyczne dotyczące narzędzi cyfrowych w przedszkolach
- Szwedzka Rada Rolnictwa prosi rząd o dodatkowe środki na walkę z chorobami zakaźnymi
- Emerytowany lekarz przepisał tabletki na eutanazję