Szwedzkie szybkie pociągi najmniej punktualne w Europie

Nowe badania pokazują, że szwedzkie szybkie pociągi są najgorsze w Europie i jedne z najgorszych na świecie jeśli chodzi o punktualność.

Dane zaprezentowane przez gazetę Svenska Dagbladet (SVD) pokazują, że pomiędzy rokiem 2008 a 2015 tylko 66% pociągów na popularnych trasach Sztokholm-Göteborg oraz Sztokholm-Malmö dojechało na miejsce mieszcząc się w 5 minutowym limicie opóźnienia. Najlepszy wynik 99% punktualność mają japońskie szybkie pociągi.

Japończycy są znani ze swojego świetnego systemu kolejowego, ale Szwecję pokonała nawet Hiszpania i Francja z 98% punktualnością w tej pierwszej i 92% w tej drugiej.

Linia Eurostar pomiędzy Francją a Wielką Brytania może się pochwalić punktualnością 91% przejazdów.

„Mamy najgorszą punktualność w Europie, ale nie można za to winić SJ (państwowego operatora kolei),” powiedział SVD Peter Unekling ze Szwedzkiego Zarządu Transportu.

„Problemem jest infrastruktura – tory, rozjazdy itp. – odpowiadają one za 60% opóźnień, jest to spowodowane dekadami zaniedbań w tej materii,” dodał.

Dużo szwedzkich torów jest bardzo starych, niektóre są użytkowane od 150 lat.

Kolejnym ważnym czynnikiem jest to, że szwedzkie szybkie pociągi jeżdżą po tych samych torach co pociągi lokalne i towarowe, co oznacza, że małe opóźnienie może znacznie urosnąć gdy szybki pociąg utknie za wolniejszym.

Co gorsza dane publikowane wcześniej pokazują, że ogólnie w Szwecji w 2015 roku opóźniony był co trzeci pociąg.

Szwecja wiadomości

Dania wiadomości

Norwegia wiadomości

Warto przeczytać

Szwecja: surowsze restrykcje covidowe

W czwartek rząd Szwecji zaktualizował ogólnopaństwowe restrykcje dotyczące koronawirusa. Johan Carlson, dyrektor generalny Agencji Zdrowia Publicznego, podkreśla, że choć...

Polsko-szwedzki film zgarnia europejskie nagrody

„Sweat” to polsko-szwedzka koprodukcja, za którą odpowiadają m.in. Svenska Filminstitutet, Polski Instytut Sztuki Filmowej, EC1 Łódź oraz Canal+ Polska....

Szwecja: w 2020 roku mniejszościom etnicznym wypłacono prawie 20 mln koron

Na przestrzeni 2020 roku Agencja ds. Młodzieży i Społeczeństwa Obywatelskiego (Myndigheten för ungdoms- och civilsamhällesfrågor, MUCF) wypłaciła miliony koron...

Musisz przeczytać

Szwecja: surowsze restrykcje covidowe

W czwartek rząd Szwecji zaktualizował ogólnopaństwowe restrykcje dotyczące koronawirusa....

Gmina Botkyrka pod Sztokholmem: płonie 100 tys. ton śmieci

W ciągu ostatnich dni mieszkańcy pewnych obszarów Sztokholmu mogli...